Dawid Kownacki blisko transferu do Bundesligi. Poważna kwota

Dawid Kownacki prawdopodobnie lada moment zmieni pracodawcę. Jak udało się ustalić „Sportowi”, menedżer piłkarza, Marcin Kubacki, ustalił warunki półrocznego wypożyczenia, a także późniejszego 4-letniego kontraktu z zespołem z Esprit Areny. Porozumienie wejdzie w życie, jeśli dogadają się również kluby.

Negocjacje są mocno zaawansowane i dotyczą poważnych kwot. Wedle naszych źródeł, suma odstępnego negocjowana jest w przedziale 5-8 milionów euro. Rozpiętość jest zatem duża, i wynika z rozbieżności pomiędzy oczekiwaniami Włochów oraz możliwościami finansowymi Niemców (transfermakt.de aktualnie wycenia Dawida na 6,5 miliona euro).

Gdyby doszło do transferu definitywnego, Dawid Kownacki zostałby najlepiej opłacanym zawodnikiem w historii Fortuny. Logika podpowiada, że transakcja zostałaby zrealizowana tylko w przypadku pozostania klubu z Duesseldorfu w 1. Bundeslidze. Obecnie zespół prowadzony przez Friedhelma Funkela plasuje się na 14 miejscu w tabeli, z nieznaczną przewagą nad strefą zagrożoną. W 17 meczach zgromadził 18 punktów, i zdobył – tylko – 19 goli, co w pełni usprawiedliwia apetyt Niemców na skutecznego napastnika.

W obecnym sezonie barwy F95 reprezentuje wypożyczony z VfB Stuttgart Marcin Kamiński. A zatem były klubowy kolega „Kownasia” z Lecha Poznań, dzięki któremu Dawid mógłby liczyć na szybką aklimatyzację w nowym otoczeniu.

W sezonie 2018-19 Kownacki uzbierał w Serie A – w 12 spotkaniach – raptem 150 minut i zdobył jednego gola (jedną bramkę zdobył także w rozgrywkach w Copa Italia). Nic zatem dziwnego, że chciałby jak najszybciej zmienić otoczenie. A że potrafi być goleadorem z prawdziwego zdarzenia, udowodnił w kwalifikacjach MME. Kapitan kadry prowadzonej przez Czesława Michniewicza zdobył 10 goli (w 9 rozegranych spotkaniach) w fazie grupowej, zaś 11. trafienie dołożył w barażowym rewanżu z Portugalią w Chaves. I został – bezapelacyjnie – królem strzelców tego etapu rywalizacji młodzieżowców. Z pierwszą reprezentacją Polski uczestniczył w mundialu w Rosji, wystąpił w spotkaniach z Senegalem i Kolumbią.

Dawid Kownacki, w barwach reprezentacji Polski
Kapitan młodzieżowej reprezentacji Polski powinien przed czerwcowymi finałami mistrzostw Europy grać jak najczęściej. W Dusseldorfie powinien mieć na to większe szanse niż w Genui.
Fot. Grzegorz Radtke/400mm.pl