„Dekada GieKSy”, czyli premiera na urodziny

W uroczystej premierze wzięli udział bohaterowie okresu, w którym GKS przeżywał chwile triumfu, a więc zawodnicy z przełomu lat 80. i 90. ubiegłego stulecia.

Wielu z nich łezka się zakręciła, gdy zobaczyli siebie na ekranie, słysząc w jak barwny sposób opowiadają o czasach świetności, a przede wszystkim okresie 10-letniej, nieprzerwanej gry w europejskich pucharach.

Największym gawędziarzem okazał się Henryk Górnik, od 1978 do 1985 zawodnik, a w późniejszych latach trener GieKSy.

Biorących udział w filmie, a poza Górnikiem byli wśród nich m.in. Franciszek Sput, Piotr Piekarczyk, Jerzy Kapias, Janusz Jojko, Jan Furtok, Dariusz Grzesik, Krzysztof Walczak czy Marek Koniarek, łączyło jedno – każdy podkreślał śląski charakter piłkarzy oraz kapitalną, wręcz rodzinną atmosferę panującą w szatni.

– To właśnie dzięki niej, ale też dzięki dobrej grze osiągaliśmy sukcesy – podkreślały dawne gwiazdy.

 – Zakładałem, że będzie to typowy dokument, który zamknie się w 40 minutach. Temat jednak tak ładnie „płynął”, że skończyło się pełnym metrażem i 80-minutową produkcją – powiedział scenarzysta i reżyser filmu, Michał Muzyczuk.
– Jestem kibicem GKS-u, ale urodziłem się w 1986 roku, więc załapałem się na schyłkowy okres świetności, ten z meczami przeciwko Bordeaux. Zagłębienie się w piłkarską i górniczą rzeczywistość tamtych lat było wspaniałym uczuciem. „Dekada” to umowne słowo. Wspominamy 10 lat grania w pucharach, lecz zaczynamy dużo wcześniej. Zamysł był taki, aby opowiedzieć, jak ta wielka GieKSa powstawała – dodał reżyser, który za film otrzymał gromkie brawa.