„Na tej dzielnicy tylko Polonia się liczy”

Następny1 z 6
Użyj strzałek ← → do nawigacji

Dokładnie 50 lat temu, 13 października 1968 roku na meczu Szombierek stawiło się około 27 tysięcy widzów. Do Bytomia przyjechała Legia Warszawa z Kazimierzem Deyną, Lucjanem Brychczym, Robertem Gadochą w składzie. I było wielkie święto, bo po golach Bednarka i Wilima (Jerzego) Szombierki wygrały 2:1…

Tym razem widzów było znacznie mniej, bo około 700. Chociaż poziom meczu może nie zachwycił, ale na trybunach widać było, że dla fanów z całego Bytomia derby Polonia – Szombierki to sportowe święto.

Były oprawy, flagi, race, serpentyny, i jak na derby – mało bluzgów pod adresem rywala. „Na tej dzielnicy tylko Polonia się liczy” – skandowali fani niebiesko-czerwonych, a wydarzenia na murawie potwierdzały ich słowa. Już w 7. minucie Przemysław Szkatuła strzełił na 1:0. Gdy pod koniec drugiego kwadransa Sławomir Musiolik wykorzystał błąd jednego z obrońców Szombierek i podwyższył na 2:0, było praktycznie po meczu.

Powtórka z 2015 roku

Jak informowała oficjalna strona Polonii „w 46 rozegranych do tej pory spotkaniach derbowych, rozgrywanych w ramach rozgrywek ligowych, nasi zawodnicy górą byli 18-krotnie, 15 razy zwyciężyły Szombierki oraz zanotowaliśmy 13 remisów. Ostatnie derbowe spotkanie w lidze mieliśmy przyjemność oglądać w III lidze w sezonie 2014/15”. Wiosną 2015 roku prowadzona przez Jacka Trzeciaka Polonia pokonała Szombierki 3:0.

13 października 2018 roku wynik był identyczny, bowiem w 68’minucie na 3:0 podwyższył Musiolik. Ten sam, który później mówił, że kibice w Bytomiu są na poziomie ekstraklasy…