Derby Sosnowca. Panowie wychodzą z cienia… pań

To będą emocje jakich na stadionie im. Jana Ciszewskiego w Sosnowcu nie było od dawna. W niedzielę piłkarze Czarnych Sosnowiec w derbowym meczu zmierzą się z AKS-em 1917 Niwka.


To spotkanie na szczycie sosnowieckiej A-klasy. W dwóch pierwszych meczach obie drużyny zdobyły komplet punktów.

Czarni Sosnowiec to przede wszystkim kobieca piłka, z tytułami mistrza Polski i Pucharem Polski w swojej kolekcji. Panowie przy Al. Mireckiego zawsze pozostawali w ich cieniu. W 2012 roku brak środków finansowych sprawił, że męska drużyna została wycofana z rozgrywek IV ligi.

W ubiegłym roku drużyna wróciła na ligowe boiska, ale pod nowym szyldem. Rozgrywki B-klasy Czarni przeszli dosłownie jak burza i w efektownym stylu awansowali o szczebel wyżej.

– Nazwa Czarni została, ale wróciliśmy na boiska z nowym herbem i władzami. Formalnych związków z klubem, który prowadzi sekcję kobiecą nie mamy. Łączy nas jednak historia, tradycje i oczywiście miejsce – podkreśla Maciej Bablok, prezes klubu.

To były bramkarz Górnika Sosnowiec, lokalny przedsiębiorca, który odpowiadał za organizację stowarzyszenia. _ Stworzyliśmy klub, który ma aktywizować lokalną społeczność mieszkańców Pogoni, śródmieścia i Starego Sosnowca. Wiemy, że każdy klub w Sosnowcu będzie w cieniu Zagłębia. Nam marzy się bycie klubem dzielnicowym, z którym utożsamiają się mieszkańcy pozostający z jego bliskim sąsiedztwie.

Chcemy czerpać wzorce od podobnych klubów angielskich czy niemieckich. Ubiegły sezon pokazał, że warto było reaktywować sekcję męską. Mamy już sporą grupę fanów, a pierwszy mecz w A-klasie oglądało 300 kibiców – nie kryje dumy prezes Czarnych.

Za wyniki sportowe w klubie odpowiada Sebastian Chodor, były piłkarz zagłębiowskich zespołów, m.in. MKS-u Sławków, RKS-u Grodziec czy CKS-u Czeladź. W Sosnowcu już pracował i był odpowiedzialny za grupy juniorskie w… Czarnych.

W dwóch pierwszych meczach nowego sezonu Czarni pokonali u siebie 3:2 Łazowiankę Łazy oraz 6:2 Przemszę Okradzionów.

Ich lokalny rywal, ekipa AKS-u 1917 Niwka najpierw pokonała 2:0 Jedność Strzyżowice, a następnie Gminę Psary.

Początek niedzielnego meczu o godz. 17.00. Wstęp wolny.

KP

Fot. facebook/ksczarnisosnowiec

Komentarze