Dla kogo korona? Stranieri z pole position

 

Jarosław Niezgoda, który z 14 trafieniami jest liderem klasyfikacji strzelców ekstraklasy, w tym sezonie swojego dorobku na pewno nie powiększy. Były piłkarz warszawskiej Legii wybrał ofertę amerykańskiego Portland Timbers.

Wiosną w naszej lidze nie zagrają również dwaj rodzimi napastnicy. Adam Buksa, podobnie, jak Niezgoda, trafił do MLS, a Patryk Klimala zdecydował się na kontynuowanie kariery w Celtiku Glasgow.

Spoglądając zatem na zawodników, którzy w ekstraklasie zostali, a którzy plasują się wysoko w klasyfikacji strzelców, jest wielce prawdopodobne, że na koniec sezonu zawodnikiem mającym na swoim koncie najwięcej bramek będzie piłkarz zagraniczny.

Po tym, co wydarzyło się jesienią, najwyżej stoją akcje Christiana Gytkjaera i Jesusa Imaza. Nie dość, że obaj strzelili po 11 goli, to na dodatek – szczególnie piłkarz poznańskiego Lecha – grają na pozycji wysuniętego napastnika.

Za ich plecami, z jednym golem straty, znajdują się Damjan Bohar i Jorge Felix. Zarówno Słoweniec z Zagłębia Lubin, jak i Hiszpan z Piasta Gliwice, to jednak piłkarze, którzy najlepiej czują się na skrzydłach.

Co dalej? Dziewięć goli na swoim koncie ma Igor Angulo. Nadrobienie dwóch bramek straty do liderów dla asa zabrzańskiego Górnika nie powinno stanowić większego problemu. Tym bardziej, że 36-letni Hiszpan stoi przed szansą przejścia do historii. Otóż nigdy żaden z obcokrajowców nie został królem strzelców ekstraklasy więcej niż jeden raz.

Przypomnijmy, że Angulo broni tytułu wywalczonego w poprzednim sezonie. Wtedy, po rundzie jesiennej, miał na swoim koncie 12 bramek. Teraz ma ich 9.

Paweł Brożek, weteran z krakowskiej Wisły, to – po odejściu Niezgodu, Klimali i Buksy – najskuteczniejszy Polak w ekstraklasie. Trudno jest się spodziewać jednak, że zawodnik, który królem strzelców naszej ligi zostawał odpowiednio 12 i 11 lat temu, tym razem może się włączyć do walki o koronę.

Niemniej jednak skreślać doświadczonego napastnika na pewno nie można. Przypomnijmy, że w 2017 roku królem strzelców został Marcin Robak, wówczas 35-letni. Brożek w tym roku jest od niego tylko o dwa lata starszy.
A może ktoś zaatakuje z dalszego miejsca?

W najnowszej historii ekstraklasy był taki przypadek, że zupełnie nie będący brany pod uwagę po jesieni piłkarz został następnie królem strzelców. Sztuki tej dokonał Robert Demjan z Podbeskidzia Bielsko-Biała. Słowacki napastnik jesienią strzelił zaledwie 4 gole.

Wiosną, kiedy jego drużyna toczyła heroiczny bój o pozostanie w ekstraklasie, Demjan trafił 10 razy. I choć dorobek łączny – 14 goli – nie był zbyt imponujący, to Demjan wygrał klasyfikację strzelców.

 

Królowie strzelców 10 ostatnich sezonów ekstraklasy

2019/10 Robert Lewandowski (Lech Poznań) 18 (9)
2010/1 Tomas Frankowski (Jagiellonia Białystok) 14 (8)
2011/1 Artjoms Rudnevs (Lech Poznań) 22 (18)
2012/13 Robert Demjan (Podbeskidzie Bielsko-Biała) 14 (4)
2013/14 Marcin Robak (Pogoń Szczecin) 22 (9)
2014/15 Kamil Wilczek (Piast Gliwice) 20 (9)
2015/16 Nemanja Nikolić (Legia Warszawa) 28 (21)
2016/17 Marco Paixao (Lechia Gdańsk) 18 (6)
Marcin Robak (Lech Poznań) 18 (10)
2017/18 Carlitos (Wisła Kraków) 24 (15)
2018/19 Igor Angulo (Górnik Zabrze) 24 (12)
Kolejno: Sezon, Król strzelców (klub), ilość zdobytych bramek (bramki zdobyte jesienią).

Klasyfikacja strzelców ekstraklasy

14 – Jarosław Niezgoda (Legia Warszawa).
11 – Christian Gytkjaer (Lech Poznań), Jesus Imaz (Jagiellonia Białystok).
10 – Damjan Bohar (Zagłębie Lubin), Jorge Felix (Piast Gliwice).
9 – Igor Angulo (Górnik Zabrze).
8 – Paweł Brożek (Wisła Kraków), Jesus Jimenez (Górnik Zabrze).
7 – Adam Buksa (Pogoń Szczecin), Patryk Klimala (Jagiellonia Białystok), Rafa Lopes (Cracovia).
6 – Flavio Paixao (Lechia Gdańsk), [Darko Jevtić (Lech Poznań)], Jose Kante (Legia Warszawa), Piotr Parzyszek (Piast Gliwice), Robert Pich (Śląsk Wrocław), Dani Ramirez (ŁKS/Lech Poznań), [Artur Sobiech (Lechia Gdańsk)].
Tłustym drukiem zawodnicy, którzy zimą opuścili ekstraklasę.

 

Na zdjęciu: Jesus Imaz (z lewej) to obecnie jeden z dwóch głównych faworytów do korony króla strzelców ekstraklasy.