Drużyna 20-lecia PlusLigi. Cichy „Pit”

W związku z jubileuszem Polskiej Ligi Siatkówki postanowiliśmy dokonać subiektywnego wyboru drużyny marzeń 20-lecia PlusLigi. W kolejnych dniach będziemy przedstawiać kandydatów na poszczególne pozycje i zwycięzcę zestawienia.

Przedstawienie środkowych (kolejność alfabetyczna)

Mateusz BIENIEK

Jego talent rozbłysnął podczas gry w Effectorze Kielce. W 2015 roku zadebiutował w reprezentacji Polski i od razu stał się graczem podstawowej „6”. Szybko zainteresowała się nim ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, którą reprezentował przez trzy sezony. W tym czasie sięgnął po dwa mistrzostwa i dwa Puchary Polski. Ostatni sezon spędził w słynnej Cucine Lube Civitanova, z której na przyszły sezon został wypożyczony do PGE Skry Bełchatów.

Damian DACEWICZ
Urodzony w Katowicach siatkarz rozpoczynał karierę w rodzinnym mieście w barwach Baildonu. Później jego kariera była związana głównie z dwoma klubami – Płomieniem Sosnowiec i AZS-em Częstochowa. Wraz z zespołem spod Jasnej Góry sięgał po mistrzostwo Polski i Puchar Polski. Był jednym z najlepszych polskich środkowych przełomu stuleci. Olimpijczyk z Aten.

Arkadiusz GOŁAŚ

Jego rozwijającą się błyskawicznie karierę przerwał wypadek samochodowy. 24-letni Gołaś podróżował z żoną do słynnej Maceraty, gdzie miał był podstawowym środkowym. Niestety, zginął na miejscu w pobliżu Klagenfurtu. Mimo młodego wieku był utytułowanym środkowym z wieloma medalami mistrzostw Polski na koncie. Cechował się ponadprzeciętnym zasięgiem w ataku.


Czytaj jeszcze: Francuski czarodziej


Łukasz KADZIEWICZ

Choć był uważany za niepokornego, to jednak przez wiele lat był czołowym siatkarzem na tej pozycji. Występował w czołowych klubach jak PZU AZS Olsztyn czy Jastrzębskim Węglu, ale nigdy nie udało mu się zdobyć mistrzostwa Polski. Ma na swoim koncie aż trzy srebra PlusLigi. Kadziewicz to także wicemistrz świata z 2006 roku i siatkarski obieżyświat, który grał w Rosji, Włoszech czy Katarze.

Grzegorz KOSOK
Przykład pracowitości i profesjonalizmu. Choć zaczynał karierę sportową jako zawodnik piłki nożnej, to szybko przerzucił się na siatkówkę i stał się znaczącą postacią a tej pozycji. Był współarchitektem sukcesów Asseco Resovii, z którą od 2010 roku niemal nie schodził z podium, a dwukrotnie sięgał po mistrzostwo. Kosok to także olimpijczyk z Londynu, zwycięzca Ligi Światowej z 2012 roku i brązowy medalista mistrzostw Europy.


Piotr NOWAKOWSKI

Choć trudno to sobie wyobrazić, Piotr Nowakowski, zwany przez kolegów „Cichym Pitem”, od 14 lat jest już na szczycie listy najlepszych polskich środkowych. Jego talent błysnął w AZS-ie Częstochowa, który swego czasu był kuźnią talentów. Kolejne lata spędzał w Rzeszowie i Gdańsku, a od poprzedniego sezonu gra w barwach stołecznego zespołu. Ma na koncie trzy mistrzowskie tytuły i dwa Puchary Polski . W reprezentacji Polski zagrał już blisko 250 spotkań i jest podwójnym mistrzem świata.

Marcin PRUS

Jedna z barwniejszych – i to dosłownie – postaci w historii PlusLigi. Utalentowany środkowy słynął z ekstrawaganckich kolorowych fryzur, ale przede wszystkim z doskonałej gry. Pięć sezonów spędził w Mostostalu-Azoty Kędzierzyn-Koźle, z którym zdobył niezliczone trofea, w tym 4-krotnie mistrzostwo Polski. Był również podstawowym zawodnikiem reprezentacji Polski. Niestety, zachorował na zapalenie żył, co wymusiło przedwczesne zakończenie kariery.

Jarosław STANCELEWSKI

Na przełomie XX i XXI wieku był jednym z czołowych zawodników na tej pozycji. Występował w Czarnych Radom, a następnie w Kędzierzynie-Koźlu, Nysie, Gdańsku, a karierę kończył w niższych ligach. Najwięcej sukcesów odniósł w barwach Mostostalu-Azoty, z którym 2-krotnie sięgnął po mistrzostwo i Puchar Polski oraz zdobył brązowy medal Ligi Mistrzów.

Robert SZCZERBANIUK

Podobnie jak Stancelewski był jednym z najważniejszych i najlepszych polskich zawodników grających na tej pozycji. Z Mostostalem zdobył 4 mistrzostwa i 3 Puchary Polski, ale na tym jego sukcesy się nie kończyły. W kolejnych latach popularny „Benek” grał w klubach z Bełchatowa czy Częstochowy, w których również zdobywał medale, włącznie ze złotymi wywalczonymi za czasów gry w Skrze.

Łukasz WIŚNIEWSKI

Podobnie jak Nowakowski, zaczynał karierę w AZS-ie Częstochowa, gdzie wybił się na wyższy poziom. W 2012 r. związał się z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle, w której występował do zakończenia poprzedniego sezonu. Z ZAKSĄ sięgnął 3 razy po mistrzostwo i dwa razy po wicemistrzostwo, a aż 4-krotnie zdobywał Puchar Polski. Za każdym razem zostawał wybrany najlepszym blokującym turnieju finałowego.

Zwycięzca – PIOTR NOWAKOWSKI.

Dalsza kolejność: 2. Łukasz Wiśniewski, 3. Mateusz Bieniek, 4. Łukasz Kadziewicz, 5. Grzegorz Kosok, 6. Arkadiusz Gołaś, 7. Robert Szczerbaniuk, 8. Marcin Prus, 9. Jarosław Stacelewski, 10. Damian Dacewicz.

Michał Kalinowski

Fot. Piotr Matusewicz/PressFocus