Drużyna 20-lecia PlusLigi. Francuski czarodziej

W związku z jubileuszem Polskiej Ligi Siatkówki postanowiliśmy dokonać subiektywnego wyboru drużyny marzeń 20-lecia PlusLigi. W kolejnych dniach będziemy przedstawiać kandydatów na poszczególne pozycje i zwycięzcę zestawienia.


Przedstawienie kandydatów (kolejność alfabetyczna)

Maciej DOBROWOLSKI

Pochodzący z Olsztyna zawodnik rozpoczął karierę w swoim rodzinnym mieście. Następnie przeniósł się do Aon HotVolleys Wiedeń, który wówczas był liczącym się zespołem w Europie. Po powrocie do Polski przez pięć lat występował w PGE Skrze Bełchatów, Farcie Kielce i Asseco Resovii, a ostatnie dwa sezony kariery zakończył w rodzinnym Olsztynie. Jest jednym z rekordzistów, jeśli chodzi o ilość zdobytych tytułów. Pięć razy zdobył mistrzostwo Polski ze Skrą, dwa razy z Asseco Resovią, a także dwa Puchary Polski.


Fabian DRZYZGA

Reprezentant Polski, 2-krotny mistrz świata spędził w rodzimej lidze dziewięć lat. Najpierw przez cztery sezony reprezentował barwo AZS-u Częstochowa, przez sezon AZS-u Politechniki Warszawskiej, a przez kolejne cztery Asseco Resovii. To właśnie w barwach rzeszowskiego klubu święcił największe sukcesy, włączając mistrzostwo Polski w 2015 roku, dwukrotne wicemistrzostwo kraju oraz srebro Ligi Mistrzów. Od przyszłego sezonu ponownie będzie bronił barwy rzeszowskiego klubu.

Miguel Angel FALASCA

Hiszpański rozgrywający był architektem sukcesów PGE Skry Bełchatów w latach 2008-12. Wraz z bełchatowskim zespołem sięgnął po trzy mistrzostwa Polski i trzy krajowe Puchary. Poprowadził też PGE Skrę do srebrnych medali w klubowych mistrzostwach świata oraz Lidze Mistrzów. Po zakończeniu kariery przez trzy lata był również trenerem bełchatowskiego zespołu. W ubiegłym roku świat obiegła tragiczna wiadomość o jego śmierci z powodu zawału serca.

Sławomir GERYMSKI
Bez wątpienia jednak z najbardziej barwnych postaci na tej pozycji i to nie tylko w historii polskiej siatkówki. Na przełomie XX i XXI wieku Gerymski był architektem sukcesów wielkiego Mostostalu-Azoty Kędzierzyn-Koźle. Z zespołem z Opolszczyzny zdobył trzy mistrzowskie tytuły, dwa Puchary Polski oraz brąz Pucharu CEV. Wcześniej z powodzeniem występował też w AZS-ie Stali Nysa (dwukrotne wicemistrzostwo i Puchar Polski.

Grzegorz ŁOMACZ

Popularny „Gregor” na szersze wody wypłynął w AZS Politechnice Warszawskiej, w której spędził sezon 2006/07. Wówczas dostrzegł go Jastrzębski Węgiel. Na Śląski rozgrywający spędził kolejne cztery lata zdobywając Puchar Polski oraz srebro i brąz mistrzostw kraju. Następnie reprezentował barwy Lotosu Trefla Gdańsk oraz Cuprum Lubin. Swój największy sukces odniósł jednak w barwach PGE Skry Bełchatów, w której występuje do dzisiaj. W 2018 roku zdobył z nią mistrzostwo Polski. Kilka miesięcy później wraz z reprezentacją Polski sięgnął po mistrzostwo świata.

Andrzej STELMACH

Jeden z najwybitniejszych siatkarzy grających na pozycji rozgrywającego. Wielokrotny reprezentant Polski, olimpijczyk z Atlanty i Aten. Grał w wielu polskich i włoskich klubach, ale najbardziej kojarzony jest z grą w AZS-ie Częstochowa i PGE Skrze Bełchatów. 6-krotnie zdobywał mistrzostwo Polski, a 3-krotnie Puchar Polski. Na początki XXI wieku toczył pasjonującą walkę z Pawłem Zagumnym o miano najlepszego polskiego rozgrywającego.

Benjamin TONIUTTI

Francuski rozgrywający należy do ścisłej światowej czołówki zawodników grających na tej pozycji. W 2015 rywalizację o pozyskanie tego siatkarza wygrała ZAKSA Kędzierzyn-Koźle i od tego czasu mierzący 183 cm wzrostu zawodnik reprezentuje barwy polskiego zespołu. Odmienił grę ZAKSY niczym za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W ciągu czterech sezonów czterokrotnie doprowadził drużynę do finału mistrzostw Polski i trzy razy zakończył go złotym medalem. Dodatkowo dołożył dwa Puchary Polski.


Czytaj jeszcze: Prezes bokser


Nicolas URIARTE

Argentyńczyk przybył do PGE Skry Bełchatów wraz ze swoim reprezentacyjnym kolegą – Facundo Conte. Każdy z czterech sezonów w Polsce kończył medalem, ale tylko raz – w 2014 roku – udało mu się zdobyć mistrzostwo kraju. Jego pozostały dorobek to wicemistrzostwo oraz dwa brązowe medale, a także jeden Puchar Polski.

Paweł WOICKI

Żywa legenda polskiej siatkówki. Zawodnik zadebiutował w PlusLidze w 2003 roku w barwach AZS-u Częstochowa i do tej pory gra na najwyższym szczeblu rozgrywek. Oprócz ekipy spod Jasnej Góry grał w klubach z Rzeszowa, Bydgoszczy, Bełchatowa, Warszawy i Olsztyna. Kolejny sezon ma znów spędzić w Rzeszowie. Jego dorobek również jest imponujący. Ma na koncie medale mistrzostw Polski z każdego kruszcu a także Puchar Polski oraz srebrny medal Ligi Mistrzów ze Skrą.

Paweł ZAGUMNY

Kolejna legendarna postać polskiej siatkówki. Karierę rozpoczynał od Czarnych Radom, a następnie grał w Bosmanie Morze Szczecin, PZU AZS Olsztyn, ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle, a karierę kończył w rodzinnej Warszawie w barwach AZS Politechniki. W międzyczasie grał też w Edibasso Padwa i Panathinaikosie Ateny. Jego dorobek jest olbrzymi, ale brakuje mu jednego tytułu. Popularny „Guma” nigdy nie sięgnął po złoty medal mistrzostw Polski w seniorskiej siatkówce. Jego jedynymi złotymi krążkami są dwa medale mistrzostw Polski juniorów i juniorów młodszych wywalczone z MKS MDK Warszawa.

Zwycięzca – BENJAMIN TONIUTTI

Dalsza kolejność: 2. Paweł Zagumny, 3. Fabian Drzyzga, 4. Maciej Dobrowolski, 5. Grzegorz Łomacz, 6. Andrzej Stelmach, 7. Miguel Angel Falasca, 8. Paweł Woicki, 9. Sławomir Gerymski, 10. Nicolas Uriarte.

Fot. Rafał Rusek/PressFocus