Drużyna 20-lecia PlusLigi. Libero ze znakiem jakości

W związku z jubileuszem Polskiej Ligi Siatkówki postanowiliśmy dokonać subiektywnego wyboru drużyny marzeń 20-lecia PlusLigi. W kolejnych dniach będziemy przedstawiać kandydatów na poszczególne pozycje i zwycięzcę zestawienia.


Przedstawienie kandydatów (kolejność alfabetyczna)

Piotr GACEK

Jeden z najwybitniejszych polskich zawodników grających na pozycji libero, który o miejsce nr 1 w kraju rywalizował z Krzysztofem Ignaczakiem. Największe sukcesy odnosił z AZS-em Częstochowa, PGE Skrą Bełchatów, ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle i Lotosem Trefl Gdańsk. Ma na swoim koncie 8 medali mistrzostw Polski w tym 2 złote, a także 5 Pucharów Polski. W reprezentacji Polski sięgnął zarówno po wicemistrzostwo świata w 2006 r., jak i trzy lata później po mistrzostwo Europy.

Krzysztof IGNACZAK

Odwieczny konkurent Gacka. Zaczynał w rodzinnym Wałbrzychu, a pierwszy profesjonalny kontrakt podpisał w Kazimierzu Płomień Sosnowiec. Kolejnymi klubami były AZS Częstochowa i Skra Bełchatów, ale największą część swojej kariery, bo aż 10 lat, popularny „Igła” spędził w Resovii, którą w 2012 doprowadził do upragnionego złotego medalu. Ten sukces powtarzał jeszcze w 2013 i 2015 r.. Wcześniej w barwach Skry 3-krotnie został mistrzem Polski (2005-2007). Oprócz tego sięgał po Puchary czy Superpuchary kraju. W jest mistrzem świata i mistrzem Europy.

Duszan KUBICA

Słowacki libero spędził w Polsce aż siedem lat. Największe sukcesy święcił z Mostostalem-Azoty Kędzierzyn-Koźle, w którym występował w latach 2000-2005. 3-krotne mistrzostwo, dwa Puchary Polski i brązowy medal Ligi Mistrzów – to wszystko osiągnął grając na Opolszczyźnie. Ostatnie dwa lata jego kariery w Polsce to gra w Asseco Resovii, ale już bez większych sukcesów.

Robert MILCZAREK

Jeden z najbardziej utytułowanych, ale i najbardziej niedocenianych siatkarzy grających na pozycji libero. Karierę rozpoczynał w rodzinnym Tomaszowie Mazowieckim. Następnie grał w kilku zespołach, ale aż trzykrotnie podchodził do gry w PGE Skrze Bełchatów, którą reprezentuje do dnia dzisiejszego. 5 tytułów mistrza kraju, 2 wicemistrza i 5 Pucharów Polski, srebro i brąz Ligi Mistrzów – to dorobek, którym nie może się pochwalić wielu zawodników.

Kacper PIECHOCKI

Jego życie nierozerwalnie związane jest z Bełchatowem, gdzie stawiał swoje pierwsze kroki. W wieku 17 lat wyjechał do Częstochowy, gdzie przez dwa sezony reprezentował barwy AZS-u. Później wrócił do swojego rodzinnego miasta i w PGE Skrze występuje do dzisiaj.


Czytaj jeszcze: Rekordzista


Ma na koncie mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski, Puchar Polski i 3 Superpuchary. Od kilku lat nieśmiało puka do reprezentacji Polski, ale nie może przebić się przez silną konkurencję.

Jakub POPIWCZAK

Pochodzący z Legnicy zawodnik rozpoczynał karierę w barwach Ikara. Potem trafił do Akademii Talentów Jastrzębskiego Węgla, gdzie jego talent rozbłysnął na dobre. Szybko awansował do pierwszej drużyny, z którą 4-krotnie stawał na najniższym stopniu podium, a w 2014 r. sięgnął też po brązowy medal Ligo Mistrzów, co jest największym jego osiągnięciem w karierze.

Paweł RUSEK

Jeden z sympatyczniejszych zawodników, który w minioną niedzielę oficjalnie zakończył swoją sportową karierę. Pochodzący z Rybnika siatkarz grał w Górniku Radlin, Jastrzębskim Węglu, Treflu Gdańsk, Cuprum Lubin, Asseco Resovii, a ostatnie dwa sezony to kolejna przygoda z jastrzębskim zespołem. Rusek ma na koncie trzy wicemistrzostwa Polski, srebro Pucharu Challenge oraz Puchar Polski, zdobyty z JW w 2010 roku. Rok później sięgnął także po klubowe wicemistrzostwo świata.

Damian WOJTASZEK

Jeden z dwóch najlepszych czynnych polskich libero. Pochodzący z Milicza zawodnik trafił do MDK MKS Wola Warszawa, a przez kolejnych 5 lat reprezentował barwy stołecznej Politechniki. Później przyszła pora na Jastrzębski Węgiel i Asseco Resovię, a od 2017 r. ponownie gra w zespole ze stolicy – najpierw w Onico, a obecnie w Verva Warszawa Orlen Paliwa. Czeka na swój pierwszy tytuł mistrza Polski, bowiem w swoim dorobku ma dwa srebrne i dwa brązowe medale PlusLigi oraz brąz Ligi Mistrzów.

Krzysztof WÓJCIK

Popularny „Dziadek” karierę rozpoczynał jako przyjmujący. Podczas zmiany przepisów pod koniec XX wieku postanowił się jednak przekwalifikować na libero. To był strzał w dziesiątkę, bowiem szybko stał się wyróżniającym zawodnikiem do tego stopnia, że w wieku 40 lat został powołany do reprezentacji Polski. W 2001 r. rozegrał w niej łącznie 38 spotkań, w tym podczas mistrzostw Europy.

Paweł ZATORSKI

Jeden z najlepszych libero w historii i nie tylko polskiej, ale i światowej siatkówki. W swojej karierze grał tylko w trzech klubach – AZS-ie Częstochowa, PGE Skrze Bełchatów i ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle. Ma w swoim dorobku 5 mistrzostw kraju, 4 Puchary Polski, srebro Ligi Mistrzów czy klubowe wicemistrzostwo świata.

Od lat jest również etatowym reprezentantem, który ma wręcz monopol na tej pozycji. Podwójny mistrz świata, dwukrotny brązowy medalista mistrzostw Europy i zwycięzca Ligi Światowej. A to zapewne nie wszystko, bowiem za kilka dni skończy 30 lat, a grając na swojej pozycji może cieszyć nas swoją postawą jeszcze przez wiele lat.

Zwycięzca – PAWEŁ ZATORSKI

Dalsza kolejność: 2. Krzysztof Ignaczak, 3. Piotr Gacek, 4. Damian Wojtaszek, 5. Jakub Popiwczak, 6. Paweł Rusek, 7. Kacper Piechocki, 8. Robert Milczarek, 9. Duszan Kubica, 10. Krzysztof Wójcik.

Michał Kalinowski

Fot. Rafał Rusek/PressFocus