Drużyna 20-lecia PlusLigi. Rekordzista

W związku z jubileuszem Polskiej Ligi Siatkówki postanowiliśmy dokonać subiektywnego wyboru drużyny marzeń 20-lecia PlusLigi. W kolejnych dniach będziemy przedstawiać kandydatów na poszczególne pozycje i zwycięzcę zestawienia.


Przedstawienie kandydatów na pozycję atakującego (kolejność alfabetyczna).

Stephane ANTIGA

Kiedy w 2007 r. przybywał do PGE Skry Bełchatów zapewne nie spodziewał się, że tak bardzo zwiąże się z Polską. W naszym kraju jako zawodnik spędził siedem lat – pięć w barwach Skry a dwa w Delekcie Bydgoszcz. Wraz z bełchatowskim zespołem sięgnął po 5 tytułów mistrza Polski, 2 Puchary Polski i dwa brązowe medale Ligi Mistrzów. Po zakończeniu kariery objął reprezentację Polski, którą poprowadził do mistrzostwa świata w 2014 roku.

Rafał BUSZEK

Profesjonalną karierę rozpoczął w barwach AZS-u Politechniki Warszawskiej, ale większość swojej zawodowej kariery spędził w dwóch klubach – Asseco Resovii oraz ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle. W międzyczasie grał też w Farcie Kielce i AZS-ie Olsztyn. Z Resovią i ZAKSĄ zdobył łącznie 4 tytuły mistrza Polski oraz Puchar Polski. Swego czasu etatowy reprezentant Polski. Był w składzie który w 2014 r. sięgnął po mistrzostwo świata.

Facundo CONTE

Urodzony w 1989 r. Argentyńczyk przez wielu był uważany za jednego z najzdolniejszych siatkarzy na tej pozycji. Ostatecznie świata nie zawojował, ale był zawodnikiem, którego większość klubów chciałaby mieć w swoich szeregach. Przez 3 lata występował w PGE Skrze Bełchatów, gdzie był czołowym zawodnikiem, zarówno drużyny, jak i PlusLigi. Świadczą o tym chociażby trzy tytuły mistrza Polski, a także zdobyty Puchar i Superpuchar naszego kraju.

Krzysztof GIERCZYŃSKI

Jeden z najsolidniejszych przyjmujących, który występował na polskich parkietach. Karierę rozpoczynał w Morzu Szczecin, ale najwięcej czasu spędził w Częstochowie. W AZS-ie grał w latach 2002-2008 i 2010-12. W międzyczasie zaliczył dwa sezony w Asseco Resovii. Ostatnim klubem w jego karierze był Jastrzębski Węgiel, w barwach którego występował przez trzy sezony. W swojej karierze zdobył aż 10 medali mistrzostw Polski, ale nigdy nie sięgnął po złoto. W 2008 r. wraz z AZS-em Częstochowa świętował triumf w Pucharze Polski, z kolei w 2012 roku z tym samym zespołem zdobył Puchar Challenge.

Piotr GRUSZKA

Jeden z najwybitniejszych polskich siatkarzy w historii. Rekordzista pod względem występów w kadrze – z orzełkiem na piersi zagrał aż 450 razy. W Polsce grał w barwach wielu klubów – z Bielska-Białej, Częstochowy, Bełchatowa, Olsztyna i Bydgoszczy. Największe sukcesy świętował z AZS-em i PGE Skrą. Zdobył 5 tytułów mistrza Polski i 3 krajowe Puchary. Z bełchatowskim zespołem sięgnął także po brązowy medal Ligi Mistrzów.


Michał KUBIAK

Zdecydowanie najlepszy czynny polski przyjmujący. Jego kariera rozwinęła się bardzo szybko, choć początkowo postawił na siatkówkę plażową. Grał w Jokerze Piła, AZS-ie Olsztyn i KS Poznań. Później wyjechał za granicę z której powrócił dopiero w 2010 r., gdy związał się z AZS-em Politechniką Warszawską. Jego ostatnim klubem w Polsce był Jastrzębski Węgiel, w którym grał przez trzy lata. Wraz ze śląskim zespołem kapitan reprezentacji Polski sięgnął po trzy brązowe medale PlusLigi, klubowe wicemistrzostwo świata oraz brązowy medal Ligi Mistrzów.


Czytaj jeszcze: Serbski bombardier


Przemysław MICHALCZYK

Popularny „Śruba” występował w Resovii, AZS-ie Częstochowa i Politechnice Warszawskiej, ale największą część swojej kariery spędził w Jastrzębiu-Zdroju. To właśnie ze śląskim zespołem sięgnął po jedyne w historii klubu mistrzostwo Polski – w 2004 r. Ma na koncie też dwa srebrne i trzy brązowe medale PlusLigi. Mimo niewielkiego jak na przyjmującego wzrostu – 189 cm, był jednym z najsolidniejszych zawodników na swojej pozycji.

Rafał MUSIELAK

Przez zdecydowaną większość swojej kariery związany z Mostostalem-Azoty Kędzierzyn-Koźle. Choć często był niedoceniany i pozostawał w cieniu swoich kolegów, takich jak Świderski, Papke czy Prus, to jego pozycja w kędzierzyńskim zespole była nieoceniona. Z Mostostalem sięgnął aż 5 razy po mistrzostwo Polski i trzy razy po Puchar Polski. Ma na swoim koncie również brązowy medal Ligi Mistrzów wywalczony w 2003 roku podczas turnieju finałowego w Mediolanie.

Michał RUCIAK

Siatkarz, którego wciąż możemy podziwiać na parkiecie, choć teraz na pozycji libero. Ruciak w trakcie swojej kariery grał w Morzu Bałtyk Szczecin, Skrze Bełchatów, AZS-ie Olsztyn, ZAKSIE Kędzierzyn-Koźle, Łuczniczce Bydgoszcz, Espadonie Szczecin i Czarnych Radom. Kolejny sezon spędzi w Stali Nysa, beniaminku PlusLigi. Mimo, że grał w czołowych klubach jak ZAKSA czy Skra, to nigdy nie cieszył się z mistrzostwa Polski. To jedyne brakujące trofeum w jego kolekcji.

Aleksander ŚLIWKA

Talent leworęcznego przyjmującego rozbłysnął dopiero w ostatnich latach. Śliwka na szerokie wody wypłynął w Asseco Resovii, a jeden sezon spędził na wypożyczeniu w warszawskiej Politechnice. Później grał jeszcze w AZS-ie Olsztyn, ponownie w Resovii, a od 2018 r. reprezentuje barwy ZAKSY. Wraz z kędzierzyńskim zespołem sięgnął po mistrzostwo i Puchar Polski w 2019 r.. Jest jednym z najlepszych polskich przyjmujących, których możemy podziwiać obecnie na parkietach. Mistrz świata z 2018 r.

ZwycięzcaPIOTR GRUSZKA

Dalsza kolejność: 2. Stephane Antiga, 3. Michał Kubiak, 4. Facundo Conte, 5. Aleksander Śliwka, 6. Krzysztof Gierczyński, 7. Aleksander Śliwka, 8. Rafał Musielak, 9, Przemysław Michalczyk, 10. Michał Ruciak.

Michał Kalinowski

Fot. Łukasz Laskowski/PressFocus