Duży potencjał

– W tym zespole jest duży potencjał – uważa najlepszy w rundzie rewanżowej zawodnik Górnika Daniel Bielica.


Za zespołem z Zabrza trudny czas, przez 112 dni byli bez wygranej w ekstraklasie remisując w tym okresie dwa mecze i aż cztery przegrywając. Przez moment byli nawet na spadkowym miejscu.

Mecz na przełamanie

Wiele zmieniła szczęśliwa wygrana ze Stalą w Mielcu w niedzielę 1:0. Szczęśliwa, bo raz, że koszmarny błąd przy zwycięskim golu dla zabrzan popełnił golkiper „stalówki” Bartosz Mrozek, a do tego sędzia Damian Sylwestrzak nie uznał prawidłowo zdobytego gola przez zawodnika gospodarzy Fabiana Hiszpańskiego.

Dla „górników” najważniejsza była jednak wygrana i trzy „oczka”, które znacznie poprawiły atmosferę wokół klubu i w samej szatni. – Mecz nie był idealny, nie zagraliśmy jakiegoś dobrego spotkania, ale tym bardziej taka wygrana cieszy. Na nasze przełamanie to spotkanie na pewno pasowało. Była determinacja i to jest ważne, a po tej wygranej i ważnych punktach widać, że z chłopaków takie ciśnienie zeszło. To cieszy, to jest ważne – zaznacza w rozmowie z klubowymi mediami Daniel Bielica, we wiosennych rozgrywkach bez dwóch zdań zawodnik numer 1 zabrzańskiej jedenastki.

Gdyby nie dobre czy bardzo dobre interwencje 23-letniego śląskiego bramkarza, to tej wiosny „górnicy” na pewno nie mieliby już na koncie 5 punktów. Jego dobrą dyspozycję widać po każdej ostatniej kolejce. I w 22 i wcześniej w 21 kolejce znalazł się w naszej jedenastce „Sportu”. Broni dobrze, broni z wyczuciem, niejeden raz ratując skórę kolegom z pola. A przecież trzeba podkreślić, że i w poprzednim sezonie i teraz zabrzanin, wychowanek Zaborza, musiał walczyć o swoje.

W poprzednim sezonie musiał wygryźć z podstawowej jedenastki byłego reprezentanta Polski Grzegorza Sandomierskiego. Stało się to po kilku miesiącach, bo w grudniu 2021 roku. Potem nie oddał już miejsca. Wraz ze zmianą szkoleniowca ponownie stracił miejsce na rzecz sprowadzonego z Niemiec Kevina Brolla. Też ostatecznie wygrał z nim rywalizację. Broll nie mógł pogodzić się za stratą miejsca w składzie. Bez żalu pożegnano go zimą, ponownie jest w Dynamo Drezno, gdzie na poziomie trzeciej Bundesligi też jest rezerwowym.

Potrafią grać

To już jednak nie zmartwienie Bielicy i Górnika. Za niełatwy mecz ze Stalą są trzy punkty i spokój przed kolejną ligową grą. – W Mielcu nie było łatwo, bo jak ten śnieg pada, to ta piłka zawsze jest gdzieś tam śliska, ale warunki dla obu drużyny były takie same – podkreśla i dodaje.

– Myślę i mam nadzieję, że w meczu z Legią pokażemy, że ta ostatnia wygrana ze Stalą nie była dziełem przypadku. W tym najbliższym meczu będziemy się chcieli pokazać z jak najlepszej strony, bo już po liczbie sprzedanych biletów widać, jak dużym zainteresowaniem kibiców cieszy się to spotkanie – zaznacza bramkarz jedenastki z Zabrza.

„Górnicy” w ostatnich kilku latach pokazali, że potrafią się – nie tyko na swoim stadionie – rozprawiać z silnymi legionistami. Z dużymi oczekiwaniami czekają też na sobotnie starcie. – Trzeba złapać więcej luzu i cieszyć się grą, bo potrafimy grać w piłkę. W tych pierwszych meczach rundy rewanżowej brakowało tego luzu, nie zaczęliśmy tak jak chcieliśmy, ale teraz chcemy patrzeć tylko w górę tabeli, bo mamy na to duży potencjał – podkreśla ambitny Daniel Bielica.

LICZBA

14000

TYSIĘCY biletów sprzedano już – do wczesnych godzin popołudniowych w środę – na mecz Górnik – Legia w sobotę wieczorem. Wszystko wskazuje na to, że po raz pierwszy w tym roku na Stadionie im. Ernesta Pohla pęknie granica 20 tys. Rekordowa frekwencja w tym sezonie przy Roosevelta? To 19493 kibiców podczas meczu z Widzewem (3:0) w 15. kolejce. Było to w piątek 28 października 2022.


Autobus dla kibiców

Społecznymi partnerami meczu Górnika z Legią w sobotę są Bierawa i Głogówek. To właśnie wczoraj do tych miejscowości udał się autokar klubu z Zabrza. Z fanami spotkała się tam dwójka graczy zespołu z Zabrza, Kryspin Szcześniak oraz Robin Kamber.


Na zdjęciu: Daniel Bielica jest wiosną bardzo mocnym punktem górniczej jedenastki.

Fot. Marta Badowska/PressFocus