E-sport – czemu zawdzięcza swoją popularność?

Granie w gry komputerowe jeszcze do niedawna było uważane jedynie za przyjemną rozrywkę, która pozwala oderwać się od prawdziwej rzeczywistości i spędzić miło czas. Okazuje się jednak, że dla wielu osób gry stają się sposobem na życie i źródłem całkiem pokaźnych zarobków. Wszystko za sprawą prężnego rozwoju e-sportu, który przeżywa dziś swoje „pięć minut” i wszystko wskazuje na to, że społeczność zawodowych graczy będzie tylko się powiększać. Pozostaje jednak pytanie, skąd tak wielka popularność sportu w wersji elektronicznej?

Czym jest e-sport?

Chyba każdy słyszał o e-sporcie, ale nie wszyscy dokładnie wiedzą, na czym polega. Jest to nic innego jak forma rywalizacji, w której rozgrywki toczą się w wirtualnej rzeczywistości – na planszach gier komputerowych. Sport elektroniczny, podobnie jak ten tradycyjny, można podzielić na kilka podstawowych dyscyplin, m.in. Counter-Strike: Global Offensive, Fortnite czy League of Legends, w których gracze się specjalizują. Zawodnicy mogą rywalizować na e-sportowych arenach pojedynczo lub w kilkuosobowych drużynach, zarówno na odległość – za pośrednictwem internetu, jak i na łączach LAN.

Skąd fenomen e-sportu?

Na początku XXI wieku nikt się nie spodziewał, że przekucie pasji do gier wideo w zawód będzie możliwe. A jednak – na przestrzeni ostatnich lat jesteśmy świadkami gigantycznej wręcz popularności sportu elektronicznego. Do wzrostu zainteresowania sportem elektronicznym przyczynił się z pewnością rozwój platform streamingowych, które prowadzą transmisje na żywo z potyczek najlepszych gamerów w kraju i na świecie. Nie bez znaczenia okazało się również założenie profesjonalnych organizacji zrzeszających najlepsze drużyny globu, np. ESL – międzynarodowej ligi gier komputerowych. Polska również „dorobiła się” polskiej ligi e-sportowej – PLE- w którą inwestują największe firmy na rodzimym rynku.

E-sport – jak zostać profesjonalnym graczem?

Wielu miłośników gier wideo marzy o tym, aby ich pasja stała się jednocześnie ich pracą. Czy każdy może zostać e-sportowcem? W teorii tak, jednak zawodowi gracze muszą posiadać odpowiednie predyspozycje. Liczą się nie tylko umiejętności, ale też odporność na stres, determinacja i zdolność kreatywnego rozwiązywania problemów podczas rozgrywek. Każdy początkujący gracz powinien również wybrać jedną dyscyplinę i poświęcić jej maksimum swojej energii i zaangażowania. Trening w e-sporcie jest równie istotny jak w piłce nożnej czy tenisie, dlatego nie obędzie się bez inwestycji w zaawansowany sprzęt gamingowy. Absolutna konieczność to superwydajny komputer wyposażony w dysk SSD 500GB, zestaw monitorów z ekranami o wysokiej rozdzielczości, ergonomiczna mysz i klawiatura wzbogacona o keycaps, a także słuchawki gamingowe z wbudowanym mikrofonem.

Materiał Promocyjny