Zobacz
Do góry

Statystycznie dobre wieści

Odkąd obowiązuje projekt ESA 37, to lider rozgrywek na dwie kolejki przed końcem nie stracił swojej pozycji do końca.

Kończy się właśnie szósty sezon obowiązywania projektu ESA 37 i właśnie początek tego systemu obraliśmy za klucz do poniższej analizy. Do rozegrania w grupie mistrzowskiej pozostały jeszcze tylko dwie kolejki, zatem należało sprawdzić, jak radziły sobie zespoły walczące o najwyższe cele w poprzednich sezonach. Już na pierwszy rzut oka widać, że dwie ostatnie serie gier w zasadzie… niczego nie zmieniały. Najważniejsza informacja dla kibiców Piasta Gliwice jest taka, że nigdy dotąd nie zdarzyło się, aby zespół, który po 35. serii gier prowadził w tabeli, oddał mistrzostwo Polski.

Specjalizowała się w tym warszawska Legia, która w pięciu omawianych sezonach aż cztery razy sięgnęła po tytuł. W sezonie 2013/14 mistrzostwo Polski „Wojskowi” zapewnili sobie już na trzy kolejki przed zakończeniem rywalizacji. Dwa lata później, w 35. kolejce, warszawski zespół rozbił Piasta Gliwice aż 4:0. Później jednak przegrał, a gliwiczanie wygrali i przed finałową rozgrywką oba zespoły miały tyle samo punktów. Legia musiała wygrać i wygrała, a Piast przegrał 0:1 z Zagłębiem Lubin i został wicemistrzem Polski.

Hateley: Wyciągnąć ile się da

Najbardziej osobliwa końcówka ekstraklasy miała miejsce przed dwoma laty. Do ostatniej kolejki cztery drużyny liczyły się w walce o mistrzostwo Polski. Mało tego – grały między sobą: Legia z Lechią Gdańsk, a Jagiellonia Białystok z Lechem Poznań. I co ciekawe, w obu meczach padły remisy. W Warszawie było bezbramkowo, tymczasem na Podlasiu Lech prowadził już 2:0. Taki wynik nie dawał mu jednak tytułu, bo po fazie zasadniczej był niżej od Legii. „Jaga” wyrównała w 87 minucie i jeden gol dzielił ją od mistrzostwa Polski, bo to zespół białostocki wygrał sezon regularny. Bramka jednak nie padła i tytuł trafił do Warszawy. Rok temu Jagiellonia, na dwie kolejki przed końcem, również liczyła się w walce o mistrzostwo, ale Legia nie dała się zaskoczyć i wygrała oba mecze.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

Komentarze

Więcej w Ekstraklasa