Zobacz
Do góry

Estończycy urwali seta

Michał Kubiak miał odpoczywać w tym meczu, ale wygląda na to, że bez niego ani rusz.

Trener Vital Heynen, selekcjoner reprezentacji, po dwóch udanych imprezach – Lidze Narodów oraz kwalifikacjach olimpijskich – najwyraźniej uznał, że kolejny turniej, czyli mistrzostwa Europy dla polskich siatkarzy ma być jedną wielką przygodą. Inauguracyjny mecz z Estonią w Rotterdamie nie przebiegał jednak po myśli trenera ani naszych reprezentantów. Skończyło się pomyślnie dla biało-czerwonych, bo wygraną 3:1. Na pewno straty seta można było uniknąć, ale nie… wybrzydzajmy, bo to przecież zaledwie początek imprezy.

[Zadziwający eksperyment]

Heynen należy do szkoleniowców nieco ekstrawaganckich i nie przestaje zadziwiać swoimi decyzjami. Po olimpijskim turnieju kwalifikacyjnym w Gdańsku, gdzie jego podopieczni wręcz zmietli najgroźniejszych rywali Francuzów, uznał, że druga część sezonu międzynarodowego jest już mniej ważna. Dlatego zgrupowanie w Arłamowie przed ME było prowadzone w formie raczej wczasów. Kolejny pobyt w Spale, na drugim zgrupowaniu, również był bez fajerwerków, bo belgijski szkoleniowiec uznał, że przed mistrzostwami Europy nie ma potrzeby rozgrywania meczów kontrolnych. To raczej niebywały eksperyment…

W Holandii w grupie eliminacyjnej rozegramy 5 meczów… sparingowych, a dopiero od fazy play off rozpoczną się prawdziwe mistrzostwa – taka była powszechna opinia przed tym turniejem.

[Męskie granie]

Gheorghe Cretu, trener Estończyków, doskonale znający nasze realia zdawał sobie sprawę z trudnego zadania w meczu z mistrzami świata. Biało-czerwoni byli zdecydowanym faworytem, zaś jego zespół musi się skupić na kolejnych występach. Inauguracyjne spotkanie zaczęliśmy z Arturem Szalpukiem i Aleksandrem Śliwką na przyjęciu oraz Karolem Kłosem i Jakubem Kochanowskim pod siatką, Fabianem Drzyzgą jako rozgrywającym oraz Damianem Wojtaszkiem na pozycji libero. Ten wybór wydawał się słuszny i kapitan drużyny Michał Kubiak spoza boiska ze spokojem obserwował wydarzenia na parkiecie. Polacy kontrolowali wydarzenia na parkiecie i w po pierwszym secie nikt nie przewidywał kłopotów w kolejnych. To był twarde i męskie granie, ale wydawało się, że naszym siatkarzom nic nie grozi. Jednak drugi set pokazał, że nic bardziej mylnego.

[Ratuj kapitanie!]

Kubiak, kapitan reprezentacji, zna swoją wartość i choć ma swoje zdanie w wielu kluczowych kwestiach, to niemniej potrafi uszanować decyzję trenera. W meczu z Estonią siedział sobie więc na krześle i chyba nie zakładał nawet, że zostanie wezwany na parkiet. Gdy jednak w drugiej odsłonie biało-czerwoni przegrywali już 8:13 i prawdziwe katusze przeżywał nieźle spisujący się wcześniej Śliwka, to poirytowany Heynen posłał do gry Kubiaka. Ten szybko wprowadził w zespole ład, porządek i spokój. Wynik z 8:13, głównie za sprawą Kubiaka, zmienił się na 18:17. Potem znów się zrobił bałagan w naszych szeregach i po trzeciej piłce setbolowej partię wygrali rywale.

[Mobilizacja]

Trener polskiej reprezentacji mimo tego zachowywał stoicki spokój. Doskonale sobie zdawał sprawę, że estońska skała zostanie jednak skruszona. I tak też się stało, bo w kolejnych odsłonach, w decydujących momentach Kubiak i jego koledzy konsekwentnie ją kruszyli. To świadczy o dojrzałości i wartości mistrzów świata, którzy nie wpadli w panikę, lecz zachowali spokój w kluczowych momentach. To także zasługa kapitana Kubiaka!

Teraz przed Polakami kluczowy mecz, być może o zwycięstwo w tej grupie, z gospodarzami, Holendrami.

Estonia – Polska 1:3 (21:25, 27:25, 22:25, 17:25)

ESTONIA: K. Toobal, Juhkami (6), Kreek (5), Teppan (9), Taht (13), Tammemaa (8), Rikberg (libero) oraz Keel (3), Kollo (6), Raadik (8), Tamme (1), Pulk (8), Aganits (2), Maar (libero). Trener Gheorgghe CRETU.

POLSKA: Drzyzga (2), Szalpuk (23), Kochanowski (1), Konarski (17), Śliwka (4), Kłos (1), Wojtaszek (libero) oraz Komenda, Muzaj, Bieniek (8), Kubiak (15), Nowakowski 92). Trener Vital HEYNEN.

Sędziowali: Roy Goren (Izrael) i Stefan Bernstroem (Szwecja). [Widzów] 3000.

Przebieg meczu
I: 8:10, 11:15, 16:20, 21:25.
II: 10:7, 14:15, 19:20, 27:25.
III: 9:10, 15:13, 18:20, 22:25.
IV: 9:10, 12:15, 14:20, 17:25.

Bohater – Michał KUBIAK

 

Na zdjęciu: Michał Kubiak (nr 13), jak na kapitana przystało, poprowadził drużynę do wygranej.

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

 

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

 

Komentarze

Więcej w reprezentacja Polski

 • Polacy pokonali Hiszpanów 3:0 w 1/8 finału

  Polscy siatkarze wygrali w Apeldoorn z Hiszpanami 3:0 (25:18, 25:13, 25:16) w 1/8 finału mistrzostw Europy. Biało-czerwoni w tym samym holenderskim...

  PAP21 września 2019
 • Mistrzostwa Europy. Bez marginesu błędu

  Wreszcie zaczyna się poważne granie - mówi przed fazą pucharową Maciej Muzaj, atakujący reprezentacji Polski.

  mic21 września 2019
 • Wystarczyło zaledwie 66 minut!

  Mecz z Ukraińcami był najkrótszym w wykonaniu biało-czerwonych podczas tego turnieju.

  sow19 września 2019
 • Siatkówka. Bać się nie ma kogo

  Tylko dwóch zwycięskich setów w dzisiejszym spotkaniu z Ukrainą brakuje biało-czerwonym do wygrania grupy D. Jeśli plan wykonają, w 1/8 finału...

  mic19 września 2019
 • Ekspresem po Czarnogórze

  Polacy nie dali żadnych szans Czarnogórze. Bardziej zmęczeni wychodzą nawet z treningów.

  mic17 września 2019
 • Biało-czerwony walec

  Nasi siatkarze zafundowali rywalom 8 asów serwisowych oraz 10 bloków, a mecz trwał zaledwie 71 minut!

  Włodzimierz Sowiński16 września 2019
 • Autostrada do półfinału

  Meczem z Estonią biało-czerwoni rozpoczynają dzisiaj marsz po tytuł najlepszej drużyny Starego Kontynentu.

  sow13 września 2019
 • Zabrakło energii…

  Reprezentacja nie zdobyła medalu, ale może być dumna z całego sezonu międzynarodowego, bo dostarczyła sporo emocji i osiągnęła wiele wartościowych rezultatów....

  sow8 września 2019
 • Biało-Czerwone zagrają o brąz z włoszkami

  Polskie siatkarki nie zdołały awansować do finału XXXI mistrzostw Europy, przegrywając na niezwykle gorącym parkiecie w Ankarze z Turcją 1:3.

  sow7 września 2019