Euro na wyciągnięcie ręki!

Biało-czerwone – po wygranych z Włochami i na Słowacji – prowadzą w eliminacyjnej grupie 2, lepszym bilansem bramek wyprzedzając właśnie ekipę z Bałkanów. Podopieczne Leszka Krowickiego są w komfortowej sytuacji, bo awans na Euro 2018 (29.11.-16.12.) wywalczą dwie najlepsze drużyny (plus najlepsza ekipa z trzeciej pozycji z siedmiu grup). Nawet dwie porażki z Czarnogórą (rewanż w sobotę w miejscowości Bijelo Polje) nie powinny przeszkodzić w osiągnięciu celu – na przełomie maja i czerwca Polki powinny postawić pieczęć w meczach z najsłabszymi w grupie Włoszkami oraz u siebie ze Słowacją.

Oczywiście Karolina Kudłacz-Gloc, Kinga Achruk i koleżanki ani myślą oddawać pola Czarnogórze, zwłaszcza, że wygrana w Gdyni definitywnie załatwiłaby sprawę awansu.

Polki, które w grudniu w mistrzostwach świata nie wyszły z grupy i zajęły dopiero 17. miejsce, nie będą jednak faworytkami, bo rywalki są wyżej notowane, a do reprezentacji przed MŚ wróciło kilka gwiazd europejskiego handballu skłóconych z poprzednim szkoleniowcem, m.in. Katarina Bulatović czy Jovanka Radicević.

W Niemczech dotarły do ćwierćfinału, w którym uległy późniejszym złotym medalistkom, Francuzkom (22:25). W fazie grupowej, po niespodziewanej porażce z Japonią, były o włos od wyeliminowania, ale w decydującym meczu osiągnęły „zwycięski” remis z Brazylią.

Tuż przed mundialem w kadrze doszło do wstrząsu, bo z posady po konflikcie z zawodniczkami po ośmiu latach wyleciał twórca sukcesów czarnogórskiej siódemki Dragan Adżić. To on stał za srebrnym medalem igrzysk olimpijskich w Londynie 2012 i cztery miesiące później za tytułem mistrza Europy. Awaryjnie zastąpił go Szwed Per Johansson, który w 2010 roku doprowadził reprezentację Trzech koron” do srebra ME 2010, a w ubiegłym roku z CSM Bukareszt zajął 3. miejsce w Final Four Ligi Mistrzyń. Z federacją Czarnogóry Johansson podpisał najpierw 3-tygodniowy kontrakt tylko na czas MŚ; ale ćwierćfinał uznano na Bałkanach za sukces i po mundialu przedłużono umowę o 3 lata – do końca roku 2020.

 

Grupa 2

Środa: Polska – czarnogóra (17.45), Włochy – Słowacja (18.15).
1. POLSKA 2 4 69:33
2. Czarnogóra 2 4 47:39
3. Słowacja 2 0 43:53
4. Włochy 2 0 29:63
* 1-2. awans do ME
Wcześniejsze wyniki: POLSKA – Włochy 40:13, Czarnogóra – Słowacja 24:23, Słowacja – POLSKA 20:29, Włochy – Czarnogóra 16:23.
Do rozegrania – 24.03: Słowacja – Włochy, Czarnogóra – POLSKA; 31.05: Słowacja – Czarnogóra, Włochy – POLSKA; 3.06: Czarnogóra – Włochy, POLSKA – Słowacja.

Reprezentacja Polski

Bramkarki: Weronika Kordowiecka (GTPR Gdynia), Adrianna Płaczek (Fleury Loiret, Francja).

Rozgrywające: Kinga Achruk, Aleksandra Rosiak (obie Perła), Joanna Kozłowska, Aleksandra Zych (obie GTPR), Sylwia Lisewska (Kram Start Elbląg), Monika Michałów, Romana Roszak (obie Energa AZS Koszalin), Karolina Kudłacz-Gloc (SG BBM Bietigheim, Niemcy), Ewa Urtnowska (Toulon Saint Cyr Var, Francja).

Skrzydłowe: Katarzyna Janiszewska (GTPR), Kinga Grzyb, Adrianna Górna (obie Metraco Zagłębie Lubin), Daria Zawistowska (Pogoń Szczecin).

Obrotowe: Joanna Drabik (Perła), Joanna Szarawaga (GTPR).