Fiesta w Jekaterynburgu

W tej sytuacji Meksykanie mieli więc praktycznie zapewniony siódmy występ w fazie pucharowej mundialu, od 1994 roku zawsze mieli miejsce w 1/8 finału. Szwedzi byli w znacznie trudniejszej sytuacji – nie mogli sobie pozwolić na drugą w turnieju porażkę – tym bardziej, że nie pokonali oni od 60 lat żadnego rywala z Północnej lub Centralnej Ameryki. Ostatni raz miało to miejsce podczas MŚ w 1958 roku, kiedy we własnym kraju zostali wicemistrzami, wygrali właśnie z… Meksykiem 3:0. Pierwsza połowa była wyrównana, ale druga zapowiadała się bardziej emocjonująco i tak było, choć w główne role grali tylko Szwedzi. W 50 minucie w sytuacji podbramkowej najlepiej zachował się Ludwig Augustinsson, który z bliska nie dał szans meksykańskiemu bramkarzowi. Po niespełna godzinie Meksykanie stracili wiarę, bo po faulu Moreno w polu karnym Andreas Granqvist podwyższył przewagę swojej drużyny, a po samobójczym trafieniu Edsona Alvareza w 74 minucie został ustalony końcowy wynik. Ale emocje się w tym meczu jeszcze nie skończyły. Wręcz odwrotnie! Nawet trzy stracone bramki w wirtualnej jeszcze wówczas tabeli promowały Meksykanów do dalszej fazy mundialu. Dlatego połudiowoamerykańscy kibice z rękami złożonymi do modlitwy nasłuchiwały wieści z Kazania, gdzie Niemcy nie radzili sobie z Koreańczykami. Ostatecznie Opatrzność okazała się łaskawa dla „El Tri”, a gdy mistrzowie świata stracili bramkę, już w doliczonym czasie ich rywalizacji z „Trzema Koronami”, nikt na trybunach w Jekaterynburgu nie rozpaczał nad klęską swych ulubieńców. Na widowni rozpoczęła się fiesta. Szwedzi – z pierwszego miejsca i Meksykanie idą dalej!

Meksyk – Szwecja 3:0 (0:0)

0:1 – Augustinsson, 50 min (asysta Claesson), 0:2 – Granqvist, 62 min (karny), 0:3 – Alvarez, 74 min (samobójcza)
MEKSYK: Ochoa – Salcedo, Alvarez, Moreno, Gallardo (65. Fabian) – Herrera, Guardado (75. Corona) – Layun (89. Peralta), Vela, Lozano – Hernandez.

SZWECJA:
Olsen – Lustig, Lindeloef, Granqvist, Augustinsson – Claesson, Larsson (50. Svensson), Ekdal (80. Hiljemark), Forsberg – Berg (68. Thelin), Toivonen. Trener

Sędziował Nestor Pitana (Argentyna). Widzów 33 061. Żółte kartki: Gallardo, Moreno, Layun – Larsson, Lustig. Piłkarz meczu Andreas GRANQVIST