Fiński obieżyświat

Rozgrywający Eemi Tervaportti jest ósmym i ostatnim zawodnikiem pozyskanym latem przez jastrzębian.


Nie będzie pierwszym Finem w historii Jastrzębskiego Węgla. W sezonie 2005/06 występował w nim Petteri Laurila. I zyskał pochlebne opinie. Drużyna w nim w składzie wywalczyła wicemistrzostwo kraju.

Eemi Tervaportti w ekipie „pomarańczowych” będzie zmiennikiem Lukasa Kampy. Polską ligę zna doskonale, bo grał w niej w barwach Espadonu Szczecin. W naszej ekstraklasie wystąpił w 29 spotkaniach, w których zdobył 74 pkt (w tym 31 asów serwisowych). W przeszłości był mistrzem Belgii z Knack Roeselare (2013, 2014, 2015), grał w Turcji i Francji. Ostatnie dwa lata spędził w greckim Olympiakosie Pireus, z którym sięgnął po tytuł. Liga grecka zostanie dokończona w lipcu, a potem Fin pojawi się w Jastrzębiu-Zdroju.

– Po dwóch latach w Olympiakosie zdecydowałem się na powrót do Polski. Sezon spędzony w Espadonie Szczecin wspominam bardzo miło. Dobrze czułem się w tej lidze i tak naprawdę zawsze chciałem do niej powrócić i znów powalczyć na polskich parkietach. Słyszałem wiele dobrego o Jastrzębskim Węglu, o jego kibicach – powiedział reprezentant Finlandii, który podpisał roczny kontrakt.

Zdaniem trenera jastrzębian, Luke’a Reynoldsa, nowy gracz ma za sobą dwa bardzo udane sezony i pozostaje jednym z filarów kadry swojego kraju.


Przeczytaj jeszcze: Czas na zmianę


– Po wielu rozmowach z nim wiem, że naprawdę nie może się doczekać, aby dołączyć do rodziny Jastrzębskiego Węgla i walczyć, by nasz zespół był jeszcze lepszy w PlusLidze. Eemi jest niezwykle profesjonalny i dąży do tego, by być lepszym graczem za każdym razem, gdy wchodzi na boisko – ocenił szkoleniowiec.

Zatrudniając Tervaporttiego szefowie Jastrzębskiego Węgla zakończyli budowę zespołu na nowy sezon. W sumie pozyskali aż ośmiu graczy. Oprócz Fina zespół wzmocnili: środkowy Łukasz Wiśniewski, który po ośmiu latach opuścił ZAKSĘ Kędzierzyn–Koźle, francuski reprezentacyjny przyjmujący Yacine Louati (Vero Volley Monza), atakujący reprezentacji Maroka Mohamed Al Hachdadi (z brazylijskiego Funvic Taubate), przyjmujący Rafał Szymura (GKS Katowice), libero Szymon Biniek (ostatnio 1-ligowy KPS Siedlce) oraz dwaj 19-letni absolwenci klubowej Akademii Talentów, mierzący 210 cm środkowy Patryk Cichosz-Dzyga i przyjmujący Michał Gierżot.

Pozostali na kolejny sezon: niemiecki reprezentacyjny rozgrywający, kapitan jastrzębian Lukas Kampa, libero Jakub Popiwczak, przyjmujący Tomasz Fornal, środkowi Jurij Gladyr i Michał Szalacha oraz atakujący Jakub Bucki.

Z Jastrzębiem natomiast pożegnali się: Dawid Konarski, Julien Lyneel, Christian Fromm, Piotr Hain, Graham Vigrass, Dominik Depowski i Arturo Iglesias, a libero Paweł Rusek zakończył karierę po 19 latach gry. Zmiana zaszła na stanowisku szkoleniowca. Serba Slobodana Kovaca, którego półroczna umowa wygasła, zastąpił 35-letni Australijczyk Reynolds, odpowiadający wcześniej w sztabie za przygotowanie motoryczne.


Na zdjęciu: Eemi Tervaportti naszą ligę zna doskonale z występów w Espadonie Szczecin.

Fot. Krzysztof Porębski/pressfocus

Komentarze