Formuła 1. Alfa Romeo bardziej polska!

 

PKN Orlen został tytularnym sponsorem zespołu Alfa Romeo Racing w sezonie 2020 Formuły 1. W ramach współpracy Robert Kubica dołączy do ekipy i będzie kierowcą rezerwowym. Już w listopadzie włoski team potwierdził, że kierowcami wyścigowymi w sezonie 2020 pozostaną Włoch Antonio Giovinazzi i doświadczony Fin Kimi Raikkonen. Logotyp Orlen będzie głównym elementem malowania bolidu i kombinezonów – podał w środę PKN Orlen.

– Nasza współpraca z PKN Orlen dotychczas układała się świetnie i cieszę się, że zostajemy razem na kolejny sezon. Zaczynam nowy rozdział w karierze dołączając do Alfa Romeo Racing Orlen. To zespół, który zajmuje szczególne miejsce w moim sercu i miło będzie zobaczyć znajome twarze, które pamiętam jeszcze z Hinwil. Czas i okoliczności się zmieniły, ale jestem przekonany, że determinacja i głód sukcesu pozostaną niezmienne. Liczę, że moje doświadczenie pozwoli nam wspólnie wykorzystać szanse, które czekają w nadchodzącym sezonie – powiedział Robert Kubica, cytowany w komunikacie PKN Orlen.

– W sporcie podobnie jak w biznesie, bardzo ważna jest konsekwencja. Kiedy w ubiegłym roku wspieraliśmy powrót Roberta Kubicy do Formuły 1, wiedzieliśmy, że tworzymy historię sportu, ale też otwieramy nowy rozdział w historii marki Orlen. Miniony sezon przerósł nasze oczekiwania w kontekście korzyści uzyskiwanych dzięki obecności w najbardziej prestiżowych wyścigach świata. Sama wartość ekspozycji naszego logotypu po 16 wyścigach przekroczyła 110 mln zł, znacząco zwiększyliśmy również zyski sieci detalicznej. Naszym ambasadorem pozostaje Robert Kubica, niezmiennie lubiany, jeden z najszybszych kierowców świata – oświadczył prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Obajtek zapowiedział jednocześnie, że w ramach współpracy, do Orlen Akademii Kartingowej prowadzonej przez Sauber Motorsport, szwajcarską firmę, która prowadzi i zarządza Alfa Romeo Racing w Formule 1, dołączy trzech młodych kierowców z Polski. – Jest to kontynuacja działań rozpoczętych przez koncern w 2018 r., mających na celu wyłonienie i wyszkolenie następców Roberta Kubicy. Firma jest sponsorem strategicznym polskich serii kartingowych.

W nadchodzącym sezonie wystartuje w nich ok. 200 zawodników, w tym 30 młodych kierowców nominowanych do Akademii Orlen Team – podkreślił prezes PKN Orlen.

W listopadzie 2018 r. PKN Orlen został oficjalnym partnerem zespołu Formuły 1 Williams Martini Racing, a w efekcie zawartej wcześniej umowy w bolidzie ekipy zasiadł Robert Kubica. Logotyp Orlen znalazł się na bolidach i kombinezonach zawodników Williamsa. We wrześniu 2019 r. PKN Orlen i Robert Kubica zapowiedzieli, iż zakończą współpracę z Williamsem po sezonie Formuły 1.

Robert Kubica to pierwszy w historii Polak startujący w Formule 1, w której zadebiutował podczas Grand Prix Węgier 2006. Swą karierę zaczynał od gokartów. Pierwszy raz jeździł tym pojazdem mając sześć lat. Pierwsze kilometry jako kierowca testowy zespołu F1 przejechał na torze Catalunya w Barcelonie w styczniu 2006 r. Ścigał się do 2010 roku. Na początku 2011, w przerwie między sezonami, uległ poważnemu wypadkowi podczas rajdu samochodowego Ronde di Andora, w którym doznał m.in. licznych złamań prawej ręki. W marcu 2019 r. wystąpił w wyścigu F1 w Australii – pierwszy raz od 2010 r.

 

Na zdjęciu: Robert Kubica zmienił barwy brytyjskiego Williamsa na włoską Alfę Romeo.

Komentarze