Gajek za Pietrasika

Marcin Lijewski jeszcze nie zdążył zadebiutować w roli selekcjonera reprezentacji, a już musi zmierzyć się z kłopotami natury personalnej.


W poniedziałek w Pruszkowie rozpocznie się zgrupowanie kadry mężczyzn przed dwoma ostatnimi meczami eliminacji mistrzostw Europy. Przypomnijmy, że 27 kwietnia w Vigevano biało-czerwoni zagrają na wyjeździe z Włochami i będzie to debiut Marcina Lijewskiego w roli selekcjonera, a 30 kwietnia w Ostrowie Wielkopolskim jego podopieczni podejmą Łotyszy. Powołania do 21 zawodników zostały wysłane 3 kwietnia, ale wczoraj trzeba było nieco skorygować listę. Do zmian doszło w obsadzie lewego skrzydła i lewego rozegrania. Dotyczą one problemów zdrowotnych Jana Czuwary i Ariela Pietrasika.

O Pietrasiku nie wiadomo wiele, ale Czuwara doznał kontuzji kolana i nie do kończy sezonu w lidze macedońskiej. Władze Vardaru Skopje nie podają szczegółów, jakiego rodzaju to kontuzja, ale o tym, że jest poważna wiedzieli już w trakcie derbowego meczu z Butelem, bo ich zawodnik opuszczał parkiet w asyście fizjoterapeutów. Niewykluczone, że uszkodzone zostały więzadła, bo Czuwara ma odpoczywać przez kilka miesięcy.

Wobec absencji byłego szczypiornisty Górnika Zabrze szansę na więcej minut we wspomnianych spotkaniach może otrzymać Mikołaj Czapliński z hiszpańskiej Torrelavegi, ale trener Lijewski postanowił dowołać mu konkurenta w osobie Marcela Sroczyka. 24-latek ma za sobą bardzo udane występy w płockiej Wiśle, w której staje się coraz ważniejszą postacią.

Z kolei miejsce Pietrasika zajmie Ksawery Gajek, czołowy rozgrywający beniaminka superligi z Ostrowa Wielkopolskiego. Powołanie tego zawodnika dowodzi, że na debiut w seniorskiej reprezentacji nigdy nie jest za późno, a Gajek w tym roku skończy 26 lat. – Po meczach eliminacyjnych do Euro w kadrze znajdzie się piłkarz z superligi, który jeszcze w niej nie był – zapowiadał w dniu objęcia reprezentacji [Marcin Lijewski], ale nie chciał podać nazwiska. Dziś już wiadomo, że chodziło o Gajka, jego byłego podopiecznego z gdańskiego Wybrzeża. Zawodnik ten konkurencję będzie miał niemałą, bo lewą połówkę rozegrania obsadzają Damian Przytuła z Zabrza i Szymon Sićko z Kielc.


Na zdjęciu: Ksawery Gajek początkowo był w gronie rezerwowych, ale otrzyma szansę debiutu w biało-czerwonej koszulce.

Fot. Piotr Matusewicz/PressFocus