Genoa z chorwacką blokadą. Piątek już nie strzela

Henryk Górecki

W pierwszej kolejce Serie A odwołano mecze genueńskich drużyn z powodu katastrofy, jaka wydarzyła się w tym mieście. Runął most na autostradzie, śmierć poniosły 43 osoby. Sampdoria przełożyła mecz z Fiorentiną, rozegrano go 19 września (1:1). Milan z Genoą spotkali się w środę 31 października, „rossoneri” wygrali 2:1. W ciągu trzech dni pokonali obie genueńskie drużyny – w niedzielę Sampdorię 3:2.

Dwa razy Romagnoli

Krzysztof Piątek dopiero teraz miał okazję zmierzyć się z reprezentacyjnym golkiperem Włoch, Gianluigim Donnarummą. W Lidze Narodów do tego nie doszło, oba mecze z Italią Piątek obserwował z ławki. Debiutował w Serie A w drugiej kolejce i w 6 kolejnych meczach strzelił 9 goli. Ale po reprezentacyjnej przerwie w październiku, w której w Genoi doszło do zmiany trenera, Piątek bramek już nie zdobywa.

Tak było z Juventusem (1:1) i Udinese (2:2). Szansa była z Milanem, który od 16 meczów ligowych w każdym traci gole. Tak złej passy nie miał od 72 lat! Z Genoą sam sobie bramkę strzelił i zrobił to reprezentacyjny obrońca Alessio Romagnoli. Niefortunnie próbował zablokować dośrodkowanie, przy tej akcji był Piątek. W 85 minucie Polak opuścił boisko, zastąpił go Macedończyk Goran Pandev i… Genoa straciła gola w doliczonym czasie gry. Zrehabilitował się Romagnoli, skorzystał z błędu bramkarza i go przelobował.

Milik pod warunkiem

11. kolejka rozpoczyna się w piątek. Napoli podejmuje zajmujące 18. miejsce Empoli, które w tym sezonie wygrało tylko jeden mecz i było to 19 sierpnia. W pierwszym składzie Napoli ma być Piotr Zieliński. Czy zagra od pierwszej minuty Arkadiusz Milik? To zależy do stanu zdrowia Lorenzo Insigne. Jeśli Włoch wystąpi, zagra z Driesem Mertensem, a Milik będzie rezerwowym. Napoli gra w piątek, żeby mieć więcej czasu na przygotowania do wtorkowego spotkania Ligi Mistrzów z Paris SG. Trzy kolejne mecze gra u siebie. Pierwszy nie był zbyt udany. Po 1:1 z Romą Napoli straciło 2. pozycję w tabeli i powiększył się dystans do Juventusu. Z Empoli musi zdobyć komplet punktów, a jeśli dokona tego też z PSG, to awans do 1/8 finału Ligi Mistrzów będzie bliski. Za tydzień spotka się na wyjeździe z Genoą, z której chce pozyskać Piątka.

Wyrównali osiągnięcie Tottenhamu

Paris SG także zagra w piątek w lidze francuskiej i ma trudniejsze zadanie, gdyż Lille jest wiceliderem tabeli. Na razie mistrz Francji w Ligue 1 jest bezbłędny i pokonując w niedzielę w Marsylii Olympique odnotował 11. z kolei zwycięstwo. To rekord w historii paryskiego klubu oraz wyrównanie osiągnięcia Tottenhamu Hotspur z sezonu 1960/61. W komentarzu „L’Equipe” zwrócono uwagę na to, że PSG wygrał „tylko” 2:0, a dotąd wszystkich krajowych konkurentów zwyciężał różnicą trzech i więcej bramek.

Na zdjęciu: Krzysztof Piątek nie może zdobyć kolejnego gola od trzech spotkań.