Genzebe Dibaba pobiegnie na Stadionie Śląskim

Impreza na Stadionie Śląskim zapowiada się coraz bardziej atrakcyjnie. Dwa tygodnie temu organizatorzy 64. Memoriału Janusza Kusocińskiego ogłosili, że w Chorzowie wystąpi latający Francuz Renaud Lavillenie, rekordzista świata w skoku o tyczce, który zmierzy się m.in. z naszym czempionem Piotrem Liskiem.

Kolejna gwiazda

Już wiadomo, że kolejną międzynarodową gwiazdą mityngu będzie rekordzistka świata w biegu na 1500 metrów Genzebe Dibaba, która o zwycięstwo na swoim koronnym dystansie powalczy z polskimi faworytkami – Angeliką Cichocką i Sofią Ennaoui.

Najlepszy wynik w historii – 3.50,07 – 27-letnia Etiopka ustanowiła 17 lipca 2015 roku podczas mityngu w Monaco, a miesiąc później w Pekinie pobiegła po złoty medal mistrzostw świata, a także po brąz na 5000 m. Jesienią w plebiscycie światowej federacji IAAF została wybrana Lekkoatletką Roku, w pokonanym polu zostawiając m.in. rekordzistkę globu w rzucie młotem Anitę Włodarczyk.

Duże osiągnięcia

Na igrzyskach olimpijskich w Rio de Janeiro musiała uznać wyższość Kenijki Faith Kipyegon, a cieniem na jej wynikach położyło się aresztowanie i śledztwo w sprawie jej somalijskiego trenera Jamy Adena, w którego pokoju hotelowym znaleziono m.in. EPO i inne środki dopingujące. Dibabie nie udały się ubiegłoroczne MŚ w Londynie, gdzie w finale 1500 m przybiegła ostatnia (dwunasta), m.in. za Cichocką, która finiszowała siódma.

Ale już w tegorocznych halowych MŚ w Birmingham Etiopka znów była gwiazdą pierwszej wielkości, do bogatej kolekcji medali pod dachem dodając kolejne dwa złota (1500 i 3000 m) – w sumie ma ich pięć, w tym tytuł zdobyty w 2014 roku w Sopocie. Czy teraz podbije także Stadion Śląski?