Najwyższa wygrana GieKSy w sezonie!

Po bramkach Jakuba Araka, Arkadiusza Jędrycha i Adriana Błąda katowiczanie pokonali przy garstce widzów przy Bukowej beniaminka z Chojnic 3:0.


Jeśli ktoś uraczył się tej soboty dwiema pierwszoligowymi transmisjami z rzędu – najpierw derbów w Tychach, a następnie wieczorem przy Bukowej – mógł przeżyć szok, bo pod wieloma względami były to widowiska rodem z innych galaktyk, co uwarunkowane jest przede wszystkim atmosferą panującą tej jesieni na katowickim stadionie, a właściwie jej brakiem, spowodowanym bojkotem fanatyków przeciw prezesowi Markowi Szczerbowskiemu. Takich pustek na trybunie głównej – o „Blaszoku” nie ma nawet co wspominać – być może nie było w całej ligowej historii GKS-u, a okrzyki dwóch zmęczonych trudami soboty jegomości dopełniały tego obrazu pewnej kibicowskiej nędzy.

Nie zmienia to jednego: GieKSa odniosła dzisiaj pierwsze zwycięstwo od blisko miesiąca (domowe 1:0 z Chrobrym 8 października), po czterech meczach posuchy, podnosząc się szybko po derbowej porażce w Chorzowie. Trener Rafał Górak dokonał małego wstrząsu, bo na gorąco i bez zeraknia w statystyki trudno przypomnieć nam sobie, kiedy z powodów innych niż zdrowotne na ławce zaczął mecz Adrian Błąd. To jednak nic w porównaniu z rewolucją, do jakiej doszło w Chojniczance. Beniaminek po czterech z rzędu porażkach, wskutek których gotowość do odejścia zgłosił nawet trener Tomasz Kafarski, wyszedł dzisiaj innym ustawieniem (na czwórkę, a nie trójkę obrońców), a w porównaniu z ostatnim spotkaniem z Odrą Opole, w podstawowej jedenastce doszło do sześciu zmian.

Tak przemodelowana ekipa przyjezdnych była w ofensywie niemal bezradna wobec najszczelniejszego w pierwszej lidze bloku obronnego, jakim nadal (statystycznie!) może pochwalić się GKS. Okazje miała dwie: w pierwszej połowie – przy stanie 0:0 – Dawid Kudła odbił piłkę oo strzale Szymona Skrzypczaka, a w drugiej połowie nie musiał interweniować, gdy Patryk Tuszyński w dobrej sytuacji spudłował po rożnym Filipa Karbowego.

GKS miał inicjatywę i udokumentował to szybko po zmianie stron. W 48. minucie Jakub Arak na krótkim słupku zamknął centrę Grzegorza Rogali, zdobywając już swoją czwartą bramkę tej jesieni. Potem były dwie idealne szanse na 2:0, których zmarnowanie nie zemściło się: Bartosz Jaroszek głowkował po centrze Dominika Kościelniaka, ale dał radę interweniować (rodowity katowiczanin!) Mateusz Kuchta i spisał się też bez zarzutu po kontrze 4 na 3 zakończonej strzałem Patryka Szwedzika.

W końcówce wreszcie wpadło. To było jak egzekucja. Zaczął Arkadiusz Jędrych z rzutu karnego, „var-owanego” długo przez sędziego po akcji Araka, a skończył wprowadzony z ławki Błąd, trafiając efektownie „tam, skąd przyszła” w górny róg po dośrodkowaniu Marcina Wasielewskiego. Przypieczętowała tym samym najwyższą wygraną w sezonie, wskoczyła znów do strefy barażowej i z optymizmem może czekać na przyszły piątek, kiedy przy Bukowej podejmie przewodzący obecnie tabeli ŁKS.


GKS Katowice – Chojniczanka Chojnice 3:0 (0:0)

1:0 – Arak, 48 min, 2:0 – Jędrych, 82 min (karny), 3:0 – Błąd, 87 min

GKS: Kudła – Jaroszek, Jędrych, Janiszewski – Wasielewski, Figiel, Urynowicz (73. Szwedzik), Rogala – Kościelniak (73. Błąd), Bród (73. Dudziński)– Arak (83. Roginić). Trener Rafał GÓRAK.

CHOJNICZANKA: Kuchta – Niepsuj (63. Ryczkowski), Golak (88. Czajkowski), Błyszko, Mikołajczak – Mazek (63. van Huffel), Drewniak, Karbowy – Stróżyński, Tuszyński, Skrzypczak. Trener Tomasz KAFARSKI.
Sędziował Jacek Małyszek (Lublin). Żółte kartki: Drewniak


Fot. Łukasz Laskowski/PressFocus