GKS Jastrzębie. Nowa nadzieja

Na zapleczu ekstraklasy GKS Jastrzębie jeszcze nigdy nie wygrał z Puszczą Niepołomice.


W czwartek do zespołu trenera Jacka Trzeciaka dołączył niespełna 28-letni defensywny pomocnik Michał Kuczałek, który podpisał kontrakt obowiązujący do 30 czerwca przyszłego roku. Nowy nabytek jastrzębian jest wychowankiem Olimpii Zambrów, w której grał do końca sezonu 2017/2018. W jego CV znalazły się 82 mecze w II lidze (3 gole) oraz 112 spotkań w III lidze, w której zdobył 11 bramek.

Delikatnie” doświadczony

Potem Kuczałek przeszedł do Olimpii Elbląg, której barw bronił przez dwa lata. W tym czasie rozegrał w II lidze 55 spotkań, w których 11 razy wpisał się na listę zdobywców bramek. W poprzednim sezonie występował w Resovii Rzeszów – zagrał w 27 potyczkach ligowych, ale tylko raz zmusił bramkarza rywali do kapitulacji – Krystiana Stępniowskiego z Zagłębia Sosnowiec. Zagrał w obu meczach przeciwko GKS-owi 1962 Jastrzębie – w Rzeszowie grał od pierwszej do ostatniej minuty, w Jastrzębiu Zdroju pojawił się na murawie w 64 minucie spotkania. Oba mecze zakończyły się wygraną GKS-u w identycznych rozmiarach – 2:1.

Michał Kuczałek. Fot. gksjastrzebie. com

– Zamieniam Rzeszów na Jastrzębie, ale jestem z tego powodu zadowolony i podekscytowany nowymi wyzwaniami – powiedział Michał Kuczałek po podpisaniu kontraktu z klubem z Harcerskiej. – Chłopaki, którzy grali w GKS-ie podkreślali, że jest tutaj fajna i rodzinna atmosfera. Najpierw muszę sobie przede wszystkim wywalczyć miejsce w składzie i zrobić wszystko, żeby wnieść do zespołu jak najwięcej. W przeszłości byłem przeważnie podstawowym zawodnikiem, więc trochę się tych meczów uzbierało.

Mam 27 lat, więc nie jestem jeszcze starym piłkarzem, a przy tym delikatnie doświadczonym. Rywalizacja w drużynie jest potrzebna, bo bez tego nie da się podnosić poziomu. Tutaj ta rywalizacja będzie, co jest bardzo istotne. Strzelone bramki? Głównie trafiałem głową po stałych fragmentach gry. Często w takich sytuacjach pojawiałem się pod bramką rywala, piłka mnie szukała i kilka goli w ten sposób udało się zdobyć. Jestem typem zawodnika, który może wprowadzić w grze trochę spokoju. Zawsze staram się przewidywać boiskowe wydarzenia, a oprócz tego mogę dać też sporo odbiorów piłki. No i mam nadzieję, że zdobędę kilka goli.

Niewygodny przeciwnik

Sezon 2021/2022 GKS Jastrzębie zainauguruje meczem z Puszczą Niepołomice. Ekipa trenera Tomasza Tułacza to wyjątkowo niewygodny przeciwnik dla drużyny z Harcerskiej. Do tej pory oba ekipy mierzyły się ze sobą sześciokrotnie na zapleczu ekstraklasy i jastrzębianie żadnego z tych meczów nie rozstrzygnęli na swoją korzyść! Cztery razy musieli przełknąć gorycz porażki i dwukrotnie dzielili się punktami z przeciwnikiem.

Najbardziej bolesne dla GKS-u było pierwsze starcie z Puszczą, do którego doszło 24 listopada 2018 roku w Niepołomicach. Prowadzeni wówczas trenera Jarosława Skrobacza jastrzębianie przegrali 0:2, a na domiar złego sędzia Mateusz Złotnicki z Lublina odesłał do szatni Macieja Spychałę (49 min) i Bartosza Jaroszka (90 min), pokazując im czerwone kartki. Z tamtego pamiętnego spotkania w kadrze drużyny z Harcerskiej pozostali tylko bramkarz Grzegorz Drazik i pomocnik Kamil Jadach.

Teraz piłkarze GKS-u Jastrzębie mają nadzieję, że w końcu uda im się odwrócić kartę w meczach z Puszczą. Najwyższy czas ruszyć z miejsca…

Remigiusz Borkała. Fot. gksjastrzeboe.com

P. S. W piątek kontrakt – obowiązujący do 30 czerwca 2024 roku – z GKS-em Jastrzębie podpisał 22-letni pomocnik Remigiusz Borkała.

Również na dwa lata związał się z klubem z Jastrzębia 26-letni defensywny pomocnik Grzegorz Gulczyński, który miniony sezon spędził w drugoligowej Olimpii Grudziądz.

Grzegorz Gulczyński. Fot. gksjastrzebie.com

Na zdjęciu: Łukasz Zejdler (z lewej, leży) i Daniel Feruga nie wspominają najlepiej meczów z Puszczą rozegranych w ubiegłym sezonie.

Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus


Nieciekawy bilans

sezon 2020/2021

30.09.2020 r. Puszcza – GKS Jastrzębie 2:1 (bramki: Hubert Tomalski, Łukasz Spławski – Daniel Szczepan-karny).

3.04.2021 r. GKS jastrzębie – Puszcza 1:2 (Szczepan-karny – Jakub Bartosz, Michał Czarny).

sezon 2019/2020

27.07.2019 r. Puszcza – GKS Jastrzębie 0:0

26.11.2019 r. GKS Jastrzębie – Puszcza 1:1 (Marek Mróz – Jose Embalo)

sezon 2018/2019

4.08.2018 r. GKS Jastrzębie – Puszcza 0:2 (Tomalski, Krzysztof Drzazga)

24.11.2018 r. Puszcza – GKS Jastrzębie 2:0 (Marcin Stefanik, Marcin Orłowski).

RAZEM: 6 meczów, 0 zwycięstw, 2 remisy, 4 porażki, bramki 3:9