GKS Jastrzębie. Przestawieni na wysoki pressing

Sparing z FK Senica dostarczył trenerowi GKS-u Jastrzębie Grzegorzowi Kurdzielowi dużo materiału do analizy.


W zimowym okresie przygotowawczym GKS Jastrzębie rozegrał już pięć meczów kontrolnych. W pierwszym sparingu uległ 1:2 imiennikowi z Katowic, potem rozgromił 1 2:0 Unię Racibórz, wygrał 3:1 z Pniówkiem 74 Pawłowice, zremisował 2:2 z GKS-em Tychy, a w sobotę przegrał 1:2 ze słowackim zespołem, FK Senica.

Po potyczce ze Słowakami o komentarz pokusił się szkoleniowiec jastrzębian, Grzegorz Kurdziel.

– Udało nam się stworzyć kilka sytuacji do zdobycia bramki, zawodnicy, którzy weszli na boisko po 60. minucie spotkania, dążyli do wyrównania – zaznaczył na wstępie.

– Właśnie tak powinien wyglądać zespół, który chce wygrać mecz i coś osiągnąć.

W sparingach często gramy wysokim pressingiem, próbujemy wysoko dochodzić do przeciwnika, w ten sposób z Senicą strzeliliśmy bramkę, ale również ją straciliśmy. Zawodnicy doskonale wiedzą, dlaczego ją straciliśmy. Mamy pewne zasady, które w tej konkretnej sytuacji zostały złamane. Lepiej jednak stracić taką bramkę w meczu, który nie skutkuje stratą punktów. Jest to dla nas bardzo dobra lekcja, która pokazała, co trzeba jeszcze poprawić.

Mecz w Senicy został rozegrany na boisku z naturalną trawą.

– Pierwszy raz mieliśmy okazję zobaczyć, jak wygląda normalna trawa, zawodnicy długo przystosowywali się do tych warunków i było to widać – stwierdził trener Kurdziel.

– Piłkarze nie mają jeszcze takiego czucia, ale w trakcie meczu było widać, że powoli łapali rytm, czuli tę murawę coraz lepiej. Zobaczmy, jaka będzie pogoda w następnym tygodniu. Jeżeli warunki atmosferyczne na to pozwolą, planujemy przejść na boiska naturalne. To jest bowiem zupełnie inne granie.

W niedzielę piłkarze GKS-u Jastrzębie mieli dzień wolny, a w poniedziałek – na boisku przy ulicy Kościelnej – rozpoczęli piąty tydzień przygotowań do rundy wiosennej Fortuna 1 Ligi. Dzisiaj (wtorek, 8 lutego) trening poprzedzi odprawa taktyczna. W środę czeka jastrzębian sparing z III-ligową Polonią Bytom, który zostanie rozegrany o godzinie 10.30 w Bytomiu-Miechowicach na boisk ze sztuczną nawierzchnią. W czwartek i piątek podopieczni Grzegorza Kurdziela będą trenowali na własnych obiektach, natomiast w sobotę, 12 lutego, zmierzą się – o godzinie 10.00 – z Ruchem Chorzów. Spotkanie odbędzie się na Kresach na boisku ze sztuczną nawierzchnią.

Bardzo pracowity mieli również młodzi piłkarze GKS-u Jastrzębie, rywalizujący w klasie okręgowej. „Rezerwiści” w sobotę pokonali 7:0 występującą w A-klasie Odrę Nieboczowy (łupem bramkowym podzielili się: Filip Moiczek – 2, Jakub Tomera, Kamil Myśliwiec, trzy gole zdobyli zawodnicy testowani), a w niedzielę zremisowali 2:2 z B-klasowym KS-em Szczerbice (bramki: Filip Moiczek i Krystian Kaczmarczyk).
Kolejny sparing rezerwy GKS-u rozegrają w sobotę z LKS-em Raszczyce. Początek spotkania o godzinie 15.00 na boisku przy ul. Kościelnej.


Na zdjęciu: Mimo porażki w sparingu ze słowackim FK Senica piłkarze GKS-u Jastrzębie pokazali się z dobrej strony.
Fot. gksjastrzebie.com