GKS Katowice – Garbarnia Kraków. Poszli za ciosem

Choć katowiczanie znów stracili gola w doliczonym czasie gry, to zdołali odnieść drugie zwycięstwo z rzędu.

Musimy kontynuować to, co do tej pory robiliśmy na treningach. Mam nadzieję, że to przyniesie efekty w postaci kolejnych zwycięstw. Nie zatrzymujemy się, jedziemy wspólnie dalej! – podkreślał przed meczem z Garbarnią Marcin Urynowicz. Nie tylko pomocnik i najlepszy strzelec GieKSy liczył, że po przekonującym (5:0) zwycięstwie z Błękitnymi katowiczanie pójdą za ciosem. Rywale poprzeczkę zawiesili jednak wyżej niż drużyna ze Stargardu. Przypomnieli sobie sierpniowe 1:0 w I rudzie Pucharu Polski oraz wyrzucili z głów dwie porażki (1:3 u siebie i 0:2 na wyjeździe) z zeszłego sezonu.

Choć trener Rafał Górak zdecydował się na identyczną jedenastkę jak w ostatnim meczu, to przed przerwą nie stanowiła ona monolitu. Miejscowym nie można było odmówić chęci zdobycia bramki, ale ich akcje były zbyt czytelne i długo nie stanowiły większego zagrożenia. Na w miarę groźniejszą sytuację trzeba było czekać do 23 minuty, kiedy w polu karnym odważnie przedarł się Krystian Sanocki, który dograł piłkę do Filipa Kozłowskiego, ale ten został zablokowany. Mający w nogach 120 minut pucharowego meczu z Chojniczanką krakowianie radzili sobie całkiem nieźle; wybijali rywali z uderzenia, często uciekali się do fauli i próbowali się odgryzać kontrami. Jedna z nich mogła przynieść im gola. Daniel Morys przedarł się pod pole karne i zdecydował się na strzał. Piłka zmierzała do siatki tuż przy słupku, ale świetną interwencją popisał się Bartosz Mrozek.

Ta sytuacja zapowiadała znacznie większe emocje po zmianie stron i faktycznie spotkanie nabrało rumieńców. Zaczęło się jednak od kontuzji aktywnego Szymona Kiebzaka, która… ożywiła poczynania miejscowych. Nie minęło 7 minut, a cieszyli się z gola, bo dośrodkowanie Adriana Błąda precyzyjną „główką” w „długi” róg sfinalizował Arkadiusz Jędrych. Katowiczanie poczuli się pewniej, co zaowocowało drugim trafieniem. Rozkręcający się z każdą akcją Błąd odebrał piłkę Kacprowi Laskosiowi i uruchomił Sanockiego, a z jego podania skorzystał Arkadiusz Woźniak, uderzając w okolicę dalszego słupka. Dwubramkowe prowadzenie zachęciło gospodarzy do tworzenia kolejnych okazji. O ile ta zmarnowana przez Michała Gałeckiego, który wykończył podania Grzegorza Rogali wzdłuż bramki nie była 100-procentowa, o tyle sytuację Urynowicza do tej kategorii już można zaliczyć. Znakomicie wypuszczony przez Błąda „Uryn” stanął oko w oko z bramkarzem i właściwie mógł się go zapytać, gdzie posłać mu piłkę, a uderzył prosto w niego. Wielu w tym momencie złapało się za głowę, bo w 78 min mecz praktycznie byłby zamknięty. Zmarnowane okazje lubią się mścić i nie inaczej było w tym spotkaniu, ale grających w tym sezonie w kratkę krakowian stać było tylko na jednego gola. Padał on w doliczonym czasie gry, a najwięcej zimnej krwi w zamieszaniu na polu karnym zachował Tomasz Kołbon, uderzając mocno po dośrodkowaniu z rzutu rożnego. Wielu fanów GieKSy z pewnością odetchnęło, że nie była to bramka na remis.

GKS Katowice – Garbarnia Kraków 2:1 (0:0)

1:0 – Jędrych, 59 min (głową), 2:0 – Woźniak, 62 min, 2:1 – Kołbon, 90+3 min

GKS: Mrozek – Wojciechowski, Jędrych, Kołodziejski, Rogala – Kiebzak (52. Woźniak), Gałecki, Urynowicz, Błąd (83. Stefanowicz), Sanocki (74. Kościelniak) – Kozłowski (83. Szwedzik). Trener Rafał GÓRAK.

GARBARNIA: Kozioł – Kowalski, Laskoś, Nakrosius (81. Marszalik), Pająk – Morys (86. Wacławek), Masiuda, Kuczak, Kołbon, Bąk – Radwanek (76. Balicki). Trener Łukasz SURMA.