GKS Katowice. Na wygraną za mało

Remis to maksimum, jakie byli w stanie ugrać w Niepołomicach piłkarze GKS-u Katowice.

I jedni, i drudzy mieli o co grać, by w jak największym stopniu przybliżyć się do utrzymania na ekstraklasowym zapleczu. W pierwszej połowie goli co prawda nie było, ale znacznie lepsze wrażenie zostawiła Puszcza.

Zadowoleni gospodarze

Nie minął kwadrans, gdy po składnej, kombinacyjnej akcji – bo takie starali się rozgrywać gospodarze – sytuację sam na sam miał Hubert Tomalski. 28-latek podciął piłkę nad wychodzącym Dawidem Kudłą, ale GieKSę na linii bramkowej uratował Michał Kołodziejski. Chwilę później, po niepewnym piąstkowaniu Kudły okazji nie wykorzystał Rafał Boguski, a w 41 minucie spojenie katowickiej bramki drasnął swoim uderzeniem Piotr Mroziński.

Pierwszą odsłonę „bombą” z wolnego wprost w Kudłę zakończył Szymon Kobusiński i Puszcza mogła względnie zadowolona schodzić na przerwę. GKS na poważnie zagroził jej bramce tylko w 25 minucie, kiedy Arkadiusz Woźniak w ekwilibrystyczny sposób mógł trafić do siatki, lecz na drodze piłki stanął Kamil Kościelny. Futbolówkę po centrze zgrał mu Kołodziejski, który był wyróżniającą się postacią GieKSy w tym meczu. Był skuteczny w defensywie, był również groźny w ataku, bo prócz tej „prawie asysty” w drugiej połowie sam mógł zdobyć bramkę.

Bierność nie popłaca

Po przerwie bowiem nieco lepiej spisywali się katowiczanie. Nie mieli może aż tak klarownych okazji, jak Puszcza, ale wyraźnie ukrócili zapędy gospodarzy. Dwoił się i troił aktywny Adrian Błąd, któremu niespecjalnie pomagali pozostali członkowie ofensywnego tercetu – Marko Roginić i świetny w ostatnim meczu ze Skrą Filip Szymczak. Chorwat przyspieszył bicie serc katowickich kibiców w pierwszej połowie, gdy… we własnym polu karnym zagrał piłkę ręką, lecz w okolicznościach, które nie mogły skutkować „jedenastką” dla Puszczy.

Niepołomiczanie poradzili sobie w końcu z obroną GKS-u. Gabriel Kobylak zaczął grę od własnej bramki, a Rok Kidrić wygrał powietrzny pojedynek z Oskarem Repką. Po niemałym zamieszaniu Tomalski oddał piłkę Słoweńcowi, który efektownym „rogalem” w długi róg Kudły dał Puszczy prowadzenie. Nie popisali się katowiccy obrońcy, którzy pozwolili Kidriciowy na zdobycie swojej pierwszej bramki dla klubu. Defensorzy byli zbyt bierni, gdy napastnik układał sobie piłkę do strzału, co robił w mało finezyjny – acz skuteczny – sposób z racji tego, że ma 194 cm wzrostu. W dużym tłoku ktoś jednak powinien przerwać tę sytuację.

Na barkach lidera

Na swoje szczęście gracze GKS-u nie podłamali się. Piłkarze Puszczy być może myśleli już o fetowaniu trzeciego zwycięstwa z rzędu, ale wtedy do gry wkroczył Błąd. Katowicki lider wykonał fenomenalne dośrodkowanie w „szesnastkę” rywali, a potężną główką piłkę w siatce umieścił Woźniak. Doświadczony duet uratował tym samym punkt dla ekipy GieKSy. Później co prawda goście próbowali jeszcze przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, ale na 1:1 się skończyło. Pamiętając przewagę Puszczy z pierwszej połowy, katowiczanie na taki rezultat nie powinni narzekać.

Puszcza Niepołomice – GKS Katowice 1:1 (0:0)

1:0 – Kidrić, 68 min, 1:1 – Woźniak, 80 min (głową)

PUSZCZA: Kobylak – Bartosz (72. Aftyka), Sołowiej, Kościelny, Mroziński (79. Górski) – Stępień, Sołowiej – Tomalski (79. Wojcinowicz), Boguski (46. Thiakane), Kobusiński – Kidrić. Trener Tomasz TUŁACZ

GKS: Kudła – Jaroszek, Jędrych, Kołodziejski – Woźniak, Figiel, Repka, Pawłas – Błąd (87. Urynowicz), Szymczak (78. Szwedzik), Roginić (78. Kozłowski). Trener Rafał GÓRAK.

Sędziował Radosław Trochimiuk (Przasnysz). Żółte kartki: Tomalski – Kołodziejski, Repka

Na zdjęciu: Precyzyjne dogranie Adriana Błąda pomogło GKS-owi wywieźć z Niepołomic punkt.