GKS Katowice. Początek nowego rozdziału

W nadchodzącym sezonie bramki pierwszoligowego beniaminka z Bukowej strzec będzie Dawid Kudła, uniewinniony w tym miesiącu z zarzutu o gwałt. W klubie chcą też zatrzymać dotychczasowego rezerwowego golkipera.


Dawid Kudła został nowym bramkarzem GieKSy. Z klubem z Bukowej związał się dwuletnią umową z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

29-latkowi wygasł kontrakt z Górnikiem Zabrze, w którym spędził dwa ostatnie sezony. Czas w klubie, któremu kibicuje od dziecka, stał pod znakiem dramatycznych wydarzeń w jego życiu prywatnym. Jesienią 2019 został wraz z przyjacielem oskarżony o gwałt i tymczasowo aresztowany. W ostatnich dniach oczyszczono go z tego zarzutu.

Determinacja z amerykańskich filmów

„15 czerwca 2021 roku Sąd Okręgowy w Katowicach uniewinnił mnie od zarzucanego czynu” – oświadczył Kudła. „Czas oskarżania i posądzania mnie o coś, czego nie popełniłem, był najtrudniejszym, najbardziej ciężkim okresem i doświadczeniem w moim życiu, pozostanie na zawsze traumą, z której nie miałbym szansy wyjść, gdyby nie determinacja w dążeniu do prawdy i sprawiedliwości wielu osób wierzących w moją niewinność. Nigdy wcześniej nie myślałem, że tak łatwo, w tak prosty sposób, bez jakiegokolwiek ostrzeżenia i przy jednoczesnym braku ku temu jakichkolwiek podstaw można stanąć nad krawędzią, za którą rozpada się świat, marzenia i elementarne poczucie sprawiedliwości, stając się kolejnym statystycznym podejrzanym i oskarżonym „mielonym” przez bezduszne tryby organów ścigania. Dziękuję moim obrońcom, którzy wierzyli w moją niewinność i z determinacją znaną mi tylko z filmów amerykańskich walczyli o moje dobre imię, wyjaśniali bezzasadność skierowanego wobec mnie i mojego przyjaciela oskarżenia i bez których nie wiem czy dałbym radę przeżyć niezwykle trudne chwile, gdy byłem pozbawiony wolności, kiedy rozpadł się mój świat (…). Chcę też podziękować wszystkim, którzy wspierali mnie w w tych trudnych momentach – mojej narzeczonej Agacie, córeczce Oliwii, rodzinie, bliskim, przyjaciołom, znajomym i kibicom za udzielane mi wsparcie i wiarę we mnie. Serdecznie dziękuję Wam za okazane zaufanie. Pragnę także zaznaczyć, że z uwagi na niektóre publikacje prasowe, ja i moja rodzina musieliśmy zmierzyć się z wieloma negatywnymi emocjami oraz trudnościami, nie mówiąc o całkowitym zatrzymaniu kariery sportowej”.

Zastąpi Mrozka

Kudła przez 2 lata nie zdołał zaliczyć ekstraklasowego debiutu w barwach Górnika. Jego licznik gier w elicie zatrzymał się na liczbie 64, wypracowanej w Pogoni Szczecin (2014-17) i Zagłębiu Sosnowiec (2018-19). W minionym sezonie wystąpił w pucharowych spotkaniach w Ostrowcu Świętokrzyskim (3:2) i Bełchatowie (2:4 z Rakowem), w marcu zaliczył też spotkanie III-ligowych rezerw z Zagłębiem II Lubin (1:4). Niepodważalną pozycję w bramce Górnika miał Martin Chudy, śrubujący serię kolejnych meczów w ekstraklasie, dlatego Kudle tym trudniej było zaistnieć. Tego lata przymierzano go też do powrotu do Sosnowca, ale ostatecznie pochodzący z Rudy Śląskiej bramkarz wyląduje w Katowicach.

GKS szukał golkipera, jako że po 2 latach pożegnał się z wypożyczonym z Lecha Poznań młodzieżowcem Bartoszem Mrozkiem. Mrozek pierwszy rok miał przeciętny, drugi – świetny, ale ostatnia prosta walki o awans ominęła go z powodu kontuzji. Wtedy katowickiej bramki strzegł Patryk Królczyk, wypożyczony zimą z Piasta Gliwice. Umowa transferu czasowego kończy się 30 czerwca, ale klubowi z Bukowej zależy, by zatrzymać Królczyka. A za Kudłą przemawia jeszcze fakt, że został zawodnikiem GieKSy na stałe, nie będąc wypożyczony. Symbolicznie kończy się zatem okres, w którym między słupkami katowickiej „świątyni” stał młodzieżowiec. Tak było przez większość sezonu w II lidze, w której jest wymóg gry dwoma młodzieżowcami. Po awansie GKS „schodzi” na obligatoryjnego jednego.Zaczynają

Dziś drużyna spotka się na pierwszym treningu po urlopach. Już wcześniej zakontraktowano defensywnego pomocnika Oskara Repkę z Pogoni Siedlce. Przedłużone zostały umowy ważnych postaci ofensywnych, Marcina Urynowicza i Arkadiusza Woźniaka, rozstano się z kolei z Michałem Gałeckim, Piotrem Kurbielem i wspomnianym Mrozkiem. Do klubu ma trafić napastnik z ekstraklasy, by wzmocnić rywalizację i stanowić konkurencję dla Filipa Kozłowskiego. Przy Bukowej pracowali też nad zawodnikami, którym kończyły się umowy. Prolongowany będzie pobyt stopera Grzegorza Janiszewskiego. Korzystając z prawa pierwokupu, definitywnie z LKS-u Goczałkowice sprowadzony zostanie Zbigniew Wojciechowski, przez dwa ostatnie sezony jedynie wypożyczany. Nie wiadomo natomiast, co z Patrykiem Grychtolikiem, który grał niewiele i możliwe, że zmieni otoczenie.

Latem katowiczanie zagrają 4 sparingi – z Sandecją Nowy Sącz (10.07.), GKS-em Bełchatów (14.07.), Zagłębiem Sosnowiec (17.07.) i LKS-em Goczałkowice (24.07.).


64 MECZE w ekstraklasie rozegrał Dawid Kudła. Czy wróci do niej z GieKSą?


Kolejna kadencja Szczerbowskiego

Zarząd GKS GieKSa Katowice S.A. informuje, iż w dniu 28 czerwca 2021 r. Rada Nadzorcza Emitenta podjęła uchwałę o powołaniu na kolejną kadencję Prezesa Zarządu Pana Marka Szczerbowskiego – ogłosił GKS Katowice w komunikacie giełdowym. Szczerbowski na czele wielosekcyjnego klubu z większościowymi udziałami miasta stoi od 26 sierpnia 2019 roku.


Na zdjęciu: Dawid Kudła wstaje z kolan i znów może skupić się na futbolu…
Fot. Rafał Rusek/Pressfocus