Gladiatorki PGNiG Superligi. Jakubowska bierze wszystko

Rozgrywająca KPR Gminy Kobierzyce z aż trzema Gladiatorami PGNiG Superligi kobiet, w tym dla zawodniczki sezonu.

Podobnie jak z ogłoszonymi w środę Gladiatorami męskich rozgrywek najważniejsze wyróżnienia trafiły do trzeciej drużyny sezonu. Wśród panów trzy nagrody, w tym zawodnika sezonu, zdobył Szymon Sićko z NMC Górnika Zabrze, a trenerem został jego klubowy opiekun Marcin Lijewski.

W piątkowych rozstrzygnięciach u pań trzy Gladiatory trafią do również bocznej rozgrywającej, Kingi Jakubowskiej z brązowego KPR-u Gminy Kobierzyce, w tym ten najważniejszy – dla zawodniczki sezonu. Niespełna 21-letnia leworęczna egzekutorka to wychowanka KPR-u i prawdziwa gwiazda tamtejszej drużyny, z którą w ostatnim czasie przedłużyła kontrakt.

Jakubowska zdobyła łącznie 143 bramki, przy imponującej średniej 7,52 w meczu. Znana jest z niesamowitego ciągu na bramkę, w sezonie oddała aż 243 rzuty, to o ponad 64 więcej niż druga w tym zestawieniu Magda Balsam, najlepsza skrzydłowa sezonu.

Sukces Jakubowskiej, która zadebiutowała już w reprezentacji Polski, to także zasługa Edyty Majdzińskiej, trenerki sezonu, autorki największego sukcesu w historii drużyny z Dolnego Śląska, która pierwszy raz sięgnęła po medal mistrzostw Polski.

Pod jej skrzydłami zadebiutowała w lidze Barbara Zima – 20-letnia bramkarka została odkryciem sezonu, otrzymała tez pierwsze powołanie do kadry biało-czerwonych.

– To duże wyróżnienie i pozytywny „kop” do dalszej pracy. Zwłaszcza, że wyboru dokonały koleżanki z boiska i trenerzy innych zespołów. Myślę, że te pięć statuetek, ale także brązowy medal, to efekt pracy poprzednich dwóch, trzech lat, a nie tylko ostatniego sezonu – powiedziała Edyta Majdzińska.

Dwie nagrody zdobyły wicemistrzynie z Lubina, a po jednej – oprócz beniaminka z Jarosławia – dla mistrza Polski z Lublina, Młynów Stoisław Koszalin i Startu Elbląg. Żadnej nominacji nie otrzymały zawodniczki ostatniej ekipy ligi (decyzją władz superligi sezon zakończono bez spadków), Ruchu Chorzów.

W 9 kategoriach o zwycięstwie decydowały same zawodniczki i sztab szkoleniowy wszystkich klubów. Do Wyboru Sezonu nominowane były zawodniczki, które najczęściej wygrywały tytuł zawodniczki serii, a o zwycięstwie zdecydowali kibice w głosowaniu internetowym.

Zawodniczka sezonu: Kinga JAKUBOWSKA (KPR Gminy Kobierzyce)

Trener: Edyta MAJDZIŃSKA (KPR Gminy Kobierzyce)

Bramkarka: Monika MALICZKIEWICZ (Metraco Zagłębie Lubin)

Boczna rozgrywająca: Kinga JAKUBOWSKA (KPR Gminy Kobierzyce)

Środkowa rozgrywająca: Patricia MATIELI (Brazylia, Metraco Zagłębie Lubin)

Obrotowa: Joanna SZARAWAGA (Perła Lublin)

Skrzydłowa: Magda BALSAM (Eurobud JKS Jarosław)

Obrończyni: Adrianna NOWICKA (Młyny Stoisław Koszalin)

Odkrycie: Barbara ZIMA (KPR Gminy Kobierzyce)

Wybór sezonu: Aliona SZUPYK (Ukraina, Start Elbląg)

Królowa strzelczyń: Kinga JAKUBOWSKA (KPR Gminy Kobierzyce)

Na zdjęciu: Kinga Jakubowska, najważniejsza postać pierwszego sezonu żeńskiej ligi zawodowej.