Gladiatorki z Lubina

Nie mogło być inaczej – aż pięć z jedenastu prestiżowych nagród za zakończony sezon w kobiecej PGNiG Superlidze trafiło do przedstawicielek mistrzowskiego Zagłębia.


Tuż po ostatnim meczu rozgrywek 2022/23 pomiędzy Zagłębiem Lubin a Piotrcovią odbyła się ceremonia wręczenia Gladiatorów. Przy aplauzie blisko trzytysięcznej widowni na specjalnie przygotowany podest wychodziły laureatki prestiżowych naród.

Za całokształt

Warto wspomnieć, że najpierw kapituła składająca się z dziennikarzy oraz ekspertów wyłoniła szczypiornistki nominowane w dziewięciu kategoriach. Dwie pozostałe – wybór sezonu (zawodniczka, która w trakcie rozgrywek otrzymała najwięcej tytułów MVP tygodnia oraz najlepsza strzelczyni) wybrały się… same. Poza tym władze Superligi postarały się o nagrodę specjalną, nazywając ją Supergladiatorem. I właśnie ta statuetka została wręczona w pierwszej kolejności, a o trzymała ją Marta Gęga. Po wielu latach wysokiej klasy szczypiornistka przeniosła się z MKS-u Lublin do Startu Elbląg, z którym przyszło jej walczyć o utrzymanie. W wielu meczach była motorem napędowym zespołu. Można zaryzykować stwierdzenie, że miała spory udział w zajęciu przez niego 7. miejsca. Pod koniec rozgrywek Gęga zapowiedziała, iż ze względów zdrowotnych będzie zmuszona zakończyć karierę. Za 14 lat występów w elicie postanowiono jej podziękować, ale…

– Gdybym otrzymała propozycję z Zagłębia, to pewnie bym ją rozważyła – zmrużyła oko do kamery TVP Sport 38-latka.

Sporo ich

Szeroki uśmiech świadczył jednak, że żartowała, a do złożenia takiej deklaracji sprowokowała ją Karolina Kochaniak-Sala.

– Marta, jak chcesz, to pogadam z kim trzeba i w kolejnym sezonie pogramy razem – uśmiechała się zawodniczka, która kolekcję trofeów wzbogaciła o dwie statuetki. Została bowiem najlepszą boczną rozgrywającą, a także sięgnęła po najcenniejszą z nagród – MVP sezonu.

– Bardzo się z tego cieszę, ale ta nagroda powinna zostać rozdzielona między wszystkie moje koleżanki. Bo bardzo mi pomogły w jej zdobyciu. Już teraz mogę zadeklarować, że to nie było nasze ostatnie słowo i w nowym sezonie pójdziemy po więcej – zadeklarowała świetna zawodniczka, zdobywczyni 146 bramek. Z pustymi rękami nie wyszły z hali Monika Maliczkiewicz i Patricia Machado-Matieli. Ta pierwsza najlepszą bramkarką została po raz czwarty (!) z rzędu. W gronie nominowanych znalazły się jej konkurentka do gry między słupkami Barbara Zima oraz Beata Kowalczyk (KPR Gminy Kobierzyce).


Czytaj jeszcze o piłce ręcznej:


– Moja dyspozycja to efekt ciężkiej pracy na treningach. Bez tego trudno byłoby o jakiekolwiek sukcesy – powiedziała Maliczkiewicz, gratulując Machado-Matieli również czwartej statuetki dla najlepszej środkowej rozgrywającej. Na błyskotliwą grę Brazylijki, strzelczynię 84 goli, można było patrzeć z przyjemnością. Co ciekawe, „debiutantką” w gronie nagodzonych była Bożena Karkut.

– Najwidoczniej musiałam wraz z zespołem wywalczyć trzy tytuły z rzędu, żeby doceniono moją pracę… – powiedziała z lekkim przekąsem trenerka, która w Lubinie zaliczyła 23. sezon, ale premierowy z kompletem 28 zwycięstw, czym zapisała się złotymi zgłoskami nie tylko w historii Zagłębia, ale i całej kobiecej ekstraklasy.

Świetna motywacja

„Miedziowe” miały aż 22 punkty przewagi nad MKS-em FunFloor Lublin i wśród udekorowanych zabrakło jego przedstawicielek. Były natomiast dwie zawodniczki brązowego medalisty z Kobierzyc, a Aleksandra Olek została zarówno najlepszą obrotową, jak i obrończynią sezonu.

– Takie wyróżnienia są bardzo cenne i motywują do dalszej pracy – stwierdziła 22-latka, która przebojem weszła do reprezentacji, kolejnych rozgrywkach będzie bronić barw klubu z Koziego Grodu. Poza tym doceniono jej koleżankę klubową Mariolę Wiertelak, Karolinę Jureńczyk (po dobrych występach w Piotrcovii przeniesie się do Lubina), zaś określona odkryciem sezonu Diana Dmytryszyn zdobyła 175 bramek i została królową strzelczyń. Warto nadmienić, że 21-letnia Ukrainka poprawiła rekord PGNiG Superligi, o trafienie wyprzedzając osiągnięcie skrzydłowej Eurobudu JKS-u Jarosław Magdy Balsam z sezon 2021/22.


Laureatki

 • Supergladiator – Marta Gęga (Start Elbląg)
 • Królowa strzelczyń – Diana Dmytryszyn (Galiczanka Lwów)
 • Wybór – Karolina Jureńczyk (Piotrcovia)
 • Odkrycie (do lat 23) – Diana Dmytryszyn (Galiczanka Lwów)
 • Obrończyni – Aleksandra Olek (KPR Gminy Kobierzyce)
 • Skrzydłowa – Mariola Wiertelak (KPR Gminy Kobierzyce)
 • Obrotowa – Aleksandra Olek (KPR Gminy Kobierzyce)
 • Środkowa rozgrywająca – Patricia Machado-Matieli (Zagłębie Lubin)
 • Boczna rozgrywająca – Karolina Kochaniak-Sala (Zagłębie Lubin)
 • Bramkarka – Monika Maliczkiewicz (Zagłębie Lubin)
 • Trener – Bożena Karkut (Zagłębie Lubin)
 • MVP – Karolina Kochaniak-Sala (Zagłębie Lubin)

Na zdjęciu: Tak prezentowało się grono nagrodzonych za sezon, który właśnie przeszedł do historii.
Fot. Paweł Andrachiewicz/PressFocus


Pamiętajcie – jesteśmy dla Was w kioskach, marketach, na stacjach benzynowych, ale możecie też wykupić nas w formie elektronicznej. Szukajcie nas oczywiście na www.ekiosk.pl i http://egazety.pl.