Górnik do Magdeburga!

Spotkania decydujące o awansie do fazy grupowej odbędą się w dniach 16/17 listopada w Zabrzu oraz 23/24 listopada w Niemczech. W poprzedniej rundzie zespół Marcina Lijewskiego był lepszy od Maccabi Rishon Lezion, wygrywając 29:26 w Zabrzu i ulegając 21:22 w rewanżu. Teraz jednak poprzeczka pójdzie znacznie wyżej…

Zespół z Magdeburga to 10-krotny mistrz Niemiec, ale po raz ostatni w 2001 roku. W poprzednim sezonie Bundesligi zdobył jednak brązowy medal; aktualnie plasuje się na 8. pozycji, z pięcioma zwycięstwami i czterema porażkami na koncie.

Największe międzynarodowe sukcesy to trzykrotna wygrana w Lidze Mistrzów (ostatnio 2002 rok) oraz trzykrotne zdobycie Pucharu EHF (ostatnio 2007). Zespół z Magdeburga w tym roku został rozstawiony od 3. rundy rozgrywek. W ubiegłym sezonie już na tym etapie wyeliminowało go Porto, sprawiając największą sensację rozgrywek (dwumecz 53:57); późniejszy uczestnik finałowego turnieju.

Od dwóch lat zawodnikiem niemieckiego klubu jest prawy rozgrywający Piotr Chrapkowski. W przeszłości grały w nim legendy polskiej piłki ręcznej: Grzegorz Tkaczyk, Karol Bielecki i Bartosz Jurecki, a także Andrzej Rojewski czy Maciej i Tomasz Gębalowie (obaj 2013-16). Zespołem przez jeden sezon prowadził jeden z najbardziej cenionych polskich szkoleniowców, Bogdan Wenta.

O fazę grupową między sobą powalczą dwa inne polskie zespoły – Gwardia Opole i Azoty Puławy; pierwsze spotkanie w opolskiej Stegu Arena, rewanż tydzień później w Puławach. Smaczkowi konfrontacji dodaje fakt, że Azoty od tego sezonu prowadzi były asystent trenera Gwardii Rafała Kuptela, Michał Skórski, a zawodnikiem klubu z Lubelszczyzny jest także do niedawna gwardzista, Antoni Łangowski.

Komentarze