Górnik wygrał, ale stracił…

Zabrzanie pokonali „miedziowych” i awansowali do półfinału Pucharu Polski, ale dzisiaj ze statusu sponsora tytularnego wycofała się firma NMC.


Po prawie półrocznej przerwie brązowi medaliści poprzedniego sezonu PGNiG Superligi wrócili do gry o stawkę. Tuż przed startem rozgrywek ligowych siódemka Marcina Lijewskiego pokonała w ćwierćfinale Pucharu Polski Zagłębie Lubin 33:30.

Do składu zabrzan wrócili nie grający w sparingach Iso Sluijters (Holender był na koronawirusowej kwarantannie) i Marek Daćko. Na liście nieobecnych pozostał Adrian Kondratiuk, który leczy skręcony staw skokowy.

Po słabym początku (4:7) zabrzanie przejęli inicjatywę i przez resztę meczu prowadzili kilkoma bramkami. W ostatnich minutach roztrwonili tę przewagę i ambitni „miedziowi” złapali kontakt (31:30). Wtedy jednak dwa rzutu karne obronił Jakub Skrzyniarz, a trafienia Łukasza Gogoli i Marka Daćki przesądziły sprawę.

Jutro losowanie

Wcześniej awans do najlepszej czwórki rozgrywek zapewniły sobie Azoty Puławy. Losowanie par półfinałowych odbędzie się w czwartek o godz. 12.00 w siedzibie ZPRP. Od tej fazy do rywalizacji przystąpią Orlen Wisła Płock i broniące trofeum Łomża Vive Kielce. Turniej finałowy został zaplanowany na pierwszy weekend października w lubelskiej hali Globus; półfinały odbędą się w sobotę 3.10, a dzień później finał. W związku z tym 4. seria PGNiG Superligi została przełożona na środę 7 października – to wynik ustaleń pomiędzy kierownictwem ZPRP i spółki zarządzającej rozgrywkami ligowymi.

Nie ma zagrożenia?

Być może znacznie ważniejszą informacją była ta, że firma NMC, wieloletni partner klubu, rezygnuje ze statusu sponsora tytularnego. Od tej pory zespół we wszystkich rozgrywkach krajowych i zagranicznych występować będzie pod dawną nazwą Górnik Zabrze. Prezesem klubu jest szefujący firmie NMC Polska Bogdan Kmiecik.

NMC w nazwie klubu funkcjonował od 2007 roku, a zespół występował jako NMC Powen Zabrze. W 2013 r. klub przemianowany został na Górnik, a w październiku 2016 do nazwy dołączono NMC. „Niestety wraz z końcem sierpnia 2020 roku w obliczu trudnej sytuacji rynkowej wywołanej pandemią koronawirusa, nasz wieloletni partner rezygnuje z tytularnego wsparcia klubu. (…) Jednocześnie informujemy, że nie ma żadnego zagrożenia dla ciągłości działania klubu i zespołu, a także ryzyka wycofania zespołu z rozgrywek” – czytamy w komunikacie, ale do sprawy wrócimy.

Puchar Polski – ćwierćfinał

NMC Górnik Zabrze – Zagłębie Lubin 33:30 (15:13)

GÓRNIK: Galia, Skrzyniarz – Bondzior 3, Daćko 1, Bis 3, Tomczak 5, Łyżwa 3, Sluijters 2, Czuwara 4, Buszkow 1, Gliński, Gogola 6, Dudkowski 5, Adamuszek. Kary: 16 min. Trener: Marcin LIJEWSKI.

ZAGŁĘBIE: Bartosik 1, Wiącek, Schodowski – Stankiewicz 3, Bysiak 2, Netz 5, Pawlaczyk 2 (CZK), Sroczyk 1, Tokaj, Pietruszko 1, Marciniak 3, Hajnos 2, Bogacz 2, Kupiec 5, Adamski. Czyczykało 3. Kary: 12 min. Trener: Jarosław HIPNER.

Awans do półfinału: Górnik.


Na zdjęciu: Łukasz Gogola poprowadził zabrzan do półfinału Pucharu Polski.

Fot. PAP/Andrzej Grygiel

Komentarze