Zobacz
Do góry

Górnik Zabrze. Bramkarskie bogactwo

Trener Marcin Brosz ma w Zabrzu chyba najszersze pole manewru w ekstraklasie, jeśli chodzi o podstawowego bramkarza.

W kadrze Górnika jest trzech golkiperów, którzy w ostatnim roku regularnie występowali na najwyższym szczeblu. Tomasz Loska bronił zabrzańskiej bramki przez dwa lata. Wywalczył z nią awans do ekstraklasy, aż na początku 2019 r. do wyjściowej jedenastki wskoczył nowo sprowadzony Martin Chudy, który nie oddaje miejsca. W obecnych rozgrywkach gra wszystko od pierwszej do ostatniej minuty. Szeregi 14-krotnych mistrzów Polski latem zasilił także wychowanek Górnika, Dawid Kudła. W ostatnim sezonie zanotował 24 ekstraklasowe występy w Zagłębiu Sosnowiec.

– Jest to „nadmiar” bogactwa i jakości – twierdzi zapytany przez nas Adam Matysek, były bramkarz reprezentacji Polski urodzony w Piekarach Śląskich – Mnie jedynie zastanawia sytuacja z poprzedniego sezonu, kiedy chyba nie do końca zaufano Losce. Widziałem wcześniejsze sezony, kiedy prezentował się dobrze, a nawet bardzo dobrze. Jednak drugi sezon po awansie jest dla drużyny zawsze trudny. Górnik w tym czasie walczył o utrzymanie. To prawdopodobnie spowodowało, że Loska został pozbawiony zaufania, bo ściągnięto Chudego, który od razu został podstawowym bramkarzem.

Statystyki słowackiego golkipera Górnika wyglądają w tym sezonie naprawdę nieźle. W 7 spotkaniach zachował 3 czyste konta (tylko Dante Stipica i Frantiszek Plach mają po 4), obronił prawie 77% strzałów – 20 z 26, co jest 9. wynikiem w lidze, przy czym Zlatan Alomerović z Lechii (mający 100%) zagrał tylko w jednym spotkaniu.

Co z kontraktem Angulo?

Kudła z Loską mogą w tym sezonie liczyć co najwyżej na występy w trzecioligowych rezerwach Górnika, a Matysek przyznaje, że taka sytuacja nie jest komfortowa dla bramkarzy. – Czeka się na ten moment. Prędzej czy później może się nadarzyć taka okazja, a rezerwowy bramkarz zawsze musi wychodzić z takiego założenia. Gdy wejdzie już do składu, to powinien robić wszystko, aby tego miejsca nie oddać, choć będzie o to bardzo ciężko, bo nie wiadomo, kiedy ten moment nadejdzie. Nie jest to dla bramkarza komfortowe.

Były bramkarz m.in. Śląska Wrocław czy Bayeru Leverkusen wierzy jednak w Tomasza Loskę. – W mojej ocenie powinien dostać szansę i jeśli będzie na tyle gotowy i odpowiednio wypoczęty po takiej przerwie, to może się w bramce zadomowić.

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ

 

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

 

Komentarze