Górnik Zabrze. Dobra gra młodzieży

W drugim meczu sparingowym tej zimy „górnicy” zanotowali pierwsze zwycięstwo. Na obozie w tureckim Belek pokonali rosyjską Baltikę 2:1.

W sobotnim meczu zmierzył się 7. zespół ekstraklasy z 7 zespołem rosyjskiej II ligi (drugiego poziomu rozgrywkowego). Mecz był interesujący i toczony w szybkim tempie. Już jedna z pierwszych akcji zabrzan przyniosła im bramkę. Bartosz Nowak w swoim stylu zagrał dokładną piłkę w kierunku „szarpiącego” przez cały mecz na prawy skrzydle Roberta Dadoka, ten świetnie zgrał do środka do wbiegającego Dariusza Stalmacha, który z kilku metrów zaskoczył Maksima Borisko. Dla 16-latka to debiutancki gol w pierwszym zespole.

Kilka minut później Górnik mógł podwyższyć prowadzenie, ale głową z kilku metrów chybił Adrian Gryszkiewicz. Zabrzanie mieli jeszcze inne dobre sytuacje, kiedy dobrze piłkę w pole bramkowe drużyny z Kaliningradu zgrał Lukas Podolski, czy w samej końcówce po uderzeniu na bramkę z ponad 25 metrów Piotr Krawczyk, ale bez efektu. Z drugiej strony trzeba przyznać, że i Rosjanie mieli swoje okazje, ale bez zarzutu w bramce spisywał się Daniel Bielica.

Po przerwie błąd popełnił Adrian Dziedzic, który niepotrzebnie i w głupi sposób faulował rywala w swoim polu karnym i zrobiło się 1:1. Na szczęście dla Górnika w końcówce – jak w zremisowanym meczu z Lewskim – udało się trafić do bramki. Po akcji aktywnego Nikodema Zielonki (17-latek w II połowie dał dobrą zmianę), zabrzanie otrzymali karnego, pewnie zamienionego na bramkę przez Jesusa Jimeneza.

Górnik Zabrze – Baltika Kaliningrad 2:1 (1:0)

1:0 – Stalmach, 8 min, 1:1 – Kazajew, 54 min (karny), 2:1 – Jimenez, 88 min (karny)

GÓRNIK: Bielica – Pawłowski (46. Wiśniewski), Szymański, Gryszkiewicz (46. Janicki) – Dadok, Stalmach (62. Kubica), Dziedzic (62. Manneh), Nowak (46. Zielonka), Janża – Podolski (46. Cholewiak), Krawczyk (46. Jimenez). Trener Jan URBAN.

Żółte kartki: Szymański, Janża, Stalmach, Cholewiak – Alszyn.