Górnik Zabrze. Rosną emocje przed derbami

W Zabrzu czuć narastające napięcie przed sobotnimi derbami z Piastem. Górnicy chcieliby podtrzymać swoją dobrą formę, ale będzie o to bardzo trudno.


Piłkarze 14-krotnych mistrzów Polski trochę sobie odpoczęli od gry w piłkę. W ostatniej kolejce nie wybiegli na boisko, bo ich mecz z Rakowem został przełożony z racji europejskich wojaży częstochowian. To dało trenerowi Janowi Urbanowi więcej czasu na przygotowanie się do ważnego dla kibiców spotkania.

Trochę się zmieniło

Oczywiście nie jest żadną tajemnicą, że derby z Piastem nie są dla Górnika tymi najważniejszymi. Tak po prawdzie to przez większą część piłkarskiej historii Górnego Śląska oba kluby nie miały okazji mierzyć się ze sobą. Grały w zupełnie innej lidze – zarówno w ujęciu metaforycznym, jak i dosłownym. Nie będzie w żaden sposób kontrowersyjne stwierdzenie, że derby z Górnikiem są dla Piasta ważniejsze niż dla Górnika derby z Piastem.

W Zabrzu w końcu rywalizacja tyczy się głównie starć z Ruchem Chorzów, choć rzecz jasna „Niebiescy” jeszcze na powrót do ekstraklasy muszą zaczekać. Górnicy przez wiele lat z dużym napięciem podchodzili też do meczów z Polonią Bytom, za Brynicą jest jeszcze nielubiane na Śląsku Zagłębie Sosnowiec, a wiele osób klasykiem nazywa mecze zabrzan z Legią Warszawa.

Piast w całej tej układance pojawił się stosunkowo niedawno i z każdym rokiem zwiększa swoje znaczenie. Fakty są bowiem takie, że „Trójkolorowi” pod względem finansowym, organizacyjnym i sportowym nie mają w tej chwili podjazdu pod gliwickich sąsiadów. Niedawne mistrzostwo Piasta oraz regularna walka w czubie tabeli są tego dobitnym przykładem.

Zabrzanie z Gliwic

Biorąc jednak pod uwagę, że obie ekipy są jedynymi górnośląskimi klubami w najwyższej lidze, sobotnie spotkanie ma swój niepodważalny prestiż. Każdy chce ten mecz wygrać. Górnik czeka na wygraną z Piastem od marca 2018 roku, mając świadomość, że o przełamanie będzie trudno. Po dwóch kolejkach tego sezonu, kiedy zabrzanie przegrali z Pogonią i Lechem Poznań, stonowany i tak optymizm kibiców mocno podupadł. Choć rywale byli z najwyższej – w Polsce – możliwej półki, to i tak gra ich drużyny wyraźnie nie zadowalała.

Trenerowi i całemu zespołowi udało się jednak ochłonąć, poukładać pewne kwestie i wygrać w dwóch kolejnych spotkaniach. Nie bez kłopotów pokonana została Stal Mielec, a w dużo lepszym stylu padła białostocka, niezdobyta do momentu przyjazdu Górnika twierdza Jagiellonii.Na fali tej euforii zabrzanie pracują przez ostatnie dwa tygodnie. Szlifowano kolejne elementy nie ukrywając tego, że liczono, iż w derbach pozostałym piłkarzom pomoże Lukas Podolski. 130-krotny reprezentant Niemiec urodził się w gliwickiej Sośnicy, ale tak jak wielu mieszkańców miasta sąsiadującego z Zabrzem – od zawsze był kibicem Górnika. „Poldi” jest jednak na kwarantannie i na derby będzie musiał czekać aż do wiosny. Jego koledzy jednak muszą skoncentrować się już na tym, co będzie działo się w sobotę.


Fot. PressFocus

Komentarze