Górnik Zabrze. Młodzieżowa sprawa

Nie wszystkie kluby mogą poszczycić się komfortem posiadania w kadrze odpowiednio jakościowego młodzieżowca. W Zabrzu ta kwestia budzi pewne pytania.


Lech Poznań czy Pogoń Szczecin nie będą miały problemu z obsadą obowiązkowej pozycji młodzieżowca. W nadchodzącym sezonie taki status będą mieli piłkarze posiadający obywatelstwo polskie, urodzeni w 2000 roku albo młodsi.

Rodzynek z Krakowa

Oczywiście jeśli chodzi o zbieranie punktów do klasyfikacji Pro Junior System, będą mogli to robić tylko zawodnicy z rocznika 2001 oraz młodsi, którzy na boisku spędzą w całym sezonie przynajmniej 270 minut. To dość istotna reguła, z powodu której istnieje pewne prawdopodobieństwo, że Górnik… nie zdobędzie w PJS ani jednego punktu. Taka sytuacja zdarzyła w ostatnim czasie chociażby Śląskowi Wrocław, Koronie Kielce czy Miedzi Legnica.

W aktualnej kadrze Górnika zdecydowana większość zawodników, którzy mogą skorzystać z przywileju jednego obowiązkowego miejsca, to piłkarze z rocznika 2000. Właściwie tylko Norbert Wojtuszek z postaci znanych ekstraklasowym widzom jest młodszy, bo urodzony w 2001 roku. On może dokładać punkty do PJS i zapewne będzie to robił. W poprzednim sezonie krakowianin zagrał w 14 spotkaniach w zespole trenera Marcina Brosza, połowę z nich rozpoczynając w wyjściowej jedenastce. W ostatnim meczu z Lechem Poznań, zremisowanym 1:1, Wojtuszek zanotował nawet asystę.

Walka na prawej obronie

Trener Jan Urban jako młodzieżowców nie będzie już mógł traktować Adriana Gryszkiewicza i Dariusza Pawłowskiego, którzy w poprzednim sezonie regularnie pojawiali się na boisku. Podobna rzecz tyczy się powracającego z wypożyczenia do Warty Poznań golkipera Daniela Bielicy, który – jak dwaj wymienieni – urodził się w 1999 roku. On będzie zapewne bramkarzem numer 3, bo z racji statusu młodzieżowca większe szanse na grę będzie miał Paweł Sokół – choć rzecz jasna wygryźć ze składu doświadczonego Grzegorza Sandomierskiego będzie bardzo trudno.

Spore szanse na występy ma Kacper Michalski, po którym w Zabrzu dużo się oczekuje. Prawa obrona w ekipie Górnika nie jest obsadzona zbyt mocno, a wspomniany Pawłowski stracił już status młodzieżowca. Jego pozycja w zespole na pewno została umocniona w ostatnim sezonie, jednak fakty są takie, że w ekstraklasie zagrał… tylko 4 mecze więcej od Michalskiego. Zaskakujące mimo wszystko było wypożyczenie do słowackiego Pohronie Aleksandra Paluszka (2001), który końcem poprzednich rozgrywek zbierał regularne szlify w wyjściowej jedenastce.

Czy Ściślak odpali?

Jan Urban zdaje się jednak preferować system z czwórką z tyłu, a to daje tylko dwa miejsca dla stoperów. Po przyjściu Rafała Janickiego zrobiło się tam nieco ciasno, więc być może dlatego stwierdzono, że lepiej, aby Paluszek ogrywał się gdzieś indziej. Tym bardziej że alternatywą na tej pozycji jest także Krzysztof Kubica, który nominalnie jest jednak defensywnym pomocnikiem. To właśnie ten młodzieżowiec ma obecnie najmocniejsze papiery na wyjściową jedenastkę. W zeszłym sezonie Kubica zagrał 22 mecze, z czego 14 od pierwszej minuty. Jest też reprezentantem Polski do lat 21.

W linii pomocy na grę będą też liczyć Wojciech Hajda, który wiosną ograł się na wypożyczeniu w Sandecji Nowy Sącz, a także Daniel Ściślak. Ten drugi ma największe doświadczenie spośród wszystkich zabrzańskich młodzieżowców, ale nie można oprzeć się wrażeniu, że jego rozwój nie postąpił tak, jak wszyscy w klubie tego oczekiwali. W zeszłym sezonie Ściślak zagrał 20 meczów ligowych, ale tylko 4 od początku. Do dyspozycji Urbana będzie także skrzydłowy Michał Rostkowski, który ma jednak najmniejsze obycie z ekstraklasą i zapewne tak samo prawdopodobne szanse na regularne występy.


MŁODZIEŻOWCY GÓRNIKA

  • Paweł SOKÓŁ Bramkarz 2000 9 meczów w ekstraklasie
  • Kacper MICHALSKI Obrońca 2000 14
  • Wojciech HAJDA Pomocnik 2000 13
  • Krzysztof KUBICA Obrońca/Pomocnik 2000 22
  • Michał ROSTKOWSKI Skrzydłowy 2000 12
  • Daniel ŚCIŚLAK Pomocnik 2000 42
  • Norbert WOJTUSZEK Pomocnik 2001 14

Na zdjęciu: Norbert Wojtuszek (z lewej) może być w Zabrzu jedynym piłkarzem, który przyniesie Górnikowi punkty w klasyfikacji Pro Junior System.
Fot. Marcin Bulanda/Press Focus