Górnik Zabrze. Na finiszu będzie Banik Ostrawa

Choć szczegółowy harmonogram przygotowań do sezonu nie jest jeszcze znany, wiadomo że na ich finiszu drużyna trenera Jana Urbana podejmie Banika Ostrawa.


Na dziś wiadomo tyle, że w sezonie 2021/22 trenerem zabrzan będzie Jan Urban. Była gwiazda górniczej jedenastki drugiej połowy lat 80. (trzy mistrzowskie tytuły) zastąpi Marcina Brosza, który nie przedłużył wygasającej z końcem czerwca umowy.

Najpierw Wodzisław

Już za tydzień „górnicy” mają rozpocząć przygotowania. Na razie nowy szkoleniowiec, razem z odpowiedzialnym za transfery Arturem Płatkiem, byli w Sosnowcu na meczu Zagłębia z Górnikiem Łęczna, w poniedziałek obserwowali starcie GieKSy ze Stalą Rzeszów w Katowicach, z kolei we wtorek gościli na meczu reprezentacji Polski z Islandią w Poznaniu.Początkowo rozpoczęcie zajęć było planowane na 21 czerwca, ale trener Urban podjął decyzję o przyśpieszeniu i pierwszy – połączony z badaniami – trening wyznaczył na 17 czerwca. Przez pierwsze dni zajęcia będą się odbywały na własnych obiektach. W planach są ponoć dwa obozy. Piszemy „ponoć”, bo Górnik – podobnie jak np. Stal Mielec – nie ogłosił kalendarza przygotowań.

Pierwszy obóz – z tego co udało nam się ustalić – ma się rozpocząć pod koniec czerwca. Podobnie jak za kadencji Marcina Brosza, drużyna miałaby wyjechać na kilka dni do Wodzisławia Śląskiego i trenować na obiektach Gosław Sport Center. Pobyt tam zaplanowano wstępnie od 27 czerwca do 3 lipca. Wcześniej oprócz Górnika jeździły tam Karpaty Lwów, Zagłębie Sosnowiec czy Korona Kielce. W Wodzisławiu ma być sparing z Puszczą Niepołomice.

Wszyscy do Opalenicy

Potem powrót na kilka dni do domu. W planach był obóz zagraniczny, ale Jan Urban zdecydował, że miejscem drugiego zgrupowania będzie Opalenica, gdzie na przełomie maja i czerwca stacjonowała reprezentacja Polski. Dodajmy, iż w trakcie Euro 2012 ośrodek w tej wielkopolskiej miejscowości był bazą reprezentacji Portugalii, mimo że mecze rozgrywała na Ukrainie.

Spokój i cisza, a zawodnicy są szczelnie odgrodzeni od reszty świata. Oprócz świetnego zaplecza piłkarskiego są też basen, pole golfowe czy park linowy. Górnik ma tam trenować od 9 do 16 lipca. Zresztą w tym samym czasie przebywać tam również będą Zagłębie Lubin, Sigma Ołomuniec i FC Midtjylland. Wcześniej pobyt w hotelu „Remes” zabukowały Pogoń Szczecin (23.06.-3.07.) i Lech Poznań (29.06.-9.07.).

Z Banikiem u siebie

Korzystając z pobytu w Wielkopolsce „górnicy” zagrają z rewelacją poprzedniego sezonu, Wartą Poznań. Ma tam też się odbyć jeszcze co najmniej jeden sparing, być może z przeciwnikiem zagranicznym. To jednak nie wszystkie gry kontrolne. Jak informuje oficjalna strona Banika Ostrawa, czołowy czeski klub zmierzy się z Górnikiem na jego terenie w sobotę 17 lipca o 17.00. Dla obu zespołów będzie to sprawdzian generalny przed rozpoczęciem ligowych rozgrywek. W Polsce ruszą 24 lipca.


Letnie przygotowania Górnika

  • 17 czerwca – pierwszy trening
  • 27 czerwca-3 lipca – obóz w Wodzisławiu Śląskim (sparing z Puszczą Niepołomice)
  • 9-16 lipca – obóz w Opalenicy
  • 10 lipca – sparing z Wartą Poznań
  • 17 lipca – sparing z Banikiem Ostrawa
  • 24 lipca – początek sezonu

Na zdjeciu: Na pierwszy letni obóz „górnicy” mają pojechać do Wodzisławia Śląskiego, gdzie gościli niejednokrotnie.

Fot. gornikzabrze.pl