Górnik Zabrze. Obrońcy mają wzięcie

 

Gra defensywy górniczej jedenastki pozostawiała w pierwszej części sezonu sporo do życzenia. W 20 meczach drużyna prowadzona przez Marcina Brosza straciła 27 bramek. Nie znaczy to jednak, że obrońcy zabrzańskiego zespołu nie cieszą się zainteresowaniem innych w zimowym okienku transferowym.

Zwrócili na nich uwagę

Po jesiennych rozgrywkach zabrzanie są na 12 miejscu w ligowej tabeli. Wiosną czeka ich ciężka walka o utrzymanie się w ekstraklasie. Tymczasem u progu zimowego okienka transferowego, spore wzięcie mają defensorzy zabrzańskiej drużyny.

Jeszcze w grudniu media za południową granicą informowały o tym, że będący w młodzieżowej reprezentacji Polski Przemysław Wiśniewski, znalazł się na liście życzeń najsilniejszego czeskiego klubu Slavii Praga.

Potem pojawiły się informacje dotyczące bocznych obrońców Górnika, występującego na prawej stronie Borisa Sekulicia, a także lewego defensora Erika Janży. Akurat obrońcy z Bałkanów należeli do najmocniejszych punktów zespołu w 2019 roku. Sekulić trafił do Zabrza zimą rok temu.

Pomógł w zapewnieniu sobie utrzymania wiosną. Był też mocnym punktem drużyny w jesiennych rozgrywkach. Piłkarz urodzony w Belgradzie, a mający słowacki paszport jest w kręgu zainteresowań selekcjonera naszych południowych sąsiadów Pavela Hapala. Był nawet powołany na październikowe mecze z Walią oraz Paragwajem. Teraz znalazł się na celowniku szukającego wzmocnień Chicago Fire.

Z kolei dobrze grający jesienią Janża, jedyny udany transfer Górnika latem, jest kuszony przez ADO Den Haag, trzeci zespół od końca w holenderskiej Eredivisie. To nie wszystko, bo jak informują media na Półwyspie Iberyjskim, Paweł Bochniewicz znalazł się na celowniku Realu Saragossa, który walczy o powrót do Primera Division.

Chwali kolegów

Obrona Górnika jesienią w pierwszej części była monolitem do połowy rozgrywek. Po dziesięciu kolejkach miała na koncie strat 10 bramek, tyle samo co na przykład Legia, Cracovia czy Śląsk. Końcówka jesiennych rozgrywek, to już gorsze wyniki, w tym 1:5 z legionistami przy Łazienkowskiej. Swoich kolegów z defensywy chwali jednak bramkarz Martin Chudy.

– Mamy tutaj dobry potencjał, bo z jednej strony mamy doświadczonych zawodników, jak Boris i Erik, a z drugiej młodszych, jak Bochniewicz czy Wiśniewski. Ta nasza współpraca dobrze wygląda. Tak było wiosną, kiedy nie było jeszcze Erika, tak było też na początku bieżących rozgrywek. Traciliśmy przecież niewiele bramek.

Po tych ośmiu czy dziewięciu kolejkach mieliśmy, pod względem straconych bramek, trzecią najskuteczniejszą obronę w ekstraklasie. Chłopaki walczą, blokują wiele strzałów i są, widać to na boisku, bardzo zdeterminowani – zaznacza słowacki bramkarz Górnika.

Milion za Bochniewicza

Czy któryś z kwartetu obrońców odejdzie jeszcze w tym, zimowym okienku transferowym? Tylko Sekulicovi umowa kończy się z końcem czerwca tego roku, więc ewentualnie już teraz może się związać z nowym klubem, żeby potem trafić tam latem. MLS rusza już za miesiąc. Jak w przypadku Igora Angulo, którego mocno chce turecki klub Adana Demirspor, tak i w przypadku Serba ze słowackim paszportem trudno się spodziewać, że przed trudną wiosenną częścią rozgrywek Górnik pozwoli mu odejść.

Co do Janży, Bocnniewicza czy Wiśniewskiego, to mają jeszcze 1,5 roczne czy 2,5 letnie kontrakty, jak w przypadku „Wiśni”. Raczej nie będzie zgody na ich odejście, chyba, że klub z Saragossy faktycznie wyłoży na stół milion euro za Bochniewicza.

 

OBROŃCY GÓRNIKA

BORIS SEKULIĆ

Boris Sekulić
Fot. Rafał Rusek/PressFocus

Data urodzenia: 21 listopada 1991 rok
Miejsce urodzenia: Belgrad
Wzrost/waga: 186 cm/82 kg
Mecze/gole w ekstraklasę: 32/2
Wartość rynkowa (wg transfermarkt): 0,6 mln euro

PAWEŁ BOCHNIEWICZ

Fot. Maciej Witkowski/PressFocus

Data urodzenia: 30 stycznia 1996 rok
Miejsce urodzenia: Dębica
Wzrost/waga: 194 cm/85 kg
Mecze/gole w ekstraklasie: 66/2
Wartość rynkowa (wg transfermarkt): 0,55 mln euro

PRZEMYSŁAW WIŚNIEWSKI

Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus

Data urodzenia: 27 lipca 1998 rok
Wzrost/waga: 195 cm/88 kg
Miejsce urodzenia: Zabrze
Mecze/gole w ekstraklasie: 44/1
Wartość rynkowa (wg transfermarkt): 0,5 mln euro

ERIK JANŻA

Fot. Łukasz Laskowski/PressFocus

Data urodzenia: 21 czerwca 1993 rok
Miejsce urodzenia: Murska Sobota
Wzrost/waga: 175 cm/76 kg
Mecze/gole w ekstraklasie: 20/0
Wartość rynkowa (wg transfermarkt): 0,65 mln euro