Górnik Zabrze. Wciąż uzależnieni od Hiszpanów

 

Trener Marcin Brosz w prowadzonych przez siebie klubach, Piast, Korona, Górnik, ma czy miał szczęście do hiszpańskich piłkarzy, a szczególnie napastników, żeby wymienić takie nazwiska, jak Ruben Jurado, Airam Cabrera, Igor Angulo.

Transfer tego ostatniego latem 2016 roku zbiegł się z początkami pracy śląskiego szkoleniowca w zabrzańskim klubie. Od początku pobytu w górniczej jedenastce Angulo trafia jak na zawołanie. Tak jest do dzisiaj.

Tytuł króla strzelców I ligi, potem ekstraklasy, przy tym awans do najwyższej klasy rozgrywkowej oraz miejsce w europejskich pucharach, o wielu innych golach i udanych meczach nie wspominając. Od jesieni 2018 dzielnie sekunduje mu jego rodak Jesus Jimenez.

Ten skrzydłowy początku w Zabrzu nie miał może zbyt udanego, ale teraz jest jedną z wiodących postaci drużyny. Tak było w poprzednim sezonie, kiedy to należał do najlepiej asystujących zawodników na boiskach ekstraklasy, notując ich siedem. Strzelił wtedy też 5 goli.

Teraz, po 26 ligowych kolejkach, jeśli chodzi o klasyfikację kanadyjską, gdzie liczą się i bramki i asysty, to już wyrównał ten wynik. Ma na koncie 12 punktów, a na ten bilans składa się 10 trafień i dwie asysty.

W ogóle trzeba powiedzieć, że Górnik, razem z liderującą w najwyższej klasie rozgrywkowej Legią, to jedyne dwa kluby w ekstraklasie, które w czołowej dziesiątce klasyfikacji kanadyjskiej ekstraklasy mają po dwóch zawodników. Jest jeszcze wprawdzie Lech, ale Dani Ramirez większość swojego urobku zaliczył jesienią w ŁKS.

Warszawski klub reprezentuje tutaj czy reprezentował Jarosław Niezgoda (teraz Portland Timbers), a także Jose Kante. Górnik w czołówce tej niecodziennej klasyfikacji ma na czwartym miejscu Angulo z 14 punktami na koncie, 11 goli + 3 asysty, a także pod koniec pierwszej dziesiątki Jimeneza.

Aż strach pomyśleć, jak latem 36-letni Angulo zdecyduje się na opuszczenie górniczego klubu. Przypomnijmy, z końcem czerwca kończy mu się umowa z Górnikiem, a nic nie wyszło z jej przedłużeniem. W tej sytuacji doświadczony napastnik raczej pożegna się z Zabrzem.

Klasyfikacja kanadysjka ekstraklasy (po 26 kolejkach)

1. Christian Gytkjaer (Lech) 17 pkt. (15 bramek+2 asysty)
2. Jarosław Niezgoda (Legia) 16 pkt. (14+2)
3. Damjan Bohar (Zagłębie) 15 pkt. (11+4)
4-5. Igor Angulo (Górnik) 14 pkt. (11+3)
Jesus Jimaz (Jagiellonia) 14 pkt. (11+3)
6. Sergiu Hanca (Cracovia) 13 pkt. (7+6)
7-10. Dani Ramirez (ŁKS/Lech) 12 pkt. (7+5)
Jesus Jimenez (Górnik) 12 pkt. (10+2)
Jorge Felix (Piast) 12 pkt. (12+0)
Jose Kante 12 pkt. (10+2)

Na zdjęciu: Siła napędowa Górnika: Igor Angulo i Jesus Jimenez.

Komentarze