Gotowi na nowy sezon

Ostatnie zebranie zarządu Śląskiego ZPN miało bardzo pracowity przebieg. Najwięcej uchwał dotyczyło rozgrywek, które po okresie epidemii toczyć się będą w znacznie szerszym gronie.


Rozgrywki IV ligi i klasy okręgowej wystartują 25 lipca. W tej pierwszej udział wezmą 34 drużyny podzielone dwie grupy. Na podstawie wniosku klubów zarząd podjął uchwałę dotyczącą wieku młodzieżowca. W każdej drużynie będzie musiało występować dwóch młodzieżowców, ale jeden z nich będzie mógł być z rocznika 1999 lub młodszy, a drugi musi być z rocznika 2000 lub młodszy.

Najlepsze drużyny obu grup rozegrają mecze barażowe o awans do III ligi. Spadną zespoły z miejsc: 15-17, a jeśli z III ligi nie spadnie żadna drużyna należąca do okręgu śląskiego, drużyny z miejsc 14. rozegrają baraże o utrzymanie.

W klasach okręgowych każda grupa podzielona została na dwie podgrupy, a o ich składach decydują podokręgi. W I rundzie zespoły rywalizować będą w systemie każdy z każdym i rozegrają mecz i rewanż. W II rundzie 4 najlepsze zespoły z każdej podgrupy zmierzą się w grupie mistrzowskiej bez zaliczenia punktów z I rundy.

Po 8 drużyn w 6 grupach – zgodnie z podziałem terytorialnym podokręgów: Bielsko-Biała-Tychy, Bytom-Zabrze, Częstochowa-Lubliniec, Katowice-Sosnowiec, Racibórz-Rybnik i Skoczów-Żywiec, systemem każdy z każdym – mecze i rewanż – będzie rywalizować o awans. Pozostałe drużyny w 6 grupach (jak wyżej) zagrają o utrzymanie z drużynami, którymi nie spotkały się w I rundzie, z której punkty zostaną zachowane.

W grupie Bytom-Zabrze spadną 4 ostatnie drużyny, w grupie Częstochowa-Lubliniec 6, w grupie Racibórz-Rybnik 5, w grupie Katowice-Sosnowiec 7, w grupie Bielsko-Biała-Tychy 4, a w grupie Skoczów-Żywiec 4. Liczba spadkowiczów może ulec zmianie w zależności liczby spadkowiczów z wyższych klas. W sezonie 2021/22 każda grupa IV ligi i klasy okręgowej liczyć będzie 16 drużyn.


Czytaj jeszcze: IV liga śląska: Rozwój na południu


W związku z wnioskami klubów, Śląski ZPN utworzył ligę juniorów młodszych B2 (rocznik 2005 i młodsi), w której zagrają: Rekord Bielsko-Biała, GKS Katowice, GKS Tychy, GKS 1962 Jastrzębie, ROW 1964 Rybnik, Skra Częstochowa, Stadion Śląski Chorzów, Raków Częstochowa, Gwarek Zabrze i Podbeskidzie Bielsko-Biała. Po rozegraniu 36 kolejek (mecz i rewanż jesienią oraz wiosną) najlepsza drużyna zostanie uhonorowana pucharem.

Zarząd zdecydował również o uzupełnieniu – do 18 drużyn – składu I Ligi A1 Junior. W związku z tym w tych rozgrywkach weźmie udział drużyna Górnika Zabrza – rocznik 2002.

Zarząd postanowił także anulować kary dyskwalifikacji określone liczbą meczów za czerwone kartki dla zawodników oraz osób funkcyjnych, które nie zostały wykonane w rundzie wiosennej sezonu 2019/20, ale żółte kartki – 4., 8., 12. itd – należy wykupić zgodnie z regulaminem kar.

Fot. Tomasz Błaszczyk/PressFocus

Komentarze