Gwiazdy na Kusocińskim. To już jutro!

We wtorek na Stadionie Śląskim wielkie lekkoatletyczne emocje, czyli 66. ORLEN Memoriał Janusza Kusocińskiego. W Kotle Czarownic rozegranych zostanie 15 konkurencji, a na starcie nie zabraknie gwiazd światowego formatu oraz polskich bohaterów.


– Długo mógłbym opowiadać o gwiazdach, jakie zobaczymy na Stadionie Śląskim. Mimo trudności tego czasu udało nam się jednak zaprosić naprawdę świetne grono zawodników. Wspomnę chociażby o pojedynku Karoliny Kołeczek z mistrzynią Europy w biegu na 100 metrów przez płotki Białorusinką Elwirą Herman, Adama Kszczota i Marcina Lewandowskiego z brązowym medalistą mistrzostw świata na 800 metrów Fergusonem Rotichem, naszych asów tyczki z Samem Kendricksem, dwukrotnym złotym medalistą mistrzostw świata, czy trzeciego na światowych listach oszczepnika Marcina Krukowskiego z posiadaczem drugiego wyniku w historii światowej lekkoatletyki Niemcem Johannesem Vetterem – wymieniał jednym tchem dyrektor wydarzenia Sebastian Chmara, wyraźnie podkreślając, że to tylko część z gwiazd, jakie będzie można zobaczyć w „Kotle Czarownic”.

Ponownie na swoim ulubionym stadionie będzie mogła zaprezentować się Justyna Święty-Ersetic, która z innymi „aniołkami Matusińskiego” pobiegnie na swoim koronnym dystansie 400 metrów.

– Bardzo lubię tutaj biegać. Ze startu na start się poprawiam i mam nadzieję, że uzyskam wartościowy wynik – podkreśliła pochodząca z Raciborza zawodniczka.

Na dobry czas w Chorzowie liczy także druga z ambasadorek regionu Ewa Swoboda.

– To nie jest sezon na bicie rekordów życiowych, ale bieg w okolicach 11,15 w pełni mnie zadowoli – przyznawała halowa mistrzyni Europy na 60 m.

Gwiazd i pozytywnych wrażeń można się także spodziewać w konkurencjach rzutowych. – Jak wszystko zagra, to będziemy jutro z Pawłem Fajdkiem naprawdę rzucać daleko. Kibice nie będą zawiedzeni – mówił Wojciech Nowicki, mistrz Europy w rzucie młotem. Polakom szyki będzie chciał pomieszać Węgier Bence Halasz.

W przededniu Memoriału Kusocińskiego PZLA uhonorowało władze województwa i Stadionu Śląskiego odznaczeniami.

– Nasze działania na Stadionie Śląskim nie byłyby możliwe bez wsparcia władz samorządowych, za które jestem bardzo wdzięczny. Memoriał Kusocińskiego to przecież jeden z najstarszych mityngów lekkoatletycznych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Cieszę się, że wspólnie tworzymy teraz jego historię – podkreślił prezes PZLA Henryk Olszewski, wręczając honorową złotą odznakę PZLA marszałkowi województwa Jakubowi Chełstowskiemu oraz prezesowi Śląskiego Janowi Widerze.

Wstęp na trybuny Śląskiego jest bezpłatny, ale wejść będzie mogło tylko 7 tysięcy widzów. Bramy stadionu będą otwarte od 14.30, początek lekkoatletycznej rywalizacji o godzinie 16.00.


Na zdjęciu: Sofia Ennaoui (od lewej), Ewa Swoboda i Justyna Święty-Ersetic pobiegną jutro na Śląskim.

Fot. Łukasz Szeląg / Memoriał J. Kusocińskiego