Hernan Dario Gomez: To turniej dla drużyn z Europy

62-letni selekcjoner jest jednym z najbardziej doświadczonych trenerów, którzy prowadzą swoje zespoły w XXI finałach mistrzostw świata w Rosji. Na mundialu jest już kolejny raz. W finałach MŚ prowadził Kolumbijczyków w 1998 roku, a cztery lata później Ekwador. Jeszcze wcześniej pomagał w pracy z kadrą „Los Cafeteros” słynnemu Francisco Maturanie. Teraz po raz pierwszy w historii wprowadził do mundialu reprezentację Panamy. Drużyna z Ameryki Łacińskiej w starciach z wyżej notowanymi rywalami była jednak bez szans. Najpierw przegrała z Belgią 0:3, a w sobotę w Niżnym Nowogrodzie z Anglią aż 1:6. Jutro w swoim ostatnim spotkaniu w grupie F zmierzy się z Tunezją.

Nie ten poziom
Pytany o faworytów turnieju w Rosji Gomez odpowiada krótko. – Dla mnie są to reprezentacje z Europy. Taki jest trend, to nic nowego. Przecież w historii mistrzostw świata tylko raz zdarzyło się, że triumfowała tutaj drużyna z naszego kontynentu. W innych turniejach dominowały już ekipy stąd. Nie wiem z czego to wynika czy to kwestia warunków w jakich rozgrywane są spotkania, sposobu życia, ale zespoły z naszej części świata nie grają tak, jak te z Europy – tłumaczy Gomez i zaraz dodaje.

– Mówiłem swoim zawodnikom, żeby oglądali mecz Serbów ze Szwajcarami. To było fantastyczne spotkanie z niesamowitą dynamiką, szybkością grą i jakością poszczególnych graczy. W domu u siebie nie mamy i nie gramy na tym samym poziomie co oni – przyznaje selekcjoner reprezentacji Panamy.

Decyduje przygotowanie fizyczne
Zdaniem doświadczonego szkoleniowca z Ameryki Południowej futbol idzie właśnie w tym kierunku: doskonałego przygotowania fizycznego. – Wystarczy spojrzeć tylko na młody angielski zespół, w którym nie brak utalentowanych graczy, którzy jeszcze niedawno z powodzeniem występowali w juniorskich czy w młodzieżowej reprezentacji swojego kraju. Wszystko oparte jest na świetnym przygotowaniu motorycznym, na szybkości, sile, dynamice. Tutaj w tym wszystkim coraz więcej zależy od trenerów, którzy specjalizują się właśnie w przygotowaniu fizycznym – tłumaczy Gomez.

Selekcjoner Panamy wskazuje też przy swoim wywodzie na reprezentację Chorwacji. – Mają doskonały zespół z dwójką fantastycznych środkowych pomocników Rakiticiem i Modriciem. Bronią się w jedenastu, a potem całym zespołem atakują. Podobnie wyglądało to w meczu Serbów ze Szwajcarami – mówi Gomez, dla którego jednym z faworytów jest też reprezentacja Anglii, która zlała Panamę kilka dni temu.

– Dla nas ten mundial to dobra lekcja. Zrobimy wszystko, żeby zagrać na kolejnych mistrzostwach świata w Katarze – podkreśla doświadczony szkoleniowiec.

Najlepsze wyniki jedenastek z Ameryki Południowej na MŚ w Europie

1938, Francja – 3. Brazylia
1954, Szwajcaria – 4. Urugwaj
1958, Szwecja – 1. Brazylia
1974, RFN – 4. Brazylia
1990, Włochy – 2. Argentyna
1998, Francja – 2. Brazylia