Heynen wita się z kadrą, ale na razie bez kapitana

Vital Heynen, który dopiero rozpoczyna pracę w roli szkoleniowca Polaków, powołał do szerokiej kadry 26 zawodników. Dodatkowo do udziału w zajęciach w Spale zaprosił rozgrywającego Łukasza Kozuba i libero Mateusza Masłowskiego, którzy nie są przewidziani do występu w LN.
W pierwszych zajęciach Polacy trenować będą jednak w okrojonym składzie. – Później do grupy dołączą występujący w zagranicznych klubach Michał Kubiak i Fabian Drzyzga. Nie będzie też Pawła Zatorskiego i Mateusza Bieńka z ZAKSY Kędzierzyn-Koźle. Ich czeka bowiem jeszcze udział w Final Four Ligi Mistrzów (12-13 maja w Kazaniu – przyp. red.) – powiedział rzecznik reprezentacji, Mariusz Szyszko.
Kubiak, kapitan drużyny, dostał kilka dni wolnego więcej, bo w sobotę w barwach Panasonic Panthers zdobył Puchar Kurowashiki. W tym sezonie wywalczył już z „Panterami” mistrzostwo Japonii. Pod koniec marca przeniósł się na chwilę do Pekin Volleyball, by wystąpić w finale ligi chińskiej, który jego drużyna jednak przegrała.
Drzyzga natomiast w barwach Olympiakosu Pireus jest w trakcie finału mistrzostw Grecji. Jego zespół prowadzi w rywalizacji play off do trzech zwycięstw z PAOK Saloniki 2-0, a tytuł zapewnić może sobie w środę.
Zgrupowanie rozpocznie się tak naprawdę w czwartek, kiedy rano odbędzie się w Spale pierwszy trening. Zajęcia poprowadzi Heynen. Belg w lutym zastąpił zwolnionego w ubiegłym roku – po nieudanym występie w mistrzostwach Europy – Włocha Ferdinando De Giorgiego.
Przed zaplanowaną na 25-27 maja inauguracją Ligi Narodów, która zastąpi Ligę Światową, Polacy rozegrają dwa sparingi z Kanadą – 19 maja w Katowicach i 21 maja w Opolu.
Heynen zapowiedział, że LN będzie służyć do sprawdzenia młodych zawodników. Najważniejszą imprezą sezonu są mistrzostwa świata (9-30 września), w których biało-czerwoni będą bronić tytułu.