Historia lubi się powtarzać

Islandia w odstępie dwóch lat debiutuje w finałach drugiego piłkarskiego turnieju i w obu może wywalczyć awans z grupy. Euro 2016 zaczęła od remisu 1:1 z późniejszym mistrzem Portugalią, zajęła drugie miejsce i odpadła w ćwierćfinale. Teraz w premierze też uzyskała 1:1, z jednym z faworytów mundialu Argentyną. Siła zespołu wzięła górę na geniuszem jednostki, jakim jest Lionel Messi. Bramkarz Islandii obronił wykonany przez niego rzut karny i rodacy chcą mu za to postawić pomnik.

Pierwszy mecz Islandii na mundialu prowadził Szymon Marciniak i po raz drugi przeszedł do historii islandzkiego futbolu. Na Euro 2016 Islandia pierwsze zwycięstwo odniosła z Austrią i ten mecz też sędziował nasz arbiter. Z Nigerią oczekuje się w „Krainie Gejzerów” pierwszego sukcesu w finałach mistrzostw świata. – Mecz z Argentyną kosztował nas wiele sił, ale zdobyty punkt jest bardzo ważny. Teraz gramy z Nigerią, która jest zupełnie innym przeciwnikiem, mocnym fizycznie. Zaczęła od porażki, musi wygrać, będzie atakować, nam taka sytuacja odpowiada – stwierdził selekcjoner Heimir Hallgrimsson.

Słowa Islandczyka potwierdzają rywale. – Zamierzamy atakować i stwarzać wiele szans bramkowych. Najważniejsze dla nas jest poczucie jedności w zespole, niezależnie od tego, czy wygrywamy czy przegrywamy – stwierdził napastnik Nigerii, Odion Ighalo. „Super Orły” zaczęły mundial od 0:2 z Chorwacją i można było się przekonać, jak historia lubi się powtarzać, nawet tego samego dnia. Jedna bramka samobójcza, druga z karnego. To spotkało kilka godzin wcześniej Australię w meczu z Francją.

 

Grupa D

WOŁGOGRAD – PIĄTEK, 22.06., GODZ. 17.00

NIGERIA – ISLANDIA

NIGERIA (1-4-5-1)
23 Uzoho – 12 Abdullahi, 5 Troost-Ekong, 6 Balogun, 2 Idowu – 4 Ndidi, 19 Ogu, 18 Iwobi, 10 Obi Mikel, 11 Moses – 14 Iheanacho.
ISLANDIA (1-4-4-2)
1 Halldorsson – 2 Savarsson, 14 Arnason, 6 Ragnar Sigurdsson, 18 Magnusson – 19 Gislason, 17 Gunnarsson, 20 Hallfredsson, 8 Bjarnason – 10 Gylfi Sigurdsson, 11 Finnbogason.

Sędzia – Matthew Conger (Nowa Zelandia)

 

Henryk Górecki