Historia mistrzów hokeja, czyli szybka lekcja w Gemini Parku

Franciszek Mikołajec, Jan Broda, Robert Koźlik, Konstanty Posiłek i Norbert Kania, to oni przenosili się z Górnikiem Murcki do Tychów i byli hokejowymi pionierami w mieście. 25 października 1969 r. zaczęła się hokejowa tyska historia i rozegrano pierwszy mecz GKS Katowice wygrał z Górnikiem Murcki 2:1… W sobotę byli gośćmi wystawy „Historia Mistrzów. 50 lat ligowego hokeja w Tychach (1969-2019)”, zorganizowanej przez Muzeum Miejskie oraz Tyskiej Galerii Sportu.

Rozkaz przyszedł z góry

– Zaczynałem grać w hokeja w Sile Giszowiec, potem przeniosłem się do Murcek – wspomina pierwszy bramkarz tyskiego zespołu, Franciszek Mikołaj, który 1 stycznia będzie miał 80 lat.

– Z Murckami w 1964 r. awansowałem do I ligi i w nagrodę otrzymaliśmy aparaty fotograficzne. Wielki orędownik hokeja, dyrektor kopalni „Murcki” Józef Wieczorek, w 1969 r. przeniósł nas do Tychów, bo taki był rozkaz z góry. Tutaj poza taflą lodową nic nie było. Przebieraliśmy się w kontenerze, zaś po meczu jechaliśmy do kopalnianej łaźni w Murckach, żeby się wykąpać. O sprzęcie jaki teraz mają hokeiści, a bramkarze w szczególności nawet nie było co marzyć. Pod koszulkę wkładałem filc, by przynajmniej trochę ochronić ciało. A gdy z czasem stawał się wilgotny, to ważył więcej niż ja. Łyżwy były takie, że jak dostałem krążkiem, to trzeba było je prostować na bandzie.

Jak zmieniała się hokejowa moda

Wystawa podzielona jest na pięć sekcji, pierwsza z nich usytuowana na parterze centrum handlowego Gemini. Przedstawia okazałe zdjęcie mistrzów GKS Tychy z pucharem oraz zespół amatorów Wolves Tychy, który również nie chciał być gorszy i również zdobył mistrzostwo! Kolejne sekcje znajdują się już na piętrze i są poświęcone zespołowi z Murcek oraz budowie Stadionu Zimowego. Są też cenne pamiątki,  jak chociażby kij Filipa Komorskiego, który zdobył bramkę na wagę mistrzostwa w 2018. Można też zobaczyć jak na przestrzeni lat zmieniał się bramkarski sprzęt. Prezentowane zaś koszulki tyskiego klubu pokazują, jak zmieniała się hokejowa moda.

Wystawie będzie towarzyszyło kilka imprez. W najbliższą sobotę (godz. 11.00) kurator wystawy Piotr Zawadzki będzie oprowadzał zwiedzających i zdradzał tajniki historii hokeja. W dniach 5, 19 26 października  oraz 16 i 23 listopada przewidziano konkursy z nagrodami dla fanów hokeja. 26 października o 16.00 odbędzie się spotkanie z Piotrem Zawadzkim, autorem książki „Jeszcze tylko jeden gol! Tyskie historie hokejowe”.

Zobacz jeszcze: Bolesna lekcja w wykonaniu GKS-u Tychy

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ