Historyczna wygrana „Portowców”

Pierwszą miłą wiadomość kibice Pogoni otrzymali w czwartek krótko po godz. 12.00 – gdy klub poinformował o podpisaniu nowego, obowiązującego do połowy 2024 roku kontraktu z Kamilem Grosickim.

W dobrych humorach mogli zatem udać się na otwarty w coraz większym stopniu nowy stadion, by obejrzeć debiut szwedzkiego trenera Jensa Gustafssona, który okazał się udany, bo zakończony historycznym zwycięstwem „Portowców” w europejskich pucharach.

Trzecia drużyna poprzedniego sezonu ligi polskiej od razu ruszyła na trzecią drużynę poprzedniego sezonu ligi islandzkiej. Zdominowała rywala. Pałeczkę dyrygenta dzierżył Sebastian Kowalczyk. Asysty przy bramkach Kamila Drygasa i Jakuba Bartkowskiego plus strzał, który do siatki dobił Luka Zahović – tak prezentował się dorobek ofensywnego pomocnika po I połowie.

Szczecinianie szybko zapracowali na wrażenie, że ten dwumecz będzie formalnością i myśli można już powoli kierować ku wyzwaniu nieporównywalnie większemu – czyli konfrontacji z duńskim Broendby.
Druga połowa też zaczęła się dobrze – Drygas skompletował dublet, wieńcząc centrę Damiana Dąbrowskiego z rzutu rożnego.

W Szczecinie wszyscy mogli czekać na trafienie nr 5, ale około 70 minuty Islandczycy niespodziewanie złapali wiatr w żagle, wstali z kolan i pokazali, że też mają swoje atuty. Po rzucie rożnym i mocnym strzale Arona Larussona trafili do siatki po raz pierwszy, mieli też okazje na drugą bramkę. To odrobinę zatarło dobre wrażenie, jakie generalnie zostawiła po sobie Pogoń w debiucie trenera Gustafssona.

Wojciech Chałupczak

Pogoń Szczecin – KR Reykjavik 4:1 (3:0)

1:0 – Drygas, 7 min, 2:0 – Zahović, 16 min, 3:0 – Bartkowski, 40 min (głową), 4:0 – Drygas, 56 min (głową), 4:1 – Larusson, 71 min

POGOŃ: Stipica – Bartkowski, Triantafylopoulos, Zech, Mata – Dąbrowski, Drygas (72. Biczakczian) – Kowalczyk (85. Łęgowski), Jean Carlos (62. Fornalczyk), Grosicki – Zahović (85. Kostorz). Trener Jens GUSTAFSSON.

KR: Olafsson – Chopart, Adalsteinsson, Lindgren, Larusson – Hansson (68. Hallsson), Palmason (59. Albertsson), Gunnarson (77. Geirsson) – Sigurjonsson, Ragnarsson – Finnbogason. Trener Runar KRISTINSSON.

Sędziował Eldorian Hamiti (Albania). Widzów 9249. Żółta kartka Larusson.

Na zdjęciu: Sebastian Kowalczyk był motorem napędowym „Portowców” w konfrontacji z rywalami ze stolicy Islandii.