Hiszpania. Każdy ma swoje do zrobienia

Henryk Górecki

Gareth Bale musiał pojechać do krainy ropą płynącej, żeby jego „diesel” popracował na najwyższych obrotach. Nękany kontuzjami, krytykowany za małą skuteczność i wygwizdywany przez kibiców, potrafił zmobilizować się na japońskiego rywala i strzelić mu trzy gole, zapewniając awans do finału Mundialito. Poza nim dokonali tego w FIFA Club World Cup tylko Luis Suarez i Cristiano Ronaldo.

Najlepiej u Solariego

Liczono przed turniejem na Karima Benzemę, bo Bale tuż przed meczem z Kashimą Antlers trenował ulgowo i jego występ był niepewny. Zagrał ponad oczekiwania. Jak wynika ze statystyk, pod wodzą Santiago Solariego ma najlepsze wyniki w karierze. Strzelił 6 goli w 668 minut, średnio co 111 minut. Jest to jego 9 trener. Wcześniejsze dokonania wyglądały tak: Julen Lopetegui (bramka co 232 minuty), Zinedine Zidane (139), Rafa Benitez (127), Carlo Ancelotti (188), Andre Villas-Boas (149), Harry Redknapp (410), Martin Jol (189) i George Burley (776). Pod kierunkiem Juande Ramosa Walijczyk nie strzelił bramki w żadnym z 13 meczów.

Niedorzeczna zmiana

Solari postanowił „przetrzeć przed finałem” Marco Asensio, który po przybyciu do Abi Zabi doznał kontuzji na treningu. Sądził, ze wszystko jest w porządku i popełnił błąd. Już po 14 minutach Asensio musiał opuścić boisko, kontuzja się odnowiła. „Zmiana niedorzeczna. Wszedł przy wyniku 3:0, nie było żadnej potrzeby” – skomentował to „As”. – To są rzeczy, które się zdarzają w futbolu. Nic nie wskazywało na to, żeby coś mu dolegało, kiedy wchodził na boisko czuł się dobrze – tłumaczył się Solari. Kibice domagali się występu Isco, który w odróżnieniu od Bale nie ma szczęścia do nowego trenera i gra bardzo mało. Życzeniu stało się zadość, ale Hiszpan niewiele wniósł do gry.

Murillo z pomocą

Uczestnicząc w turnieju Real musiał przełożyć ligowy mecz z Villarrealem na 3 stycznia. Barcelona w ostatniej w tym roku kolejce zagra na Camp Nou z Celtą i przy znakomitej formie Lionela Messiego pewnie wygra, powiększając przewagę nad „Królewskimi”. Dwa ostatnie mecze grała na boiskach rywali gromiąc Espanyol 4:0 i Levante 5:0. Messi zdobył w nich 5 goli i miał trzy asysty. Barcelona ma problemy z kontuzjami obrońców i na drugą połowę sezonu wypożyczyła z Valencii 26-letniego Kolumbijczyka Jeisona Murillo. Jeśli spełni oczekiwania, po sezonie pozyska go za 25 mln euro. Zostanie zaprezentowany 27 grudnia, może zadebiutować 6 stycznia z Getafe.

Na zdjęciu: Gareth Bale trzema golami rozbił japońską defensywę.