Hiszpania. Mistrz świata w sieci

Prezes Blaugrany Josep Maria Bartomeu, skarbnik Enrique Tombas oraz Oscar Grau już w czwartek podpisali dokument upoważniający do wypłacenia 120 milionów euro z klubowych kont. Niedługo Barcelona wyjaśni, skąd wzięła pieniądze, by zaprzeczyć doniesieniom o kredycie. W piątek wczesnym popołudniem prawnik Antoine’a Griezmanna wpłacił klauzulę odejścia w siedzibie LaLigi. Były napastnik Atletico Madryt zostanie zaprezentowany w niedzielę po południu, a w poniedziałek weźmie udział w pierwszym treningu. Mistrz świata z 2018 roku związał się z „Dumą Katalonii” pięcioletnim kontraktem (o czym informowaliśmy już wcześniej – przyp. BN), zaś kwotę odstępnego ustalono na 800 mln euro!

Klauzula Antoine’a Griezmanna nie była pierwszą zapłaconą przez Blaugranę, tylko czwartą. W przeszłości zdarzyło się to bowiem trzykrotnie. LaLiga wprowadziła klauzule odejścia w 1985 roku, Barca po raz pierwszy zdecydowała się na taką formę transferu 15 sierpnia 1997 roku. Na życzenie trenera Louisa van Gaala klub wysłał fax do RFEF, by pozyskać Rivaldo. Dzień wcześniej Brazylijczyk rozegrał jeszcze mecz w Deportivo La Coruna. „Duma Katalonii” zapłaciła wówczas równowartość 24 milionów euro.

Do drugiego opłacenia klauzuli doszło jedenaście lat później. Barcelona doszła do porozumienia z Sevillą w sprawie transferu Daniego Alvesa za 32 miliony, ale w przypadku pozyskania Seydou Keity z tego samego klubu zapłaciła 14 milionów euro klauzuli. Ostatni przypadek miał miejsce latem ubiegłego roku i też dotyczył transakcji z Sevillą. Blaugrana pozyskała Clementa Lengleta, płacąc 35 milionów euro jego klauzuli.

Japoński klub Kashima Antlers potwierdził wczoraj, że zgodził się na transfer 20-letniego Hirokiego Abe do Barcelony. Klub opublikował komunikat, w którym pisze, że doszedł do „podstawowego porozumienia” z katalońskim zespołem. Japoński zawodnik przejdzie niedługo badania medyczne, a następnie dojdzie do oficjalnego ogłoszenia transferu. Wcześniej media podawały, że Barca zdecydowała się zapłacić mu wystarczająco, by pokryć karę za zerwanie umowy z obecnym klubem.

Hiroki Abe jest uniwersalnym zawodnikiem, może grać zarówno w ataku, jak i w pomocy. Piłkarz dołączył do Kashimy w 2017 roku, a rok później zdobył nagrodę dla najlepszego młodego zawodnika. Piłkarz ocenia decyzję o przejściu do Barcelony jako trudną, ponieważ w Japonii trwa obecnie sezon, w którym zagrał na razie w 14 meczach i strzelił jedną bramkę. – Bardzo pragnę nowych wyzwań w FC Barcelonie. Bazując na doświadczeniu z Kashimy, będę codziennie starał się odnaleźć mój styl – powiedział Abe, który zadebiutował już reprezentacji seniorów Japonii na ostatnim Copa America.

Hiszpania. Coraz tańszy Griezmann

Londyński Arsenal dołączył do wyścigu o pozyskanie piłkarza Realu Madryt, Daniego Ceballosa. Dojdzie zatem do walki klubów z północnego Londynu o 23-letniego Hiszpana, ponieważ interesuje się nim Tottenham Hotspur. Finalista Ligi Mistrzów negocjuje z Los Blancos kwotę odstępnego, ale obie strony jeszcze nie doszły do porozumienia. Innne rozwiązanie chcą zaproponować „Kanonierzy”. Trener Unai Emery chce sprowadzić Hiszpana zasadzie wypożyczenia.

W klubie z Estadio Santiago Bernabeu cały czas trwa operacja „wyprzedaż”. Do Arsenalu Londyn, oprócz Lucasa Vazqueza, może trafić Mariano Díaz Mejía, hiszpański napastnik pochodzenia dominikańskiego. Zinedine Zidane nie widzi 26-latka w swoim zespole, natomiast szkoleniowiec „The Gunners” Unai Emery wziąłby go do swojej drużyny bez zmrużenia powieki. Arsenal jest gotów zapłacić za Vazqueza 40 milionów euro, natomiast za Mariano połowę tej kwoty. Dominikańczyk nie chciał opuszczać Madrytu, ale raczej nie będzie miał innego wyboru. Jego usługami zainteresowani są między innymi Sevilla, Arsenal, a także drużyny z Francji i Niemiec.

W nadchodzącym sezonie w Hiszpanii będzie grał Argentyńczyk Matias Vargas, który do tej pory występował w zespole CA Velez Sarsfield. Espanyol Barcelona zapłacił za 22-letniego napastnika 9,5 miliona euro.

 

Na zdjęciu: Od piątku Antoine Griezmann nie jest już zawodnikiem Atletico Madryt, tylko Barcelony.

Murapol, najlepsze miejsca na świecie I Kampania z Ambasadorem Andrzejem Bargielem

 

ZACHĘCAMY DO NABYWANIA ELEKTRONICZNYCH WYDAŃ CYFROWYCH

e-wydania „SPORTU” znajdziesz TUTAJ