Hiszpania. Najwięksi „kosiarze” Europy

Przerwa w piłkarskich rozgrywkach jest okazją do analiz. Pod lupę wzięto zespół Getafe, wielkie objawienie hiszpańskiego futbolu.

Po wyeliminowaniu Ajaksu w 1/16 finału Ligi Europy zespół z Madrytu skupił na sobie uwagę także innych krajów. „Joden” wprawdzie grają teraz o wiele gorzej niż rok wcześniej, gdy rządzili w Eredivisie i doszli do półfinału Ligi Mistrzów, ale klub z Amsterdamu to jednak uznana firma.

Jeszcze głośniej było o Getafe, gdy z powodu postępującego zagrożenia epidemiologicznego w marcu w 1/8 finału Ligi Europy odmówiło wyjazdu do Włoch i gry z Interem na San Siro. – Mamy nadzieję, że UEFA znajdzie alternatywne rozwiązanie. Jeśli mamy przegrać walkowerem, to tak się stanie. Zdrowie jest najważniejsze.

Nie mamy zamiaru znaleźć się w samym centrum walki z koronawirusem – oświadczył wtedy prezes Angel Torres. – Sensownym rozwiązaniem byłoby przełożenie meczu, natomiast UEFA chce, żebyśmy wystąpili do rządu o specjalne pozwolenie na podróż do Mediolanu. Nie zrobimy tego, będziemy przestrzegać prawa naszego kraju.

Postawa Hiszpanów otrzeźwiła Włochów, którzy bagatelizowali problem. W Italii było dopiero 10 tysięcy zarażonych i 630 zmarłych. Roma wybierała się wówczas na mecz do Sevilli, miał odbyć się bez widzów, ale Hiszpanie nie wydali zezwolenia na lądowanie.

Okazuje się, że Getafe jest zdecydowane nie tylko w tej kwestii, ale też wobec przeciwników na boisku. Jego atletyczny styl gry budzi uznanie i przynosi efekty, bo jest w pierwszej piątce tabeli LaLiga, walczy o pierwszy start w Lidze Mistrzów (rok temu było tego bliskie) i ma szansę na awans do ćwierćfinału Ligi Europy.

Ale też zespół Jose Bordalasa jest krytykowany, gdyż popełnia najwięcej wykroczeń na boisku i jest najczęściej karany z wszystkich klubów w pięciu czołowych ligach europejskich (Anglia, Hiszpania, Włochy, Niemcy i Francja). Konsekwencją zasady „ani jednego wolnego metra na boisku” jest 514 fauli i 92 żółte kartki w rozgrywkach LaLiga.

W czołowej czwórce faulujących zawodników jest dwóch z Getafe. Liderem jest Andy Delort z francuskiego Montpellier z 69 wykroczeniami, drugi jest Jaime Mata z Getafe 67, trzeci Casemiro z Realu Madryt 64, a czwarty Mauro Arambarri z Getafe 60.

Fot. PressFocus