Hokej. Zawadzka znów we władzach

Marta Zawadzka oraz Węgierka Zsuzsanna Kolbenheyer, zgodnie z naszymi przewidywaniami, ponownie zostały wybrane do władz międzynarodowej federacji hokejowej (IIHF).


Stało się to podczas kongresu w Sankt Petersburgu. Wiceprezes PZHL i szefowa Polskiej Hokej Ligi już po raz drugi z rzędu znalazła się w tym szacownym gronie. Polka i Węgierka zajmują się głównie hokejem kobiecym, który intensywnie się rozwija.

Po 27 latach rządów z kandydowania na szefa federacji zrezygnował Rene Fasel i został jej honorowym prezydentem. Nowym został Luc Tardif, 68-letni Francuz, posiadający również obywatelstwo kanadyjskie, bo urodził się w Kanadzie. Tardif zwyciężył dopiero w 4. rundzie głosowania. Zdobył 67 głosów, podczas gdy jego rywal, Niemiec Franz Reindl – 39. Tym samym Tardif został 14. prezydentem w historii organizacji i drugim Francuzem po Louisie Magnusonie. Tardif już przez 5 kadencji szefuje francuskiej federacji, a do zarządu IIHF został wybrany w 2012 r., pełniąc funkcję skarbnika. W swoim pierwszym wystąpieniu po wyborach mówił m.in. o odbudowaniu dyscypliny po pandemii, a ponadto zapowiedział, że formuła mistrzostw świata elity będzie zreformowana i na pewno zwiększy się liczba reprezentacji w nich uczestniczących, ale jeszcze w przyszłym roku będą obowiązywały dotychczasowe reguły.Czech Petr Brziza, były znakomity bramkarz, a teraz aktywny działacz – nie tylko na niwie sportowej – został 1. wiceprezydentem federacji. Poznaliśmy również wiceszefów na szczeblach regionalnych. Zostali nimi: Bob Nicholson (Ameryka), Kirgiz Aiwaz Omorkanow (Azja i Oceania) oraz Duńczyk Henrik Bach Nielsen (Europa i Afryka). Obok wspomnianych pań – Zawadzkiej i Kolbenheyer – w zarządzie znaleźli się: Heikki Hietanen (Finlandia), Anders Larsson (Szwecja), Paweł Bure (Rosja), Raeto Raffainer (Szwajcaria), Andrea Gios (Włochy) – wszyscy wybrani w 1. turze). Franz Reindl został wybrany w 2., po pokonaniu m.in. Miroslava Szatana. W 3. rundzie nominację otrzymał Łotysz Wiesturs Koziols.

Ponadto wybrano wewnętrznych audytorów oraz członków Komisji Dyscyplinarnej, Rady Etyki i Komisji Odwoławczej. Kadencja nowego zarządu potrwa do 2026 r.


Fot. Robert Hradil/HHOF-IIHF Images)