Hokej. Zwiastun nowego?!

Działacze klubowi solidnie podeszli do zmian, jakie mają obowiązywać w rozgrywkach ligowych w sezonie 2022/23!


Po wielu miesiącach spotkań on-line wreszcie działacze klubowi mogli zebrać się wspólnie ze związkowymi i bezpośrednio omówić regulaminowe zasady nowego sezonu 2021/22 oraz zastanowić nad ewentualnymi zmianami, które będą obowiązywały w kolejnym – 2022/23. Było wiele konstruktywnych pomysłów, ale na razie są w sferze projektów, więc pewnie szczegóły ujrzą światło dzienne w nieco późniejszym terminie. Wszystkie zmiany regulaminowe mają być ustalone w tym sezonie, by w kolejnym mogły wejść życie.

– Najważniejsze, że propozycje są rozsądne i teraz trzeba jeszcze dokładnie omówić i opracować nowe regulaminy. Istotne, że mówiliśmy jednym głosem i obecna liga „open” zmieni formułę – wyjawił dyrektor sportowy JKH GKS, Leszek Laszkiewicz.

Start 10 września

Do procesu licencyjnego zgłosiło się 9 drużyn, bowiem działacze gdańskiego Stoczniowca już w lutym zakomunikowali, że wycofują się z rozgrywek. „Owczego pędu” wystarczyło tylko na kilka miesięcy. Tego jednak można było się spodziewać, bo nie było podstaw do optymizmu. Kluby we wniosku muszą wykazać się budżetem minimum 1,5 mln zł, ale śmiemy twierdzić, że w większości klubów jest znacznie większy. Proces licencyjny kluby powinny przejść bezboleśnie.

– W nowym sezonie będziemy grali 5 rund w sezonie zasadniczym, a potem przystąpimy do play offu – wyjaśnia szefowa Polskiej Hokej Ligi oraz wiceprezes związku, Marta Zawadzka.

– Jednak dokonaliśmy istotnego zastrzeżenia. Jeżeli polscy hokeiści awansują na igrzyska olimpijskie w Pekinie wówczas sezon zasadniczy skończy na 4 rundach. W lutym nastąpiłaby przerwa w ligowych rozgrywkach. To wariant niezwykle optymistyczny, ale trzeba go uwzględnić.

Powrót do źródeł

Terminarz, który zostanie ogłoszony na początku lipca po zakończeniu procesu licencyjnego, uwzględnia również terminy dla kadry (listopad, grudzień dla zespołu „B” oraz ewentualnie luty). Mistrza poznamy na początku kwietnia, bo potem kadrowicze rozpoczną przygotowania do mistrzostw świata Dywizji IB, które rozegrane zostaną w katowickim „Spodku” (25.04.-1.05.).



Superpuchar Polski planowany jest 19 lub 20 października na lodowisku w Oświęcimiu pomiędzy Re-Plastem Unią z JKH GKS-em Jastrzębie. Natomiast rozgrywki Pucharu Polski powracają do źródeł, czyli półfinały oraz finał przewidziano na koniec grudnia i zostaną rozegrane w Bytomiu. Dokładne daty zostaną ustalone po rozmowach z redakcją sportową TVP.

Podczas spotkania wiele czasu poświęcono organizacji meczów oraz marketingowi oraz promocji dyscypliny. Na tym polu w hokeju jest wiele do zrobienia i na pewno warto byłoby gdyby kluby wykazały się większą inicjatywą przy organizacji meczów. Tylko czy hokej zagości na stałe w TVP Sport? W tej sprawie jesteśmy dość sceptycznie nastawieni, bowiem w redakcji sportowej telewizji „hokeiści” są w zdecydowanej mniejszości. Na zmiany, przynajmniej na razie, się nie zanosi.


Na zdjęciu: Nasza liga ponoć wkrótce nie będzie już taka bardzo „open”.

Fot. Krzysztof Porębski/PressFocus