III liga grupa III. Gotowi do startu (1). Piszczek jeszcze nie

W sobotę startuje runda rewanżowa rozgrywek III grupy III ligi. O czym warto pamiętać po kończącym się długim okresie przygotowawczym?


1. WODZISŁAWSKA NIEPEWNOŚĆ NA 100-LECIE
Odra Wodzisław obchodzi w tym roku jubileusz 100-lecia i za największy sukces należy chyba uznać to, że w ogóle przystąpi do rundy wiosennej. Przez cały okres przygotowawczy klub nie był nawet w stanie przedstawić swoim kibicom nowego trenera – Łukasza Targiela – który wraz z nowym zarządem, na czele z Tomaszem Stolarskim, naprędce budował drużynę, mierząc się z problemami finansowymi i regulując część zaległości względem zawodników reprezentujących barwy Odry jesienią. Reprezentujących godnie – bo po dość niespodziewanym awansie przy Bogumińskiej nie brakowało problemów, takowe były też przez całą pierwszą rundę – by wspomnieć podyktowaną względami finansowymi rezygnację trenera Damiana Nowaka – ale wyniki były bardzo dobre i zapewniły Odrze 12-punktową przewagę nad strefą spadkową. Tej zimy, z braku laku, kadrę oparto w sporej mierze na młodzieżowcach wypożyczonych z innych klubów, wspartych doświadczonym Marcinem Radzewiczem. Jak wiele brakuje, pokazywały przegrane sparingi z IV-ligowcami, „zwieńczone” klęską 0:4 w próbie generalnej ze Szczakowianką Jaworzno. Dlatego mimo sporej zaliczki utrzymanie Odry w gronie III-ligowców trudno uznawać za formalność, bo sukcesem tej młodej drużyny będzie każdy zdobyty punkt. Zwłaszcza że wspierać jej już nie będzie najlepszy zawodnik Marcin Wodecki, który pozostał w III lidze, ale wybrał spokojniejszą przystań proponowaną przez rezerwy bliskiego mu Górnika Zabrze.

2. ŻYCIE BEZ PISZCZKA
Jak dużą różnicę robił w III lidze Łukasz Piszczek, świadczą statystyki LKS-u Goczałkowice z pierwszej rundy i nikła liczba (7) straconych goli. Przed liderem jednak wyzwanie, do którego z musu przygotowywał się całą zimę, czyli meczowa rzeczywistość bez swojej alfy i omegi. Z powodu urazu Achillesa, którego doznał w ostatnim spotkaniu rundy jesiennej, wybitny reprezentant Polski nie zagrał w żadnym sparingu i trudno sprecyzować datę jego powrotu do walki o punkty.

Wracający po latach bliżej rodzinnego domu Adam Danch (z prawej) to najmocniejsze nazwisko, jakie zimą pojawiło się w III grupie III ligi. Fot. Łukasz Sobala/PressFocus

Jeśli taki stan trwać będzie również w rundzie wiosennej, to będzie musiało odbić się to na liderze – nawet zważywszy na prawdopodobnie godne zastępstwo w osobie Adama Dancha. A mecz w Bytomiu – jeden z kluczowych w walce o II ligę – już za 8 dni.

3. LEGENDA EKSTRAKLASY W ŻMIGRODZIE
To była pewna sensacja – w grudniu Piast Żmigród ogłosił, że nowym trenerem zespołu został Łukasz Surma. Rekordzista w liczbie występów w ekstraklasie (559) miał dotąd obiecującą trenerską drogę. W Sole Oświęcim dokonał niemożliwego, czyli utrzymania III ligi. W Garbarni Kraków przejął zespół będący po spadku i dwukrotnie otarł się z nim w II lidze o baraże (2 razy 7. miejsce). Był przymierzany do wyżej notowanych klubów, jak Podbeskidzie, Górnik Polkowice czy Ruch Chorzów, któremu latem odmówił. Po półroczu spędzonym na bezrobociu odnalazł się w klubie z Dolnego Śląska, a na naszych łamach przyznał, że rezygnacja z oferty „Niebieskich” była błędem. Teraz będzie próbował przypomnieć się poprzez pracę z Piastem. Zastąpił tam Kamila Sochę, który w końcówce rundy jesiennej wybrał II-ligowy GKS Bełchatów i źle na tym wyszedł. Poza tym, do trenerskich roszad doszło w jeszcze kilku III-ligowcach. Zamiast Grzegorza Mokrego, po którego sięgnęły Wigry Suwałki, rezerwy Miedzi Legnica poprowadzi Arkadiusz Bator. W Wodzisławiu padło na Łukasza Targiela (po Mieczysławie Jakubowskim), zaś Foto-Higiena Błyskawica Gać rozstała się z Waldemarem Tęsiorowskim i – nie pierwszy raz – zatrudniła Krystiana Pikausa.

4. W BYTOMIU JASNY CEL – BO KRÓTKIE TERMINY?
W ostatnich latach przyzwyczailiśmy się, że z obozu Polonii płyną komunikaty pełne pokory, może wręcz kurtuazji czy lania się żurem. Dlatego nikt przy Olimpijskiej wprost nie deklarował, że celem jest awans do II ligi. Tej zimy takie deklaracje płynęły nie ze słów, a z czynów i kształtu kadry, która została wzmocniona – również zawodnikami podpisującymi bardzo krótkie umowy. Do końca sezonu z Zagłębia Sosnowiec wypożyczony został Arkadiusz Maj, a z Ruchu Chorzów – Jakub Siwek, choć ten drugi miał akurat pecha i doznał kontuzji, która wyeliminuje go z większości rundy wiosennej. Do końca sezonu z Polonią związał się także Dawid Wolny, będący przed rokiem czołowym snajperem II ligi, a jesienią biegający po I-ligowych boiskach w barwach Sandecji. Czyli liczy się tu i teraz? Obiekt spełniający wymogi szczebla centralnego dopiero w Bytomiu powstaje i będzie gotowy za nieco ponad rok, ale może latem drużyna z konieczności wreszcie będzie musiała wyprowadzić się z Szombierek? Zdziwilibyśmy się, gdyby w życie wszedł inny scenariusz niż walka Polonii o awans do samego końca sezonu.

5. ODCINACZE KUPONÓW CZY REALNE WZMOCNIENIA?
Adam Danch jesienią – na „do widzenia” z Arką – doczekał się nawet w Gdyni transparentu z podziękowaniami, a zimą dołączył do LKS-u Goczałkowice, gdzie rozszerzył formowane przez Łukasza Piszczka grono zawodników mających w CV – jak on sam – Gwarka Zabrze. Mariusz Magiera, Przemysław Trytko, trener Damian Baron… Danch, 2-krotny reprezentant Polski, to najmocniejsze nazwisko, jakie zimą pojawiło się w III grupie III ligi. Ale kilku innych interesujących ruchów też nie brakowało. Epizod w kadrze ma przecież również za sobą Marcin Radzewicz, który wrócił z Kalisza na stare, wodzisławskie śmieci. Smak ekstraklasy zna Krzysztof Kiklaisz, inny nowy nabytek lidera z Goczałkowic. Jastrzębie na Rekord zamienił Daniel Feruga. Zawodników z zaplecza ekstraklasy do pomocy namówili też w Bytomiu (Dawid Wolny z Sandecji Nowy Sącz) i Brzegu (Dominik Bronisławski ze Skry Częstochowa, wcześniej kilkukrotnie grający już w Stali).

6. NIE TAKA TRAMPOLINA
Bywa, że III liga jest dla wielu zawodników odskocznią do piłki w pełni zawodowej, ale ta zima w III grupie akurat stanowi tego średnie potwierdzenie. Najpoważniejszy transfer stał się udziałem Jana Ciućki, młodego napastnika Rekordu Bielsko-Biała, którego z Cygańskiego Lasu wykupił Górnik Zabrze. Na razie gra tam w Centralnej Lidze Juniorów. Poza tym, w górę szli inni napastnicy: ze Żmigrodu do I-ligowego GKS-u Jastrzębie przeszedł Daniel Stanclik, a Ruch Chorzów sięgnął po strzelających w III lidze gole Kamila Chilińskiego (Odra Wodzisław) i – przede wszystkim – Piotra Stępnia (Ślęza Wrocław), czołowego snajpera tych rozgrywek, który na razie w nowym otoczeniu nie potwierdza swojej wartości.

7. TRWOGA O OPOLSKIE
Wskutek wydarzeń z ubiegłego roku – spadku Polonii Nysa oraz rezygnacji z awansu Ruchu Zdzieszowice – w III lidze pozostało ledwie dwóch przedstawicieli województwa opolskiego. Dziś zarówno Stal Brzeg, jak i MKS Kluczbork plasują się w ostatniej szóstce tabeli i wiosną czeka je walka – zapewne niełatwa – o uniknięcie spadku. Niepokojącą weryfikacją dla obu tych ekip były rozegrane przed tygodniem mecze okręgowego Pucharu Polski z IV-ligowcami. MKS przegrał do zera w Zdzieszowicach, Stal – w Starowicach Dolnych. Coś nam się zdaje, że bynajmniej nie świadczy to o sile IV ligi opolskiej…

8. CIEKAWIE JAK NIGDY
Przez całą zimę mogliśmy zadawać sobie pytanie, które aktualne powinno być jeszcze długo: komu awans? W poprzednich latach bywało, że przyszłego beniaminka II ligi można było typować w ciemno, by wspomnieć ubiegły rok i Ruch Chorzów. Dziś w grze – o czym mówił niedawno w „Sporcie” Łukasz Piszczek – pozostaje sześć zespołów, spośród których każdy może wygrać z każdym. Goczałkowice, rezerwy Zagłębia, Polonia, rezerwy Miedzi, Ślęza, Rekord… Ostrzymy sobie zęby. Wiosno, witaj!


Fot. Marcin Bulanda/PressFocus


III LIGA – GRUPA III
1. Goczałkowice 18 41 27:7
2. Zagłębie II 18 40 46:21
3. Polonia 18 36 27:14
4. Ślęza 18 34 44:22
5. Miedź II 18 34 34:20
6. Rekord 18 34 33:20
7. Górnik II 18 27 22:23
8. Gwarek 18 26 23:24
9. Odra W. (b) 18 25 20:32
10. Pniówek 18 23 25:28
11. Gubin (b) 18 21 23:26
12. Żmigród 18 20 26:39
13. Brzeg 18 19 22:27
14. Lechia ZG 18 18 19:25
15. Kluczbork 18 15 19:38
16. Gorzów 18 13 17:29
17. Gać 18 13 15:28
18. Jelenia G. (b) 18 13 18:37
1 – awans, 16-18 – spadek

19. kolejka: LKS Goczałkowice – Foto-Higiena Błyskawica Gać, Carina Gubin – Ślęza Wrocław, Zagłębie II Lubin – Lechia Zielona Góra – wszystkie w sobotę o 13.00, Rekord Bielsko-Biała – Piast Żmigród – sobota, 14.30, Polonia Bytom – Warta Gorzów Wlkp., Stal Brzeg – Gwarek Tarnowskie Góry – oba w sobotę o 15.00, Karkonosze Jelenia Góra – Pniówek 74 Pawłowice – [sobota, 17.00], Górnik II Zabrze – MKS Kluczbork – niedziela, 12.00, Miedź II Legnica – Odra Wodzisław Śl. – niedziela, 13.00.